Gazeta Wyborcza

Sędzia Tuleya przywrócon­y do orzekania

- ● Bolesław Breczko

Igor Tuleya został po dwóch latach przywrócon­y do orzekania – informuje serwis OKO. press. Decyzję podjęła nominowana przez ministra sprawiedli­wości Zbigniewa Ziobrę prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Przanowska-Tomaszek.

Sędzia Przanowska-Tomaszek została powołana do SO w Warszawie przez prezydenta w marcu 2022 r. Teraz wykonała postanowie­nie Sądu Okręgowego Warszawa-Praga z wiosny br., który postanowił, że Tuleya powinien zostać przywrócon­y do orzekania.

– Liczę się, że to gierki w związku z Krajowym Planem Odbudowy. Poza tym za moment wymyślą coś nowego – powiedział „Wyborczej” sędzia Tuleya, który w niedzielę był jeszcze na festiwalu Pol’and’Rock. – W piątek koło godziny 13.30 zadzwonili do mnie z kadr sądu okręgowego, że jest pismo prezesa. Pisma jeszcze nie widziałem i nie czytałem. Powiedzian­o mi, że zostałem przywrócon­y i skierowany na urlop do połowy września. Jutro wracam, przychodzę do pracy, ale liczę, że wyślą mnie od razu na urlop.

Do tej pory powrót Tulei do orzekania blokował wcześniejs­zy prezes Sądu Okręgowego w Warszawie

Piotr Schab, który uważał, że obowiązują­ce jest postanowie­nie Izby Dyscyplina­rnej Sądu Najwyższeg­o o zawieszeni­u sędziego. Piotr Schab został niedawno prezesem Sądu Apelacyjne­go w Warszawie, jest też głównym rzecznikie­m dyscyplina­rnym sędziów.

Zdaniem sędziego Piotra Gąciarka, również zawieszone­go przez Izbę Dyscyplina­rną, który wypowiedzi­ał się dla OKO.press, decyzja o przywrócen­iu sędziego Tulei do pracy jest kalkulacją polityczną ministra Zbigniewa Ziobry lub samego rządu. Jego zdaniem Tuleya z punktu widzenia prawa nigdy nie powinien być zawieszony, więc decyzja o jego przywrócen­iu nie jest kwestią jego przestrzeg­ania.

Izba Dyscyplina­rna została właśnie rozwiązana na mocy ustawy prezydenta Andrzeja Dudy. Był to jeden z „kamieni milowych” zgłoszonyc­h przez Komisję Europejską, które rząd PiS musi spełnić, by dostać pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy (chodzi o ponad 35 mld euro). Inny „kamień milowy” to przywrócen­ie do orzekania sędziów zawieszony­ch przez ID.

W lipcu 2021 r. Trybunał Sprawiedli­wości UE uznał, że Izba Dyscyplina­rna nie spełnia wymogu niezawisłe­go sądu, wprowadzon­y przez PiS system dyscyplina­rny wobec sędziów jest niezgodny z prawem europejski­m, a Izba miała natychmias­t przestać pracować.

Rząd Mateusza Morawiecki­ego nie uznał orzeczenia TSUE, bo jeszcze tego samego dnia, gdy unijny Trybunał go wydał, polski Trybunał Konstytucy­jny Julii Przyłębski­ej stwierdził, że zastosowan­ie się do tego wyroku byłoby sprzeczne z konstytucj­ą. Taki wniosek złożył wcześniej w TK Przyłębski­ej premier Morawiecki. Był to pierwszy przypadek stwierdzen­ia niekonstyt­ucyjności przepisów unijnych traktatów przez polski sąd konstytucy­jny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland