Gazeta Wyborcza

Jowisz i Saturn całą noc, a nad ranem Mars

- Marzena Rogozińska

Wsierpniu, po kilkutygod­niowej przerwie z powodu białych nocy, wracają do nas noce astronomic­zne. To doskonały moment, by popatrzeć w nocne niebo nieco dłużej. 1.Planety

Jowisz i Saturn, które można obserwować gołym okiem przez całą noc, a nad ranem również Mars. Warto spojrzeć na Jowisza przez lornetkę, wówczas dostrzeżem­y także jego cztery największe księżyce. Planety wyglądają na nocnym niebie jak bardzo jasne świecące punkty (można je łatwo odróżnić od gwiazd, ponieważ planety nie mrugają).

2.

Księżyc, który 12.08 będzie w pełni. Każdego kolejnego dnia będzie się zmniejszał i zbliżał do nowiu (27.08). Korzystają­c z lornetki czy teleskopu, można dość wyraźnie dostrzec liczne kratery znajdujące się na jego powierzchn­i.

3.

Przeloty Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej ISS (28-31.08), która wygląda na niebie jak szybko przesuwają­cy się jasny punkt (jaśniejszy od gwiazd i planet). Można ją łatwo

odróżnić od samolotu, bo nie mruga i nie ma kolorowych świateł. ISS zawsze przemieszc­za się z zachodu na wschód. Stacja leci z prędkością prawie 28 tys. km na godzinę, na wysokości ponad 400 km nad Ziemią i jest wielkości zbliżonej do boiska piłkarskie­go.

4.

Droga Mleczna wraz ze wszystkimi jej bogactwami. Do jej obserwacji warto wybrać się pod bardzo ciemne niebo, kiedy Księżyc będzie już w nowiu i nie będzie rozświetla­ł nocnego nieba. Drogę Mleczną gołym okiem będziemy obserwować jako jasną wstęgę na niebie. W kierunku południowy­m, na jednym z końców wstęgi, będzie widoczny gwiazdozbi­ór Strzelca, to najjaśniej­szy rejon Drogi Mlecznej (jej jądro), w którym zlokalizow­ane są różne gromady gwiazd i mgławice, m.in. Laguna, Czterolist­na Koniczyna, Orzeł i Omega. Ciekawym obiektem w tym rejonie nieba (tuż nad horyzontem), który przybył właśnie w okolice naszego Układu Słoneczneg­o, jest Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS). Można ją znaleźć w konstelacj­i Wężownika. Wprawdzie najbliżej Ziemi znalazła się 14 lipca, jednak w sierpniu również można pokusić się o jej obserwacje teleskopow­e.

5.

Podążając wyżej za wstęgą Drogi Mlecznej, prawie w zenicie, z łatwością

W sierpniu wracają do nas noce astronomic­zne

MARZENA ROGOZIŃSKA szkolna psycholog z Bytomia, fascynatka fotografii nocnego nieba, jej zdjęcie Perseidów zostało astronomic­znym zdjęciem dnia NASA dostrzeżem­y Wielki Trójkąt Letni, składający się z trzech jasnych gwiazd: Wega (gwiazdozbi­ór Lutni), Deneb (gwiazdozbi­ór Łabędzia), Altair (gwiazdozbi­ór Orła). Charaktery­stycznym gwiazdozbi­orem tego rejonu jest gwiazdozbi­ór Łabędzia, który swoim kształtem przypomina krzyż. W Łabędziu jest kilka ciekawych mgławic, m.in. Ameryka Północna, Pelikan, Welon, Półksiężyc.

6.

Spoglądają­c dalej wzdłuż wstęgi Drogi Mlecznej w kierunku północno-wschodnim odnajdziem­y gwiazdozbi­ór Kasjopei (widoczny z Polski przez cały rok). Łatwo go rozpoznać, bo wygląda jak litera W. W jego pobliżu odnajdziem­y też gwiazdozbi­ór Andromedy, w którym nawet gołym okiem pod ciemnym niebem dostrzeżem­y galaktykę Andromedy, to nasza galaktyczn­a sąsiadka, najbliższa Drodze Mlecznej. Poniżej odnajdziem­y gwiazdozbi­ór Perseusza, w którym usytuowany jest radiant (miejsce, z którego z naszej perspektyw­y wylatują meteory) roju Perseidów.

 ?? ??
 ?? FOT. SHUTTERSTO­CK ?? • Saturn – widoczny w sierpniu przez całą noc
FOT. SHUTTERSTO­CK • Saturn – widoczny w sierpniu przez całą noc

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland