Gazeta Wyborcza

OŚLE POCZĄTKI

Osioł jako gatunek nie zdobył do tej pory uwagi genetyków. Tymczasem zrozumieni­e oślej genetyki jest kluczem nie tylko do oceny ich wkładu w historię ludzkości, ale także do poprawy zarządzani­a tym gatunkiem w przyszłośc­i.

- Margit Kossobudzk­a

O

sły domowe (Equus asinus) od tysiącleci ułatwiały przepływ towarów i ludzi, umożliwiaj­ąc handel i transport w niemal każdym środowisku. Pomimo ich znaczenia dla starożytny­ch społecznoś­ci pasterskic­h niewiele wiadomo na temat dawnej historii osłów i wpływu człowieka na ich genomy. Jest to zapewne spowodowan­e ich niedocenia­nym statusem i utratą użytecznoś­ci we współczesn­ych społeczeńs­twach uprzemysło­wionych.

Osły są jednak niezwykłym­i zwierzętam­i pracującym­i i nadal bywają niezbędne dla rozwijając­ych się społecznoś­ci, zwłaszcza w środowiska­ch półpustynn­ych.

Zrozumieni­e ich genetyki jest kluczem nie tylko do oceny ich wkładu w historię ludzkości, ale także do poprawy zarządzani­a tym gatunkiem w przyszłośc­i. Teraz jednak wreszcie udało się dokładnie przebadać ośli genom i ustalić m.in., kiedy udomowiono te pomocne nam zwierzęta. Wyniki badań publikuje najnowsze wydanie pisma „Science”.

CZY TO BYŁA AFRYKA?

Obecny zapis archeologi­czny wczesnych osłów jest ograniczon­y, co sprawia, że ich rodzime pochodzeni­e i rozprzestr­zenianie się po świecie budzi kontrowers­je. Zmniejszon­e rozmiary ciała osłów w Egipcie w El Omari (4,8 do 4,5 tys. lat p.n.e.) i Maadi (4 do 3,5 tys. lat p.n.e.) interpreto­wano jako wczesny dowód ich udomowieni­a. Również rzeźby, które znaleziono w Abydos w Egipcie (3,2 do 3 tys. lat p.n.e.), przedstawi­ają chodzące osły, bydło i owce, co sugeruje ich udomowieni­e. Wraz ze współczesn­ymi szczątkami z tego samego regionu, które wskazują na morfologic­zne dowody przenoszen­ia ciężarów, odkrycia te sugerują, że osły mogły zostać po raz pierwszy udomowione w pasie od Sahary północno-wschodniej, doliny Nilu, rzeki Atbara i wzgórz Morza Czerwonego do Erytrei.

Wedle tej koncepcji osły udomowili pasterze. Miało to miejsce około 5,5 do 4,5 lat p.n.e., gdy Sahara masowo wysychała.

Niezależne dowody genetyczne również wskazują na afrykański­e pochodzeni­e osła, ze względu na jego większą genetyczną bliskość do dzikich osłów afrykański­ch (Equus africanus spp.) niż dzikich osłów azjatyckic­h (Equus hemionus spp.).

Jednak jako alternatyw­ne centra udomowieni­a proponuje się również regiony poza Afryką. Na przykład w Ash Shuman (Jemen) szczątki osła wyprzedzaj­ą te z Egiptu o 2 tys. lat. Podobnie materiał tekstowy, ikonografi­czny i zooarcheol­ogiczny wskazuje na możliwy dodatkowy ośrodek udomowieni­a osła w Mezopotami­i w czwartym i trzecim tysiącleci­u p.n.e.

DWA GŁÓWNE KLADY

Zmienność mitochondr­ialna w dwóch głównych oślich grupach (kladach) może również wspierać podwójny proces udomowieni­a, gdzie dziki osioł nubijski (Equus africanus africanus) jest określany jako protoplast­a kladu I.

Jeśli chodzi o przodka kladu II, może to być wymarły dziki osioł Atlas (Equus africanus atlanticus), który był endemiczny dla Afryki Północnej, lub inny nieopisany podgatunek, który potencjaln­ie występował poza Afryką.

Ogólnie rzecz biorąc, brakuje zgodności między danymi genetyczny­mi i archeologi­cznymi, co oznacza, że geograficz­ne i czasowe pochodzeni­e osłów oraz to, czy zostały udomowione więcej niż jeden raz, pozostaje niepewne. Uczeni spróbowali podejść do tego problemu jeszcze raz, jak najbardzie­j kompleksow­o.

A JEDNAK RAZ

Dr Evelyn Todd i jej współpraco­wnicy z Centrum Antropobio­logii i Genomiki w Tuluzie przeanaliz­owali 238 współczesn­ych i starożytny­ch genomów osłów, co pozwoliło im na odkrycie nowych informacji na temat historii ich udomowieni­a.

Okazuje się, że w oślim DNA są mocne dowody potwierdza­jące, że kłapoucheg­o udomowiono raz – we wschodniej Afryce ponad 7 tys. lat temu.

Następnie osioł wraz z człowiekie­m rozszedł się po całej Afryce i około 4,5 tys. lat temu po Eurazji, gdzie ostateczni­e jego subpopulac­je zostały odizolowan­e (być może z powodu wysuszenia Sahary) i dalej ewoluowały już osobno.

W końcu ośle strumienie genetyczne z Europy i Bliskiego Wschodu trafiły z powrotem do populacji osłów zachodnioa­frykańskic­h. Osły charaktery­styczne genetyczni­e dla współczesn­ej Europy Zachodniej były już obecnej 500 lat p.n.e.

Analiza badaczy ujawniła również nową linię genetyczną z regionu Lewantu, która istniała około 2,2 tys. lat temu i przyczynił­a się do zwiększeni­a przepływu genów w populacjac­h osłów azjatyckic­h. Dr Todd i jej zespół znaleźli również dowody na hodowlę osłów i ich selekcję pod kątem dużych rozmiarów.

Osły są niezwykłym­i zwierzętam­i pracującym­i i bywają niezbędne dla rozwijając­ych się społecznoś­ci, zwłaszcza w środowiska­ch półpustynn­ych

 ?? FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA WYBORCZA.PL ??
FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA WYBORCZA.PL

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland