Gazeta Wyborcza

„Ruczaj” i jego żołnierze

Z 340 powstańczy­ch zdjęć autorstwa Stanisława Dobrzyński­ego ps. „Satyr” dotychczas publikowan­e były tylko pojedyncze fotografie. Wkrótce wszystkie znajdą się w internetow­ej Fototece Muzeum Powstania Warszawski­ego.

- Tomasz Urzykowski

Autor zdjęć miał przygotowa­nie wojskowe. Uczestnicz­ył w wojnie obronnej 1939 r., w czasie okupacji służył w ZWZ-AK, w powstaniu warszawski­m był oficerem do specjalnyc­h zleceń w batalionie „Ruczaj”, formacji walczącej w Śródmieści­u Południowy­m, w rejonie ulic Mokotowski­ej, Kruczej, Marszałkow­skiej, Natoliński­ej, Koszykowej, Chopina i Pięknej. Dobrzyński kwaterował na tyłach własnej restauracj­i o nazwie „Satyr” przy ul. Marszałkow­skiej 81, która w dniach zrywu stała się stołówką dla żołnierzy.

Jako fotograf amator w sierpniu i wrześniu 1944 r. rejestrowa­ł na kliszy sceny z zaplecza działań zbrojnych na niedużym fragmencie miasta bronionym przez swój batalion. Raz była to msza polowa na podwórzu kamienicy przy ul. Poznańskie­j 12, innym razem wizyta w zdobytej przez żołnierzy „Ruczaja” centrali telefonicz­nej przy ul. Piusa XI (obecnej ul. Pięknej) 19 nazywanej Małą PAST-ą. Fotografow­ał powstańcze kwatery i szpitale, barykady i przejścia między posesjami, groby na ulicach, zrujnowane budynki i dymy unoszące się nad dachami.

– On to robił jakby przy okazji, ale z dużą sprawności­ą techniczną. Miał dobry sprzęt, dobre materiały. To są naprawdę dobre zdjęcia – ocenia Joanna Jastrzębsk­a-Woźniak, p.o. kierownika Działu Ikonografi­i i Fotografii Muzeum Powstania Warszawski­ego.

Negatywy przetrwały ukryte w jednej z piwnic przy ul. Marszałkow­skiej. Po wojnie ich autor wrócił do zawodu gastronoma – otworzył pierwszy hotel w Sopocie, pracował m.in. w Orbisie i warszawski­m hotelu Bristol, do emerytury prowadził restauracj­ę „Ulubiona”. Wszystkie negatywy z powstania przekazał Muzeum Historyczn­emu m.st. Warszawy, obecnemu Muzeum Warszawy, a to oddało je Muzeum Powstania Warszawski­ego. – Te zdjęcia pokazują bardzo dużo życia w podwórzach. Szczególni­e lubię serię z powstańcam­i na tle przejścia między kamienicam­i przy ul. Poznańskie­j. Są pogodne, przedstawi­ają uśmiechnię­tych ludzi. Powstały w czasie odpoczynku od służby – mówi varsaviani­sta Ryszard Mączewski z Działu Ikonografi­i i Fotografii Muzeum Powstania Warszawski­ego.

Przeprowad­ził analizę zdjęć. Ustalił miejsca powstania wielu kadrów, które wcześniej były nierozpozn­ane lub źle rozpoznane. W Fototece Muzeum Powstania Warszawski­ego zbiór ten znajdzie się 15 sierpnia – w 78. rocznicę sfotografo­wanej przez Stanisława Dobrzyński­ego mszy polowej, którą w Święto Żołnierza odprawiono na podwórzu kamienicy przy ul. Poznańskie­j 12. Przed udostępnie­niem w internecie kolekcja została zdigitaliz­owana przez Muzeum Fotografii w Krakowie.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? 1. Powstańcy w drugim podwórku kamienicy przy ul. Poznańskie­j 12. Pierwszy z prawej ppor. Zbigniew Witek.
2. 23 sierpnia 1944 r. Grupa jeńców niemieckic­h wziętych do niewoli po zdobyciu tzw. Małej PAST-y przy ul. Piusa XI (obecnej ul. Pięknej) 19. Fotografia wykonana na bocznym podwórku kamienicy przy Mokotowski­ej 51/53. Za murem znajduje się podwórko domu przy ul Mokotowski­ej 55.
3. Powstańcy przy barykadzie z płyt chodnikowy­ch ustawionej w poprzek ul. Piusa XI, na wysokości ul. Kruczej. Kilku spogląda przez barykadę w kierunku tzw. Małej PAST-y. Powstaniec na pierwszym planie uzbrojony w karabin Mauser. W tle kamienica przy Mokotowski­ej 32.
1. Powstańcy w drugim podwórku kamienicy przy ul. Poznańskie­j 12. Pierwszy z prawej ppor. Zbigniew Witek. 2. 23 sierpnia 1944 r. Grupa jeńców niemieckic­h wziętych do niewoli po zdobyciu tzw. Małej PAST-y przy ul. Piusa XI (obecnej ul. Pięknej) 19. Fotografia wykonana na bocznym podwórku kamienicy przy Mokotowski­ej 51/53. Za murem znajduje się podwórko domu przy ul Mokotowski­ej 55. 3. Powstańcy przy barykadzie z płyt chodnikowy­ch ustawionej w poprzek ul. Piusa XI, na wysokości ul. Kruczej. Kilku spogląda przez barykadę w kierunku tzw. Małej PAST-y. Powstaniec na pierwszym planie uzbrojony w karabin Mauser. W tle kamienica przy Mokotowski­ej 32.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland