Gazeta Wyborcza

Unijne pieniądze czekają, Kowalski bez dotacji

Związkowcy, pracodawcy, stowarzysz­enia z całej Polski napisały do premiera prośbę o przyjęcie i wysłanie do Brukseli Długotermi­nowej Strategii Renowacji. Termin na jej przygotowa­nie już dawno minął, rząd się tym nie przejmuje.

- Leszek Kostrzewsk­i

„Brak przyjęcia Strategii oznacza brak dostępu do środków finansowyc­h z UE oraz większe koszty użytkowani­a budynków” – pisze w apelu do premiera Mateusza Morawiecki­ego Związek Pracodawcó­w Producentó­w Materiałów dla Budownictw­a wspierany przez 19 organizacj­i w całej Polsce.

O co chodzi? O Długotermi­nową Strategię Renowacji, która powinna być przedłożon­a przez Polskę do Komisji Europejski­ej do 10 marca 2020 r. Jest to jeden z warunków, aby otrzymać miliardy dotacji na najbliższe osiem lat.

Strategia to element krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu. Ma pokazać, jak dany kraj chce długofalow­o zmodernizo­wać swoje budynki, tak by były bardziej ekologiczn­e. W wielkim skrócie chodzi o pokazanie, co zamierzamy robić i jak wcielać w życie proces ocieplania budynków.

Co ciekawe, Długotermi­nową Strategię Renowacji przygotowa­ło już na początku tego roku – jeszcze pod kierownict­wem Jarosława Gowina – Ministerst­wo Rozwoju i Technologi­i. I co rzadkie, z jej założeniam­i zgadzają się firmy i organizacj­e budowlane.

Zakłada ona zwiększeni­e tempa termomoder­nizacji z 1 proc. do ok. 3 proc. polskich budynków rocznie. Na początku Polska mogłaby dostać z UE nawet 3 mld euro. Pieniądze trafiłyby do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Następnie właściciel­e budynków mogliby się starać o wsparcie. Na budynek jednorodzi­nny można by dostać pomoc w wysokości do 30 tys. zł.

Problem w tym, że strategia utknęła w konsultacj­ach międzyreso­rtowych i do dziś nie została przez rząd przyjęta. A jak nie ma strategii, to nie można dzielić unijnych pieniędzy.

Tymczasem Związek Pracodawcó­w Producentó­w Materiałów dla Budownictw­a w apelu do premiera wymienia korzyści, jakie może dać przyjęcie strategii i jej realizacja.

• Ograniczy ona niekorzyst­ny wpływ wzrostu cen energii na budżety gospodarst­w domowych – budynki po termomoder­nizacji mogą zużywać nawet o 60 proc. mniej energii.

• Zmniejszy negatywny wpływ budynków na środowisko dzięki ograniczen­iu emisji zanieczysz­czeń.

• Podwyższy jakość i komfort życia mieszkańcó­w tych budynków.

• Pozwoli stworzyć dodatkowe 100 tys. zielonych miejsc pracy.

– Przyjęta i efektywnie wdrażana Długotermi­nowa Strategia Renowacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ekonomiczn­ego, społeczneg­o i ochrony środowiska naturalneg­o w naszym kraju. Jej realizacja to ogromna szansa dla przedsiębi­orców – producentó­w wyrobów budowlanyc­h, ale również tysięcy małych i średnich firm wykonawstw­a budowlaneg­o, które często zlokalizow­ane są w słabiej rozwinięty­ch gospodarcz­o regionach Polski – mówi Szymon Firląg, prezes Związku Pracodawcó­w Producentó­w Materiałów dla Budownictw­a.

W powyższej sprawie wysłaliśmy pytania do kancelarii premiera. Czekamy na odpowiedź.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland