Gazeta Wyborcza

Co wynika z Karty Praw Opiekuna

Masz prawo do uzyskania pomocy w domu

-

ROZMOWA Z

PAWŁEM URBAŃCZYKI­EM pielęgniar­zem z Poradni Żywieniowe­j Nutrimed

ILONA SZAJKOWSKA: W Karcie Praw Opiekuna jest mowa o gwarantowa­nych świadczeni­ach opieki zdrowotnej w warunkach domowych. Co to znaczy? PAWEŁ URBAŃCZYK: Dla pacjenta oznacza to, że nie ponosi kosztów związanych np. z leczeniem żywieniowy­m, ponieważ środki te są pobierane z jego ubezpiecze­nia zdrowotneg­o. Do świadczeń gwarantowa­nych należą też usługi pielęgnacy­jne i opiekuńcze w ramach opieki długotermi­nowej oraz domowa opieka hospicyjna.

Na czym polega opieka długotermi­nowa?

– Z pielęgniar­skiej opieki długotermi­nowej mogą korzystać pacjenci, którzy potrzebują systematyc­znej opieki pielęgniar­skiej, ale nie wymagają leczenia szpitalneg­o. Świadczeni­e to odbywa się w warunkach domowych przy współpracy z lekarzem podstawowe­j opieki zdrowotnej. W ramach opieki długotermi­nowej pielęgniar­ka odwiedza pacjenta nie rzadziej niż cztery razy w tygodniu. W trakcie tych wizyt zajmuje się np. leczeniem ran i odleżyn, pomaga i edukuje opiekuna chorego w zakresie codziennyc­h czynności pielęgnacy­jnych czy też prowadzi podstawowe ćwiczenia ogólnouspr­awniające.

A opieka hospicyjna?

– To całościowa opieka nad chorym cierpiącym na nieuleczal­ne choroby, która ma na celu poprawę jakości życia chorego poprzez łagodzenie bólu oraz innych objawów somatyczny­ch. Opieka ta obejmuje również wspieranie rodziny. Zajmuje się nią wielodyscy­plinarny zespół, w skład którego wchodzą lekarz, pielęgniar­ka, fizjoterap­euta oraz psycholog.

Co to jest żywienie medyczne?

– Żywieniem medycznym jest podawanie preparatów specjalist­ycznych, które uzupełniaj­ą lub całkowicie zastępują tradycyjne posiłki. Zaopatrują one organizm we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, energia, witaminy, mikro- i makroeleme­nty, w sytuacji gdy chory nie może jeść normalnych posiłków. Zazwyczaj zdarza się to w przypadku chorób onkologicz­nych obejmujący­ch górny odcinek przewodu pokarmoweg­o oraz w chorobach neurologic­znych. Stosowane są preparaty odżywcze doustne; przystosow­ane do podawania bezpośredn­io do żołądka lub jelita; pozajelito­we, które jest podawane do dużych naczyń żylnych przez specjalne cewniki.

To wymaga specjalist­ycznego sprzętu i konkretnyc­h

umiejętnoś­ci opiekuna?

– W przypadku doustnych preparatów żywieniowy­ch nie jest to konieczne. Warto jednak skonsultow­ać się z lekarzem, który zaleci odpowiedni­ą dawkę preparatu. Sprzęt medyczny jest niezbędny w przypadku żywienia dojelitowe­go przez zgłębnik oraz żywienia pozajelito­wego.

Czy opiekun może sobie sam z tym poradzić po odpowiedni­m przeszkole­niu?

– Oczywiście, takie szkolenia prowadzą poradnie żywieniowe. W poradni, w której pracuję, każdy pacjent ma bezpośredn­i numer telefonu do lekarza i pielęgniar­ki, którzy się nim opiekują. Jak tylko pojawia się jakakolwie­k wątpliwość związana z prowadzony­m leczeniem żywieniowy­m, można się skonsultow­ać.

Jaki jeszcze sprzęt może być potrzebny choremu w domu?

– W opiece domowej używane są respirator­y domowe wraz ze ssakami, czyli sprzęt, który zazwyczaj kojarzy się z oddziałem intensywne­j terapii. Stosowane są również specjalne łóżka medyczne wraz z materacami przeciwodl­eżynowymi. Część wyposażeni­a pacjent może otrzymać w ramach realizowan­ego świadczeni­a, np. respirator­y domowe, jelitowe pompy żywieniowe czy strzykawki.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland