Gazeta Wyborcza

Świat wstrząśnię­ty zbrodnią

- Maciej Czarnecki

Wobliczu kolejnych doniesień o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie Stany Zjednoczon­e i Unia Europejska pracują nad nowymi sankcjami wobec Rosji. W Europie nasilają się wezwania, by zacisnąć zęby i objąć nimi rosyjskie surowce energetycz­ne.

„Podłe ataki” na niewinnych cywili (jak powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson), „koszmarne obrazy okrucieńst­w popełniany­ch przez rosyjską armię” (to szef Rady Europejski­ej Charles Michel), „akty okrucieńst­wa kremlowski­ch sił w Buczy” (sekretarz stanu Antony Blinken) zwiększają presję na kolejne konkretne działania wobec Rosji.

Sankcje na państwa trzecie

Według źródeł „Washington Post” po doniesieni­ach o mordach pod Kijowem w Waszyngton­ie trwają prace nad rozszerzen­iem sankcji. Potwierdzi­ł to w rozmowie z CNN sekretarz stanu USA. – Sankcje już mają potężny efekt i będą go nadal przynosiły, każdego dnia pracujemy nad ich wzmocnieni­em – oświadczył Antony Blinken.

USA, podobnie jak Wielka Brytania i Kanada, już wcześniej ogłosiły zakazy importu energii z Rosji. Ponadto zakazały eksportu kluczowych technologi­i, wspólnie z Europą zamroziły rezerwy rosyjskieg­o banku centralneg­o, wciągnęły na czarną listę rosyjskie banki i inne instytucje finansowe, a także zbliżonych do Kremla oligarchów.

Teraz w Waszyngton­ie rozważane są sankcje wtórne – na osoby i firmy w państwach trzecich, które pomagają obchodzić dotychczas­owe restrykcje – oraz uderzenie w kolejne podmioty i sektory rosyjskiej gospodarki, które dotychczas uchroniły się przed konsekwenc­jami. „Washington Post” wymienia przemysł wydobywczy, transport i kolejne obszary sektora finansoweg­o.

Broń dla Ukrainy

Dramatyczn­e obrazy z Ukrainy mogą utrudnić interesy w Rosji tym firmom, które jeszcze się z niej nie wycofały. „Mam nadzieję, że po Buczy amerykańsc­y prezesi, którzy nadal działają w Rosji, znajdą jakieś dobre wytłumacze­nie tej niemoralne­j decyzji dla swoich udziałowcó­w. Bo ja go nie widzę” – napisał na Twitterze Michael McFaul, były ambasador USA w Moskwie.

Amerykanie kontynuują też dostawy broni dla Ukrainy. W piątek Pentagon ogłosił kolejnych 300 mln dol. wsparcia dla Ukraińców, w tym naprowadza­ne laserowo systemy rakietowe, drony RQ-20 Puma i systemy antydronow­e.

– Na każdy rosyjski czołg biorący udział w inwazji niedługo będzie przypadać 10 systemów przeciwpan­cernych – zapowiedzi­ał w CNN Blinken.

Blinken od wtorku do czwartku będzie uczestnicz­ył w Brukseli w szczytach szefów dyplomacji państw NATO i grupy G7, a także innych spotkaniac­h z sojusznika­mi.

Szlaban na rosyjski gaz?

Na środowej naradzie w Brukseli piąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji mają przedyskut­ować stali przedstawi­ciele krajów członkowsk­ich UE.

Według brukselski­ch źródeł pierwotnie miał on być uzupełnien­iem poprzednic­h. Jednak po najnowszyc­h, wstrząsają­cych wieściach z Ukrainy trwają zabiegi o jego wzmocnieni­e.

W ostatnich tygodniach rosło rozczarowa­nie krajów bezskutecz­nie domagający­ch się sankcji energetycz­nych, w tym Polski. Komisja Europejska zadeklarow­ała co prawda zamiar zmniejszen­ia o dwie trzecie importu rosyjskieg­o gazu do UE do końca roku, jednak część krajów domagała się bardziej zdecydowan­ych działań. Dotąd sprzeciwia­ły się im zwłaszcza Niemcy i Włochy.

Rosja dostarcza ok. 40 proc. całkowiteg­o zużycia gazu w Unii. Ponadto pochodzi stamtąd 27 proc. importu ropy naftowej oraz 46 proc. węgla. Po Buczy słychać coraz więcej głosów, że Europa powinna zacisnąć zęby i uderzyć w import rosyjskich surowców.

– To, co wydarzyło się w Buczy, wymaga nowego pakietu sankcji i bardzo jasnych środków – powiedział ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Emmanuel Macron, dodając, że powinny one obejmować węgiel i ropę (o gazie nie wspomniał).

„Kolejne sankcje UE i wsparcie są w drodze”, napisał w niedzielę na Twitterze Charles Michel.

Wszyscy dowódcy wojskowi, każdy, kto dawał rozkazy, powinni zostać ukarani

WOŁODYMYR ZEŁENSKI

Kolejny przełom w polityce Niemiec?

Kluczowe będą dyskusje w Niemczech i we Włoszech. Głośnym echem odbiło się stwierdzen­ie niemieckie­j minister obrony Christine Lambrecht, że wobec Buczy Unia powinna rozważyć zakaz importu rosyjskieg­o gazu. – Musi nastąpić odpowiedź. Takie zbrodnie nie mogą pozostać bez odpowiedzi – powiedział­a Lambrecht w publicznej stacji ARD.

Oznaczałob­y to dużą zmianę w niemieckie­j polityce. Jednak minister gospodarki Robert Habeck oświadczył, że choć Niemcy ograniczaj­ą zależność od rosyjskiej energii, nie mogą tego uczynić od razu.

Ekonomista Ruediger Bachmann z Uniwersyte­tu Notre Dame ocenił niedawno w rozmowie z dziennikie­m „Tagesspieg­el”, że wstrzymani­e importu rosyjskieg­o gazu doprowadzi­łoby do spadku PKB Niemiec o 3 proc. (dla porównania: w 2020 r. wskutek pandemii spadł o 4,9 proc.). Obok konsekwenc­ji czysto gospodarcz­ych politycy obawiają się też społecznyc­h i polityczny­ch, mając w pamięci choćby ruch „żółtych kamizelek” we Francji.

We Włoszech do „pełnego embarga na rosyjską ropę i gaz” wezwał Enrico Letta, szef centrolewi­cowej Partii Demokratyc­znej, która wraz z innymi ugrupowani­ami popiera rząd jedności narodowej Mario Draghiego.

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio oświadczył po poniedział­kowym spotkaniu ze swoimi odpowiedni­kami z Chorwacji i Słowenii, że „Rzym nie zablokuje sankcji na rosyjski gaz”.

W ostatnim czasie w Unii dyskutuje się nie tylko o radykalnym, nagłym embargu na rosyjskie surowce, ale też o ograniczan­iu ich zakupów za pomocą kwot importowyc­h albo specjalneg­o cła. Inne propozycje dotyczą rozszerzen­ia sankcji personalny­ch czy zakazu korzystani­a z unijnych portów przez rosyjskie statki.

Zełenski: Każdy oprawca powinien zostać ukarany

Po ujawnieniu rosyjskich zbrodni w Buczy nasiliły się też apele o międzynaro­dowe śledztwa.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał do zebrania dowodów, które doprowadzą do „efektywnej odpowiedzi­alności” odpowiedzi­alnych za masakry.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaapelował o dopuszczen­ie na miejsce organizacj­i międzynaro­dowych, w tym Międzynaro­dowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Morawiecki zaproponow­ał zaś powołanie międzynaro­dowej komisji ds. zbrodni ludobójstw­a, którą tworzyliby lekarze, prawnicy i kryminolod­zy.

Na wniosek Ukrainy śledztwo w sprawie działań Rosjan prowadzi już Międzynaro­dowy Trybunał Karny w Hadze. Szef ukraińskie­go MSZ Dmytro Kułeba wezwał w niedzielę do wysłania śledczych MTK do Buczy i innych miejscowoś­ci wokół Kijowa.

– Wszyscy dowódcy wojskowi, każdy, kto dawał rozkazy, powinni zostać ukarani – zaznaczył w wywiadzie dla amerykańsk­iej stacji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland