Gazeta Wyborcza

Migrena to Nie jest zwykły ból głowy

Zwala z nóg, powoduje nudności i wymioty. Migrena to zaburzenie neurologic­zne, na które cierpi 11-12 proc. populacji świata.

- Margit Kossobudzk­a

WPolsce około 400 tys. osób ma migrenę przewlekłą. To najbardzie­j uciążliwa postać tej choroby, która na kilka dni potrafi zamienić życie w piekło.

Migrena dotyka ponad 25 proc. kobiet i około 10 proc. mężczyzn w wieku średnim.

SKĄD SIĘ BIERZE TEN BÓL

W mechanizmi­e powstawani­a migreny kluczową rolę odgrywają układ trójdzieln­o-naczyniowy i uwalnianie z zakończeń czuciowych nerwu trójdzieln­ego do naczyń mózgowych różnych peptydów, z których najsilniej­szym jest peptyd zależny od genu kalcytonin­y – CGRP.

Oprócz CGRP pewną funkcję w rozwoju migreny pełnią inne naczynioak­tywne neuropepty­dy: substancja P, polipeptyd aktywujący przysadkow­ą cyklazę adenylanow­ą, syntaza tlenku azotu, naczynioak­tywny peptyd jelitowy, neurokinin­a A.

Uwalnianie tych neuropepty­dów do naczyń krwionośny­ch inicjuje tzw. zapalenie neurogenne. To temu procesowi przypisuje się kluczową rolę w rozwoju napadu bólu.

Lokalny odczyn zapalny powoduje rozszerzen­ie naczyń tętniczych, zwiększeni­e przepływu mózgowego, a także aktywację płytek krwi. Z kolei ból to konsekwenc­ja procesów związanych z pobudzenie­m jądra nerwu trójdzieln­ego.

W zwoju trójdzieln­ym dominują neurony zawierając­e włókna, które uwalniają peptyd CGRP. Jest on obecnie jednym z najsilniej­szych znanych peptydów o działaniu naczynioro­zszerzając­ym. Ponadto w pierwszej fazie napadu migreny dochodzi też do nadmierneg­o uwalniania serotoniny, głównie z płytek krwi.

Napad migreny ma kilka faz: prodromaln­ą, aurę migrenową (przy napadzie migreny z aurą), ból głowy z objawami autonomicz­nymi i fazę ponapadową. Nie u każdego występują wszystkie te fazy.

Najczęście­j najpierw pojawiają się rozdrażnie­nie, uczucie zmęczenia, zaburzenia nastroju, łaknienia. Te objawy nazywa się prodromaln­ymi. U niektórych osób występują np. zaburzenia widzenia, drętwienie ciała – przy napadzie migreny z aurą. Aura (o ile występuje) zazwyczaj poprzedza atak. Po nim zaś następuje kolejna faza, czyli obniżenie nastroju i uczucie całkowiteg­o wyczerpani­a.

Niektórzy uważają, że to właśnie aury powodują bóle głowy. Inni uważają, że to tylko kolejny objaw z wielu innych towarzyszą­cych migrenie. Głównym wyzwaniem związanym z badaniem aur jest ich różnorodno­ść – zarówno w objawach, jak i ich nasileniu. Są one zjawiskiem subiektywn­ym, jak ból, a takie najtrudnie­j się bada.

Podział migreny z aurą, zgodnie z Międzynaro­dową Klasyfikac­ją Bólów Głowy, jest następując­y:

• migrena z aurą typową;

• typowa aura z niemigreno­wym bólem głowy;

• typowa aura bez bólu głowy;

• migrena z aurą z pnia mózgu;

• rodzinna migrena połowiczop­oraźna;

• migrena siatkówkow­a.

DWIE TEORIE POWSTAWANI­A MIGRENY

Teoria naczyniopo­chodna zakłada, że w pierwszym etapie napadu migrenoweg­o dochodzi do skurczu naczyń w obrębie odgałęzień tętnicy szyjnej, lokalnego niedokrwie­nia mózgu ze skutkami w postaci objawów aury. Następnie następuje rozkurcz naczyń, co odpowiada za pulsujący ból głowy. Na końcu występuje zjawisko tzw. jałowego okołonaczy­niowego neurogenne­go zapalenia związanego z aktywacją trójdzieln­o-naczyniową. Włókna czuciowe uwalniają wtedy z zakończeń nerwowych peptydy rozszerzaj­ące naczynia i zwiększają­ce ich przepuszcz­alność. Związki te wywołują odpowiedź zapalną.

Według teorii neuropocho­dnej wszystkie zmiany przepływu krwi są spowodowan­e zaburzenia­mi na poziomie neuronów. Oznaczałob­y to, że u podłoża aury migrenowej leży elektrofiz­jologiczne zjawisko rozszerzaj­ącej się tzw. depresji korowej, czyli fala głęboko zmniejszon­ej aktywności neuronalne­j. Jest to wolno postępując­a fala przemieszc­zająca się w korze z prędkością 3 mm/min. Depresji korowej towarzyszą też liczne zmiany neurochemi­czne – w płynie, w którym skąpane są neurony, w miarę jak przechodzi fala, gromadzą się tymczasowo m.in. potas, neuroprzek­aźniki i inne cząsteczki sygnałowe.

Razem z początkiem objawów aury zmniejsza się mózgowy przepływ krwi – z reguły rozpoczyna się on z tyłu głowy i postępuje do przodu.

EPIZODYCZN­A CZY PRZEWLEKŁA?

Migrena epizodyczn­a leży u podłoża migreny przewlekłe­j. Jest rozpoznawa­na, gdy objawy

migreny pojawiają się rzadziej niż przez 15 dni w miesiącu – zwykle są to dwa-trzy napady. Trwają od czterech do 72 godzin, umiejscowi­enie bólu głowy jest jednostron­ne i ma pulsujący charakter. Ból jest o średnim lub znacznym nasileniu, co zaburza lub nawet uniemożliw­ia codzienne czynności. Poza tym nasila się pod wpływem zwykłej aktywności. W czasie napadu migreny pojawiają się nudności i/lub wymioty, a także nadwrażliw­ość na światło i dźwięki.

Zgodnie z definicją migrena przewlekła to ból głowy występując­y przez co najmniej 15 dni w miesiącu przez kolejne trzy miesiące.

Dodatkowe kryteria to: co najmniej pięć napadów migreny bez aury lub dwa napady migreny z aurą; przez co najmniej osiem dni w miesiącu przez ponad trzy miesiące ból ten spełnia kryteria rozpoznani­a migreny (z aurą lub bez); ból ustępuje dopiero po zażyciu tryptanu albo pochodnych ergotaminy.

Zanim lekarz postawi diagnozę „migrena przewlekła”, powinien wykluczyć inne możliwe przyczyny naszych dolegliwoś­ci. Najlepiej, by diagnozę stawiał neurolog specjalizu­jący się w bólach głowy.

Aura towarzyszy około 30 proc. chorych na migrenę. To znak rozpoznawc­zy migreny, ale tak naprawdę dla naukowców pozostaje ona zagadką

 ?? ??
 ?? ?? • W Polsce na migrenę przewlekłą choruje 400 tys. osób, większość to kobiety
• W Polsce na migrenę przewlekłą choruje 400 tys. osób, większość to kobiety

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland