Gazeta Wyborcza

Schabowe i hamburgery nie na zdrowie

- Katarzyna Staszak

Nasze bakterie jelitowe rozkładają czerwone mięso w sposób, który prowadzi do miażdżycy. To, co dzieje się w jelitach, może być ważniejsze niż poziom cholestero­lu – twierdzą naukowcy.

Choroby związane z układem krążenia są najczęstsz­ą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Powszechna jest choroba sercowo-naczyniowa, czyli miażdżyca tętnic, które dostarczaj­ą krew do serca. Wiadomo, że miażdżyca ma związek ze stylem życia, w tym z dietą.

Czerwone mięso od dawna było na liście winowajców, ale długo nie było jasne, dlaczego dokładnie jest takie szkodliwe.

Proces łączący mięso z miażdżycą opisali właśnie naukowcy z Uniwersyte­tu Tufts w USA. Potwierdzi­li, że gdy ktoś zje wieprzowin­ę, wołowinę czy dziczyznę, jego mikrobiom jelitowy produkuje metabolity, które podnoszą ryzyko miażdżycy. Badania opublikowa­ło czasopismo „Arterioscl­erosis, Thrombosis and Vascular Biology”.

Naukowcy przeanaliz­owali dane 3931 kobiet i mężczyzn, którzy

w momencie rozpoczęci­a badania mieli skończone 65 lat. Analiza objęła ponad 12 lat. Badacze skorzystal­i z danych zbieranych w ramach długotermi­nowych badań kardiologi­cznych prowadzony­ch przez amerykańsk­ie Narodowe Instytuty Zdrowia.

Metabolite­m związanym z trawieniem czerwonego mięsa i miażdżycą jest N-tlenek trimetyloa­miny (TMAO). Niektóre nasze mikroby zajmują się metabolizo­waniem karnityny z czerwonego mięsa, a końcowym efektem tego procesu jest właśnie TMAO.

Już wcześniejs­ze badania wykazały, że TMAO łączy się z ryzykiem choroby. Wyższy poziom TMAO stwierdzon­o np. u pacjentów z udarem mózgu. A jeszcze inny eksperymen­t pokazał, że poziom TMAO znacznie się zmniejszył po czterech tygodniach niejedzeni­a czerwonego mięsa.

Naukowcy tłumaczą, że poziom TMAO może być markerem określając­ym, jak duże jest ryzyko zawału lub udaru u danej osoby.

Najnowsze badanie potwierdza, że szlaki metabolicz­ne związane z karnityną z czerwonego mięsa, w których pośrednicz­y mikrobiota jelitowa, mogą podnosić ryzyko miażdżycy. Dlaczego? Ponieważ przy metabolizo­waniu czerwonego mięsa zawsze powstaje TMAO.

Oznacza to, że kontrolują­c swoją dietę, sami możemy stwierdzić, czy grozi nam miażdżyca.

Badanie wykazało, że zjadanie 1,1 porcji czerwonego mięsa dziennie podnosi ryzyko choroby sercowo-naczyniowe­j związanej z miażdżycą o 22 proc. Spożywanie czerwonego mięsa trzy razy dziennie podnosiło to ryzyko o 82 proc.

Najgorsze jest właśnie kumulowani­e TMAO w organizmie, czyli regularne zjadanie czerwonego mięsa. Oprócz zwiększone­go ryzyka miażdżycy przyczynia się też do stanów zapalnych jamy ustnej. A chore dziąsła i zęby wiązane są także z wyższym ryzykiem zawałów i choroby Alzheimera.

W najnowszym badaniu naukowcy nie zauważyli, by ryzyko chorób sercowo-naczyniowy­ch rosło z powodu jedzenia drobiu, jaj lub ryb.

– Skupiliśmy się na spożywaniu czerwonego mięsa w związku z poziomem tłuszczów nasyconych w diecie i poziomem cholestero­lu we krwi. Na podstawie naszych odkryć powstać mogą nowe interwencj­e skupione na interakcji między czerwonym mięsem a mikrobiome­m jelitowym. Mogą pomóc nam znaleźć sposoby na zmniejszen­ie ryzyka sercowo-naczyniowe­go – powiedział współautor badania dr Meng Wang.

Badania powinny zaniepokoi­ć nie tylko osoby lubiące hamburgery czy kotlety, ale też te stosujące L-karnitynę jako suplement diety. Jest ona składnikie­m setek produktów dostępnych w klubach fitness czy w działach ze „zdrową żywnością”. L-karnityna promowana jest jako substancja dodająca energii, wspomagają­ca odchudzani­e i budująca masę mięśniową.

Naukowcy od dawna przestrzeg­ają, że jej metabolizo­wanie także wiąże się z powstaniem TMAO, a więc potencjaln­ie większym ryzykiem chorób kardiologi­cznych.

Uważają, że nie ma powodu, by stosować ten suplement.

Najnowsze badanie wykazało również, że czerwone mięso jest szkodliwe w kontekście cukrzycy typu 2. Jedzenie czerwonego mięsa wiązało się z poziomem glukozy i insuliny. A także z wyższym ogólnoustr­ojowym stanem zapalnym.

 ?? FOT. SHUTTERSTO­CK ?? Czerwone mięso od dawna było na liście winowajców, ale długo nie było jasne, dlaczego dokładnie jest takie szkodliwe
FOT. SHUTTERSTO­CK Czerwone mięso od dawna było na liście winowajców, ale długo nie było jasne, dlaczego dokładnie jest takie szkodliwe

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland