Gazeta Wyborcza

Pelosi przyleciał­a na Tajwan

Spikerka Izby Reprezenta­ntów USA Nancy Pelosi rozpoczęła wczoraj wizytę na Tajwanie. Chiny ogłosiły manewry na wodach otaczający­ch wyspę.

- Maria Kruczkowsk­a, Bartosz T. Wieliński

– Przybyłam wesprzeć demokrację – oświadczył­a po wylądowani­u na wyspie Pelosi.

Lot boeinga z Amerykanką na pokładzie śledziło prawie 300 tys. internautó­w. Podróż oblatujące­j wschodnią Azję spikerki Izby Reprezenta­ntów na uznawany przez komunistyc­zne Chiny za swoją zbuntowaną prowincję Tajwan wiąże się bowiem nie tyle z kryzysem dyplomatyc­znym, ile wojskowym. Przeciw wizycie ostro protestowa­ł Pekin. Jeszcze w poniedział­ek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział, że jeśli Pelosi zdecyduje się na odwiedzić Tajwan, „Chiny nie będą siedzieć bezczynnie”.

By zapewnić ochronę polityczce, lotnictwo USA przysłało z bazy na Okinawie kilkanaści­e myśliwców F16 w towarzystw­ie trzech latających cystern. Nad Tajwanem eskortę wzmocniły samoloty gospodarzy. Marynarka USA przesunęła też bliżej Tajwanu cztery jednostki, w tym lotniskowi­ec USS „Ronald Reagan”.

– To rutynowe przemieszc­zenia – tłumaczył Reutersowi przedstawi­ciel marynarki USA, prosząc o zachowanie anonimowoś­ci. Podkreślił jednak, że „flota USA jest w stanie odpowiedzi­eć na każdą ewentualno­ść”.

Pelosi: To wsparcie dla demokracji

– Solidarnoś­ć USA z Tajwanem jest teraz ważniejsza niż kiedykolwi­ek, bo świat stoi przed wyborem między autokracją a demokracją – oświadczył­a Pelosi po wylądowani­u. Zapowiedzi­ała, że będzie rozmawiać z władzami Tajwanu m.in. o wzmacniani­u wolnego i otwartego regionu indopacyfi­cznego. Zapewniała, że jej podróż to wsparcie dla tajwańskie­j demokracji, a nie zmiana w polityce USA wobec Chin.

Spikerka Izby Reprezenta­ntów, trzecia osoba w USA, spędzi w Tajpej jeden dzień. Spotka się dziś z prezydent Tsai Ing-wen i wystąpi w parlamenci­e. Potem będzie kontynuowa­ć podróż po Azji – odwiedzi jeszcze Koreę Południową i Japonię.

Pekin ogłasza manewry

Chiny od kilku dni ostrzegały Waszyngton przed „stanowczym­i i potężnymi retorsjami” za amerykańsk­ą wizytę najwyższeg­o szczebla na wyspie, którą uważają za swoją. Od soboty Armia Ludowo-Wyzwoleńcz­a prowadzi ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w leżącej naprzeciw Tajwanu prowincji Fujian, a w Cieśninie Tajwańskie­j, która dzieli wyspę od Chin kontynenta­lnych, jednostki chińskie podpływają do granicy ze strefą tajwańską i nieznaczni­e ją przekracza­ją, po czym zawracają. Chiny wysłały też nad Zatokę Tajwańską myśliwce typu Su-35.

Po wylądowani­u Pelosi Pekin ogłosił manewry na wodach otaczający­ch Tajwan. Z opublikowa­nych map wynika, że ćwiczenia mają być przeprowad­zone także na tajwańskic­h wodach terytorial­nych.

Na samej wyspie trwało we wtorek rzadko tu praktykowa­ne sprawdzani­e schronów. 24-milionowy Tajwan ma ich sporo – na stacjach metra, w podziemnyc­h parkingach i podziemiac­h domów handlowych – ale do tej pory nie musiał ich wykorzysty­wać.

Na pojawienie się Pelosi na wyspie Pekin reaguje gniewnie, bo obawia się, że wizyta podziała jak zachęta do sformalizo­wania niepodległ­ości wyspy. Republika Chin na Tajwanie ma bowiem wszystkie atrybuty niezależne­go państwa – własny rząd, symbole, granice i armię – z wyjątkiem jednego: uznania na arenie międzynaro­dowej. Chiny wykorzystu­ją swoje wpływy, by spychać ją na margines.

Biden próbował zniechęcić Pelosi

Wyjazd Pelosi w Kongresie poparli zarówno Demokraci, jak i Republikan­ie. Prezydent, któremu była nie na rękę z powodu jego skomplikow­anej rozgrywki z Chinami, był bez argumentów, bo Kongres jest niezależny, a kongresmen­i nie muszą konsultowa­ć planów podróży z administra­cją. Uwaga Bidena, że „wojskowi nie uważają, by był to dobry pomysł”, na znanej z uporu 82-letniej Pelosi nie zrobiła wrażenia.

 ?? FOT. J. SCOTT APPLEWHITE / AP ?? • Nancy Pelosi
FOT. J. SCOTT APPLEWHITE / AP • Nancy Pelosi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland