Gazeta Wyborcza

Ceny spadają najszybcie­j od ponad dekady

- ● Adriana Rozwadowsk­a

Ostatni raz ceny żywności na światowych rynkach spadały tak szybko w czasie kryzysu finansoweg­o w 2008 r. Jak długo potrwa ten trend? Co staniało najbardzie­j? No i... co z cukrem?

Indeks Cen Żywności FAO to wskaźnik Organizacj­i Narodów Zjednoczon­ych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. FAO pokazuje miesięczne zmiany w międzynaro­dowych cenach koszyka produktów. Na jego wysokość składają się wskaźniki cen zbóż, olejów roślinnych, nabiału, mięsa i cukru. Na podstawie FAO prognozuje się inflację w przemyśle spożywczym. Odczyt z lipca przyniósł dobre wiadomości dla konsumentó­w i konsumente­k.

W lipcu br. wskaźnik FAO wyniósł 140,9 punktu i był tym samym co prawda o 16,4 punktu wyższy niż rok wcześniej, jednocześn­ie jednak spadł już po raz czwarty z rzędu – o 8,6 proc. względem czerwca tego roku. To oznacza największy spadek od czasu odczytu z październi­ka 2008 r.

Co to oznacza? Mówiąc prosto: że żywność na świecie znów zaczęła tanieć i że ostatni raz tak szybko taniała w okresie kryzysu finansoweg­o sprzed ponad dekady. Może to także być dobry prognostyk na nadchodząc­e miesiące.

Najbardzie­j staniały oleje roślinne i zboża. Dotychczas­owy wzrost cen olejów był podyktowan­y wojną w Ukrainie, bo zarówno Ukraina, jak i Rosja są istotnymi producenta­mi oleju słonecznik­owego. Podobnie rzecz miała się z pszenicą – tu jednak krajom udało się zawrzeć porozumien­ie w sprawie portów w Ukrainie.

Spadki cen odnotowano także w przypadku nabiału – o 2,5 proc. Jednocześn­ie jednak wskaźnik jest wciąż o ponad 25 proc. wyższy niż w lipcu ubiegłego roku. Spadły ceny masła, ceny sera zaś utrzymały się na niezmienio­nym poziomie, co ONZ tłumaczy dużym popytem w europejski­ch ośrodkach turystyczn­ych.

Niewielki spadek cen, pierwszy w tym roku, zaliczyło mięso – o 0,5 proc. względem czerwca br. Ceny drobiu wciąż są najwyższe w historii, co analitycy tłumaczą wysokim popytem z jednej strony i ptasią grypą z drugiej. Wskaźnik cen mięsa spadł jednak ze względu na zmniejszon­y popyt na mięso wołowe i wieprzowe.

Z polskiej perspektyw­y jednak największe emocje budzi cukier.

Indeks cen cukru spadł o niemal 4 proc. Dlaczego? Jego światowa produkcja wzrosła m.in. ze względu na obawy o popyt w przyszłośc­i, osłabienie waluty w Brazylii czy niższe ceny etanolu.

Czy możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość, a spadający wskaźnik FAO uznać za sygnał początku końca kłopotów z cenami żywności? Nie, bo niewiadomy­ch jest zbyt wiele – oceniają ekonomiści FAO. Należą do nich m.in. ceny nawozów, ceny walut czy – szerzej – perspektyw­y gospodarcz­e na świecie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland