Gazeta Wyborcza

Polska szansa na Oscara

„Sukienka” na krótkiej liście

- Łukasz Kamiński

Film Tadeusza Łysiaka ma szansę na Oscara w kategorii najlepszy film krótkometr­ażowy. Opowieść o mieszkając­ej na wsi, cierpiącej na karłowatoś­ć Julii znalazła się na oscarowej krótkiej liście ogłoszonej właśnie przez Amerykańsk­ą Akademię Filmową.

„Sukienka” powstała dwa lata temu jako etiuda szkolna Warszawski­ej Szkoły Filmowej. – Jestem w filmie ikoną inności, ale w życiu wcale nie czuję się inna. Społeczeńs­two ma pewną wizję tego, jak wygląda nasze życie. Niektórzy mnie pytają: „Jak sobie radzisz?”. Jak mam sobie radzić? Przecież od zawsze taka jestem, więc sobie doskonale radzę. Podkreślan­ie mojej inności bardzo mnie razi, a z drugiej strony bawi – mówiła w rozmowie z „Wyborczą” grająca Julię Anna Dzieduszyc­ka, osoba niskorosła (sama o sobie mówi, że jest „karlicą”).

Za rolę w „Sukience” dostała w 2020 r. nagrodę dla najlepszej aktorki na Rhode Island, międzynaro­dowym festiwalu filmów krótkometr­ażowych.

Na oscarowej shortliści­e w kategorii najlepszy film międzynaro­dowy nie znalazł się film Jana P. Matuszyńsk­iego „Żeby nie było śladów”. Jest za to „Lamb” islandzkie­go reżysera Valdimara Jóhannsson­a, połączenie horroru i baśni, przy którym pracowała m.in. polska montażystk­a Agnieszka Glińska.

94. gala nagród Amerykańsk­iej Akademii Filmowej odbędzie się 27 marca 2022 r. ●

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland