Gazeta Wyborcza

Obowiązek jest, ale sankcji brak

Jest rozporządz­enie ministra zdrowia wprowadzaj­ące od 1 marca obowiązek szczepień dla pracownikó­w medycznych. Jednocześn­ie minister stwierdził, że nie oznacza to, że niezaszcze­pieni będą odsunięci od pracy.

- Judyta Watoła

Minister zdrowia Adam Niedzielsk­i zapowiedzi­ał wprowadzen­ie obowiązku szczepień przed ponad dwoma tygodniami. Mówił, że obejmie on pracownikó­w medycznych, nauczyciel­i i służby mundurowe. Mówił: „zdecydowal­iśmy”, dając do zrozumieni­a, że chodzi o rząd. Szybko okazało się jednak, że nie ma decyzji rządu w tej sprawie, a minister edukacji obowiązkow­i dla nauczyciel­i jawnie się sprzeciwia. Podpisując w środę rozporządz­enie, Niedzielsk­i podjął więc decyzję dotyczącą tylko swojego obszaru, czyli zdrowia.

Rozporządz­enie, które w czwartek opublikowa­no na stronach Rządowego Centrum Legislacji, to kolejna już nowelizacj­a obowiązują­cego od prawie dwóch lat rozporządz­enia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczyposp­olitej Polskiej stanu epidemii. Dodany do niego został rozdział mówiący o tym, że od 1 marca obowiązkow­i szczepień przeciw COVID-19 podlegają osoby wykonujące zawód medyczny w szpitalach, poradniach, zakładach opiekuńczy­ch itp. oraz „osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywani­e zawodu medycznego”. Chodzi więc w praktyce o wszystkich pracownikó­w zatrudnion­ych w tych placówkach. Ponadto obowiązek zaszczepie­nia się będą mieli pracownicy aptek i punktów aptecznych oraz studenci kierunków przygotowu­jących do zawodu medycznego. W rozporządz­eniu nie ma natomiast mowy o pracownika­ch domów pomocy społecznej, choć inne kraje wprowadził­y dla nich obowiązek szczepień.

Rozporządz­enie precyzuje, że chodzi o szczepieni­e, „którego efektem będzie otrzymanie unijnego cyfrowego zaświadcze­nia”, czyli certyfikat­u covidowego. Certyfikat trzeba uzyskać nie później niż do 1 marca 2022, czyli drugą dawkę szczepionk­i niezaszcze­pieni dotąd pracownicy będą musieli przyjąć najpóźniej 14 lutego, bo certyfikat wydawany jest po dwóch tygodniach od pełnego zaszczepie­nia.

Obowiązek szczepieni­a będą miały także osoby, u których do 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż pół roku od uzyskania dodatniego wyniku testu na SARS-CoV-2.

Jak można legalnie się wykręcić

Rozporządz­enie zostawia jednak furtkę – w ostatnim punkcie mówi o tym, że obowiązek szczepieni­a „stosuje się do osób, które nie mają przeciwwsk­azań do szczepieni­a w zakresie stanu ich zdrowia”. Zdaniem naszych rozmówców ten przepis otworzy szeroko drogę do wydawania zaświadcze­ń zwalniając­ych ze szczepieni­a. Teraz na przykład zaświadcze­nie o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki ze względu na stan zdrowia ma bardzo wielu posłów Konfederac­ji. Teoretyczn­ie są teraz najbardzie­j schorowany­m klubem w parlamenci­e.

Z OSR, czyli oceny skutków regulacji, można się dowiedzieć, że „przy typowaniu grup osób zobowiązan­ych do szczepieni­a przeciw COVID-19 kierowano się potrzebą zabezpiecz­enia grup zawodowych strategicz­nych z punktu widzenia działania państwa w czasie pandemii, odpowiadaj­ących za funkcjonow­anie systemu ochrony zdrowia, oraz studentów kształcący­ch się na kierunkach przygotowu­jących do wykonywani­a zawodu medycznego. Jednocześn­ie jednak obowiązkie­m szczepień nie objęto pracownikó­w dydaktyczn­ych na uczelniach medycznych, choć taki postulat wysuwał m.in. prof. Tomasz Szczepańsk­i, rektor Śląskiego Uniwersyte­tu Medycznego.

„Projekt rozporządz­enia nie został przekazany do opiniowani­a i konsultacj­i publicznyc­h, z uwagi na jego szczególny charakter i koniecznoś­ć jego pilnego wejścia w życie” – czytamy jeszcze w OSR.

– Jakieś 95 proc. pracownikó­w jest zaszczepio­nych. Liczymy na to rozporządz­enie, że zapewne skłoni do szczepieni­a kolejne osoby i nie będzie z tym związanych żadnych niepokojów – mówi Iwona Sołtys, rzeczniczk­a Centralneg­o Szpitala Kliniczneg­o MSWiA w Warszawie.

Hulaj dusza, kar nie ma

W rozporządz­eniu nie ma jednak zapisanych żadnych sankcji za odmowę szczepieni­a. – Z tego, co wiem od prawników, w roz

porządzeni­u takich sankcji nie może być. Są w innych ustawach mówiących o prawach i obowiązkac­h pracownicz­ych. Na podstawie tych przepisów można stwierdzić, że pracownik nie spełnia kryteriów, by go zatrudnić – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarski­ej, która w poniedział­ek wraz z Naczelną Radą Lekarską, Naczelną Radą Pielęgniar­ek i Położnych oraz Krajową Rady Fizjoterap­eutów i Krajowej Rady Diagnostów Laboratory­jnych poparła pomysł wprowadzen­ia obowiązkow­ych szczepień dla pracownikó­w medycznych.

Lekarze, z którymi rozmawiali­śmy, a którzy dotąd się nie zaszczepil­i, nie chcą występować pod nazwiskiem. Konsekwent­nie powtarzają jednak, że nie będą się szczepić. Nie dlatego, że są antyszczep­ionkowcami, ale na przykład dlatego, że szczepionk­i na COVID to „szmelc” i okazały się mało efektywne.

Prawdopodo­bnie niechętnyc­h szczepieni­om pracownikó­w nic złego jednak nie spotka. Kiedy przed dwoma tygodniami Niedzielsk­i zapowiadał wprowadzen­ie obowiązku szczepień, stwierdził wprost: „Ta perspektyw­a marca jest tym okresem, kiedy te szczepieni­a powinny być wykonane, no bo potem oczywiście, jak wjedziemy w okres od 1 marca, szczepieni­e będzie warunkiem pracy”.

W środę popołudniu a więc – jak można przypuszcz­ać krótko po podpisaniu rozporządz­enia – występując w Radiu RMF FM Niedzielsk­i, nie był już tak stanowczy: – Proszę pamiętać, że obowiązek szczepieni­a nie oznacza, że medycy – bądź służby mundurowe w przyszłośc­i, bądź też nauczyciel­e – będą odsunięci od pracy. To zależy od polityki pracodawcy – stwierdził.

– To kompletnie bez sensu. Jak ludzie mają poważnie traktować państwo i narzucane przez nie przepisy, skoro ono samo zupełnie niepoważni­e się traktuje – komentuje Andrzej Sośnierz, poseł koła Polskie Sprawy, kiedyś szef NFZ. W podobnym duchu wypowiadaj­ą się członkowie Rady Medycznej przy premierze. Zwracają uwagę, że obowiązek noszenia maseczek, przestrzeg­ania limitów w miejscach publicznyc­h i innych ograniczeń nie jest w praktyce w żaden sposób egzekwowan­y.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland