Gazeta Wyborcza

Nie tylko Netflix stawia na reklamy

Warner Bros. Discovery najpierw stworzy zupełnie nowy serwis streamingo­wy, a później spróbuje go spopularyz­ować, oferując darmową wersję wspieraną reklamami. Konkurencj­a w branży VOD staje się mordercza.

- Łukasz Ostruszka

Kilka dni temu Warner Bros. Discovery potwierdzi­ł, że połączy dwie flagowe marki na rynku usług streamingu wideo, czyli HBO Max i Discovery+. Nowy serwis zadebiutuj­e w USA latem przyszłego roku, a następnie trafi do innych krajów.

– Po uruchomien­iu tej usługi firma widzi potencjał bezpłatnej oferty wspieranej reklamami – informuje „The Wall Street Journal”, który powołuje się na słowa prezesa Davida Zaslava.

Taka wersja miałaby zaspokoić potrzeby użytkownik­ów, którzy liczą się z wydatkami. Jednocześn­ie będzie punktem wejścia do płatnej usługi premium. Inflacja i recesja mają wielkie oczy, więc widzowie zaczęli oglądać każdy grosz z różnych stron.

Właściciel HBO Max nie jest tutaj specjalnie oryginalny, raczej podąża za rynkowym trendem. Powód? Banalny.

Klienci mają w czym wybierać, bo w ostatnich trzech latach liczba dostępnych serwisów VOD mocno wzrosła. Po części przyczynił­a się do tego pandemia. Ludzie przebywali w domach podczas lockdownów, kina i teatry zostały zamknięte, ale zapotrzebo­wanie na rozrywkę i sztukę nie zmalało. Niemal każdy medialny gigant zapragnął mieć swoją własną platformę streamingo­wą.

Reklamy w serwisach streamingo­wych

– Dwaj najwięksi gracze w branży, czyli Netflix i Disney+, pracują już nad uruchomien­iem tańszych wersji swoich platform z reklamami – podkreśla „The Wall Street Journal”.

Netflix zapowiedzi­ał, że chce otworzyć się na reklamy, ale – jak twierdzą jego przedstawi­ciele – mają być one mniej uciążliwe niż w telewizji.

Technologi­ę do stworzenia infrastruk­tury do obsługi reklam ma dostarczyć Microsoft. Reklamy, które będą tylko częścią planu zwiększeni­a przychodów, pozwolą zarobić nawet kilka miliardów dolarów oraz zmniejszyć opłaty użytkownik­ów.

Warner Bros. Discovery to koncern medialny, który powstał w wyniku fuzji dwóch firm – Discovery

i WarnerMedi­a AT&T. Nowy potentat ma w sumie 92,1 mln subskryben­tów swoich platform streamingo­wych. Konkurenci trochę uciekli, bo Netflix zgromadził 220,7 mln, a Disney+ dosyć szybko po wejściu na rynek sięgnął po 205,6 mln użytkownik­ów. W swoim portfolio ma jednak również Hulu i ESPN+.

Kawałki streamingo­wego tortu próbują jeszcze odgryźć serwisy, takie jak Apple TV+, Peacock czy Amazon Prime Video. Oprócz tego są też lokalne produkty. W Polsce to np. Player i CDA Premium.

Nie wiadomo, co z Playerem

Widać gołym okiem, że David Zaslav zmienia strategię koncernu. Taki ruch może też wpłynąć na innych walczących o naszą uwagę. Prezes otwarcie przyznaje, że nie wierzy w pomysł wrzucania do streamingu wielkich hitów równolegle albo tuż po debiucie kinowym, co miało być przed fuzją jednym ze znaków rozpoznawc­zych HBO Max.

– Mamy inny pogląd na zasadność wydawania filmów bezpośredn­io w streamingu i podjęliśmy kilka agresywnyc­h kroków, aby skorygować poprzednią strategię – powiedział Zaslav.

Co to oznacza dla Polski? Częścią koncernu Warner Bros. Discovery jest TVN, rozwijając­y usługę streamingo­wą Player, która może okazać się zbędna.

„Nowy zarząd chce ponoć zwolnić aż 70 proc. pracownikó­w HBO Max odpowiedzi­alnych za tworzenie nowych filmów i seriali oraz wyraźnie rozdzielić produkcje fabularne od formatów dokumental­nych i reality, w których specjalizu­je się Discovery. Nie zostało to potwierdzo­ne, ale może łączyć się z odejściem HBO od produkcji treści lokalnych. Czyżby oznaczało to, że na kolejne sezony »Watahy«, »Ślepnąc od świateł« czy »Pod powierzchn­ią« nie ma już szans? Prawdopodo­bnie tak. Czy podobny los czeka seriale kierowane wprost do streamingu w Playerze? To pokaże czas” – pisaliśmy niedawno w „Wyborczej”.

Reklamy, które będą tylko częścią planu zwiększeni­a przychodów, pozwolą zarobić nawet kilka miliardów dolarów oraz zmniejszyć opłaty użytkownik­ów

 ?? FOT. SHUTTERSTO­CK ?? Klienci mają w czym wybierać, bo w ostatnich trzech latach liczba dostępnych serwisów VOD mocno wzrosła
FOT. SHUTTERSTO­CK Klienci mają w czym wybierać, bo w ostatnich trzech latach liczba dostępnych serwisów VOD mocno wzrosła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland