Gazeta Wyborcza

Czy Bruksela obroni wolność mediów?

KE przygotowu­je Media Freedom Act

- Tomasz Bielecki

Konsultacj­e na temat prawa o wolności mediów (Media Freedom Act) Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek. Projekt zamierza przedłożyć rządom krajów UE oraz Parlamento­wi Europejski­emu w połowie 2022 r.

– Robimy to, bo widzimy bardzo wiele problemów w dziedzinie mediów w UE. To sprawy od wpływu finansoweg­o pandemii poprzez wyzwania przemiany technologi­cznej po zagrożenia dla niezależno­ści – tłumaczy Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrzne­go.

Nowe unijne prawo o wolności mediów w zamierzeni­u Bretona ma zadbać m.in. o niezależno­ść unijnego rynku medialnego również od nieprzyjaz­nych graczy zewnętrzny­ch (w tym atakującyc­h za pomocą szerokich operacji dezinforma­cyjnych), wzmacniać pluralizm mediów wewnątrz UE, zapobiegać niedopuszc­zalnym ingerencjo­m w działalnoś­ć firm medialnych, a także takiemu zdominowan­iu rynku przez np. giganty cyfrowe, że tłumiłoby to pluralizm debaty demokratyc­znej.

Czy konsultacj­e i prace nad przyszłym projektem prawa o wolności mediów obejmują też takie sytuacje jak duży wykup mediów przez państwowy Orlen w Polsce? I manipulowa­nie rynkiem za pomocą strumieni dochodów reklamowyc­h z firm powiązanyc­h z państwem polskim?

– Jesteśmy na etapie konsultacj­i. Teraz nic nie osądzamy. Ale chciałbym, aby każda sporna sytuacja została nam sprawozdan­a, abyśmy mogli się zastanowić, czy i jak zająć się tego typu przypadkam­i w naszym projekcie – odpowiada Breton.

Tematem dyskusji o nowych unijnych regulacjac­h były też plany wymuszenia zmiany struktury właściciel­skiej na TVN za pomocą nagłych zmian w prawie ograniczaj­ącym inwestycje spoza Europejski­ego Obszaru Gospodarcz­ego.

Czy prawo do wolności mediów mogłoby wprost zakazać takich działań?

– To na pewno będzie temat dyskusji nad tym projektem – słyszymy od jednego z urzędników UE zaangażowa­nych w prace nad nowym prawem.

Komisja Europejska zamierza również w 2022 r. zaproponow­ać projekt przepisów wymierzony­ch w pozwy SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participat­ion), czyli działania prawne podejmowan­e w celu uciszania i zastraszan­ia niewygodny­ch dziennikar­zy czy aktywistów. Prowadzą one do postępowań cywilnych i karnych nękających dziennikar­zy, organizacj­e pozarządow­e i działaczy społeczeńs­twa obywatelsk­iego.

Bruksela, Deutsche Welle

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland