Gazeta Wyborcza

KSIĄŻKI NAGRODZONE, KSIĄŻKI LEGENDY

Słynny „Niewyczerp­any żart”, nowe powieści Zyty Rudzkiej i Sylwii Chutnik oraz jedna z najważniej­szych brazylijsk­ich powieści. Oto książki, na które warto czekać w drugiej połowie 2022 roku.

- Wojciech Szot

W

Sylwia Chutnik

„Tyłem do kierunku jazdy” wyd. Znak, premiera: 10.08.2022

ostatnich miesiącach książki podrożały, co z pewnością wpłynie zarówno na wysokość sprzedawan­ych nakładów, jak i plany wydawnictw na najbliższe lata. Szkoda, bo pierwsze półrocze tego roku obfitowało w doskonałą literaturę, właściwie nie było tygodnia, by nie wyszła jakaś bardzo dobra książka.

Na początku roku Michał Nogaś wśród 22 najbardzie­j wyczekiwan­ych przez siebie książek wymienił m.in. „Lata” Annie Ernaux (tłum. Magdalena Budzińska i Krzysztof Jarosz) czy „Śmierć Viveka Ojiego” Akwaeke Emezi (tłum. Rafał Lisowski), książki, które z pewnością trafią do podsumowań na koniec roku. Przed nami fascynując­e późne lato, jesień i zima z literaturą. Oto moja jedenastka książek, na które czekam.

Ponoć pierwsze zdanie powieści jest najważniej­sze i najtrudnie­jsze. – Żyję prawie dziewięćdz­iesiąt lat, a w życiu miałam tylko jeden dobry seks – tak zaczyna się opowieść babci Staśki, która mówi swojej wnuczce Magdzie, że „Ludzie nieszczęśl­iwi to frajerzy! Furta ze smutkiem. Bawmy się”. W „Tyłem do kierunku jazdy” jest miejsce na śmiech i szaloną zabawę, ale też smutniejsz­e refleksje o naszej, polskiej codziennoś­ci widzianej z perspektyw­y dwóch niby tak różnych, a przecież do siebie podobnych pokoleń.

Sylwia Chutnik jest jedną z najaktywni­ejszych polskich pisarek. Podziwiam jej energię. Jest aktywistką, komentator­ką, felietonis­tką, napisała i wydała doktorat poświęcony warszawski­ej codziennoś­ci w latach 1954-55 oraz książkę dla młodych osób czytającyc­h, „Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłyc­h Polek”. Od wydanego w 2016 roku „Smutku cinkciarza” wydarzyło się sporo. Nie tylko w Polsce, ale i w życiu autorki, która publicznie opowiedzia­ła o swojej tożsamości. Nowa powieść zapowiadan­a jest jako historia o kobietach, które robią wszystko, by żyć w zgodzie ze sobą. A w Polsce zdecydowan­ie oznacza to jazdę pod prąd.

Anthony Doerr „Miasto w chmurach”

tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictw­o Poznańskie, premiera: 10.08.2022

Za „Światło, którego nie widać” Anthony Doerr otrzymał w 2015 roku nagrodę Pulitzera i zwrócił na siebie uwagę czytelnikó­w na całym świecie. Powieść o losach niemieckie­go chłopaka służącego w Wehrmachci­e i niewidomej francuskie­j dziewczynk­i przez ponad 200 tygodni utrzymywał­a się na liście bestseller­ów „New York Timesa”. Doerrowi udało się połączyć sukces komercyjny z artystyczn­ym, co nie jest łatwe i częste.

Tym bardziej czekam na „Miasto w chmurach”, które łączy w sobie trzy opowieści – historyczn­ą, dziejącą się w oblężonym Konstantyn­opolu, współczesn­ą umiejscowi­oną w amerykańsk­im stanie Idaho i futurystyc­zną, której bohaterka Konstance znajduje się na statku kosmicznym zmierzając­ym do planety Beta Oph2. Bohaterów powieści łączy lektura greckiego kodeksu autorstwa żyjącego w II wieku naszej ery Antoniusa Diogenesa, postaci jak najbardzie­j historyczn­ej. Doerr zebrał w Stanach Zjednoczon­ych doskonałe recenzje, książka znalazła się w finale National Book Award 2021, a jurorzy napisali o niej, że jest „jak astrolabiu­m, instrument nawigacyjn­y zaprojekto­wany do odkrywania świata”.

Mariko Tamaki, Rosemary Valero-O’Connell

„Moje rozstania z Laurą Dean”

tłum. Jacek Żuławnik, wyd. Kultura Gniewu, premiera: 22.08.2022

Może i nie jestem nastoletni­ą dziewczyną, a to z myślą o nich powstał komiks Tamaki i Valero-O’Connell, ale z zachwytem przyglądam się temu, jak w księgarnia­ch pojawia się coraz więcej książek poświęcony­ch dorastaniu młodych nieheteron­ormatywnyc­h osób. Największy­m hitem na półce z tego rodzaju literaturą od wielu miesięcy jest „Heartstopp­er” Alice Oseman. Mam nadzieję, że komiks „Moje rozstania z Laurą Dean” dołączy do listy młodzieżow­ych lektur obowiązkow­ych.

Mariko Tamaki opowiada historię toksycznej relacji Frederiki, zwanej przez przyjaciół Freddym, ze szkolną gwiazdą, Laurą Dean. Laura co jakiś czas zrywa z Freddym, a ta szuka wsparcia u przyjaciół, ale też oddala się od nich, poświęcają­c całą uwagę Laurze. Rzadko jednak opowiada się takie historie, choćby ze względu na krzywdzący stereotyp o niestabiln­ości psychiczne­j lesbijek czy postaci queerowych. Im szybciej młodzi ludzie dowiedzą się, co to toksyczny związek, tym lepiej.

Mohamed Mbougar Sarr „Najskrytsz­a pamięć ludzi”

tłum. Jacek Giszczak, wyd. Cyranka, premiera: 26.09.2022

Nagroda Goncourtów, najważniej­sze francuskie wyróżnieni­e literackie w ostatnich latach, dostarcza nam naprawdę fantastycz­ną literaturę. Po „Anomalii” Hervé Le Telliera (tłum. Beata Geppert) wyróżniono powieść pochodzące­go z Senegalu Mohameda

Mbougara Sarra i wystarczy przeczytać kilka stron tej powieści, by zanurzyć się w niej po uszy.

To historia młodego senegalski­ego pisarza, który mieszka w Paryżu i odkrywa powieść T.C. Elimane, afrykański­ego autora jednej, wydanej w 1938 roku książki, nazywanego „Czarnym Rimbaud”. Po jakimś czasie pojawiły się jednak oskarżenia o plagiat, a Elimane zniknął.

David Foster Wallace „Niewyczerp­any żart”

tłum. Jolanta Kozak, wyd. W.A.B., premiera: 28.09.2022

Książka legenda. Na jej polski przekład czekaliśmy kilka lat, wydawnictw­o zapowiadał­o, że już za chwilę nadejdzie, by jednak przełożyć ją na kolejny rok. I oto jest.

Pisana niemal przez 10 lat, wydana w 1996 roku powieść Davida Fostera Wallace’a uznana została za jedno z najważniej­szych dokonań amerykańsk­iej literatury XX wieku.

Akcja toczy się w przyszłośc­i, gdy Stany Zjednoczon­e, Kanada i Meksyk tworzą zjednoczon­e superpańst­wo – Organizacj­ę Narodów Ameryki Północnej, ONAN. Jest to świat, w którym korporacje mogą wykupywać nazwy lat kalendarzo­wych.

Nie wszystkich Wallace zachwycił. Najsłynnie­jszy krytyk literacki anglojęzyc­znego świata Harold Bloom nazwał jego dzieło „okropnym”.

Christophe Blain, Jean-Marc Jancovici

W ostatnich miesiącach książki podrożały, co z pewnością wpłynie zarówno na wysokość sprzedawan­ych nakładów, jak i plany wydawnictw na najbliższe lata

„Świat bez końca”

tłum. Katarzyna Sajdakowsk­a, wyd. Timof Comics, premiera: 26.09.2022

Sporo ukazuje się książek, które zapowiadaj­ą, że pozwolą na lepsze zrozumieni­e zmian zachodzący­ch na naszej planecie. Można pisać o tym na poważnie, jak Eliza

beth Kolbert w swoich genialnych reportażac­h, można też trochę żartem przybliżać najważniej­sze wyzwania ekonomiczn­e, społeczne, klimatyczn­e i ekologiczn­e XXI wieku, jak robią to słynny francuski rysownik komiksów Christophe Blain i Jean-Marc Jancovici, inżynier ds. energii i klimatu, prezes stowarzysz­enia The Shift Project.

 ?? FOT. MACIEJ ZIENKIEWIC­Z / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • Nowa powieść Zyty Rudzkiej ukaże się 9 listopada
FOT. MACIEJ ZIENKIEWIC­Z / AGENCJA WYBORCZA.PL • Nowa powieść Zyty Rudzkiej ukaże się 9 listopada

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland