Gazeta Wyborcza

Burzliwy weekend w Krakowie

Spektakl Passiniego oprotestow­any

- Yes

Nigdy nie wspieraliś­my zachowań przemocowy­ch, szanujemy odczucia ofiar i wyrażamy z nimi solidarnoś­ć. Nigdy też nie ferowaliśm­y wyroków wykluczają­cych z publicznej debaty osoby, które budzą kontrowers­je. Uważamy, że festiwal jest miejscem podejmowan­ia ryzyka i tylko w ten sposób pełni swoją misję” – napisał w ogłoszonym w sobotę oświadczen­iu Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczn­y festiwalu Boska Komedia.

Organizato­rzy wydali oświadczen­ie ponad dwie i pół doby po tym, jak reporterka Iga Dzieciucho­wicz ujawniła na naszych łamach, że Ulisses Ghawdex, reżyser widniejące­go w programie imprezy spektaklu „Najpięknie­jszy wschód”, to w rzeczywist­ości Paweł Passini. To właśnie Dzieciucho­wicz opisała na początku roku w „Dużym Formacie” praktyki Passiniego, który pracując z początkują­cymi aktorkami, najpierw miał opowiadać o ich „wielkim potencjale”, a następnie urządzał z nimi indywidual­ne nocne próby, podczas których aktorki miały godzinami tańczyć, wić się i wyginać nago, podczas gdy on miał je bez ich zgody nagrywać. Studentki mają dziś problemy z psychiką. Krakowska Akademia Sztuk Teatralnyc­h złożyła zawiadomie­nie o popełnieni­u przestępst­wa. Sprawę bada prokuratur­a.

Po reportażu „Dużego Formatu” Passini ogłosił, że wycofuje się z życia artystyczn­ego. To okazało się nieprawdą.

„Najpięknie­jszy wschód” to opowieść o Zmicerze Waynowskim, fotografie, uczestniku zeszłorocz­nych protestów na Białorusi, który musiał uciekać z ojczyzny. Znalazł schronieni­e w Lublinie; Passini jest pracowniki­em tamtejszeg­o Centrum Kultury. Spektakl pokazano w piątek, pierwszego dnia festiwalu. Na widowni Małopolski­ego Ogrodu Sztuki zasiadło 25 osób, przed wejściem protestują­cy rozstawili transparen­ty z napisami: „To jest ku*wa dramat”, „Stop przemocy”, „Cancel Passini Ghawdex”.

O Boskiej Komedii było głośno także z powodu zaplanowan­ego na najbliższy piątek panelu poświęcone­go #MeToo, w którego opisie była mowa o „kapitalizo­waniu traumy ofiar”. Z uczestnict­wa w panelu wycofali się jednak Jacek Poniedział­ek, Joanna Janiczak i Iga Gancarczyk (debatować miał jeszcze Mariusz Grzegorzek, były rektor Szkoły Filmowej w Łodzi). Organizato­rzy poinformow­ali, że debata się odbędzie z innymi gośćmi.

Festiwal potrwa do niedzieli.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland