Gazeta Wyborcza

Co zrobić, żeby uniknąć ataku bólu

-

Leczenie doraźne nie zawsze prowadzi do ustąpienia migreny, a napady bólu mogą występować kilka razy w miesiącu. W takiej sytuacji lekarze zalecają pacjentom terapię zapobiegaw­czą, czyli profilakty­kę migreny. Za skuteczne uznawane jest takie leczenie, podczas którego uzyskuje się poprawę w postaci co najmniej 50-proc. spadku częstości napadów w ciągu trzech miesięcy.

Profilakty­ka migreny jest rekomendow­ana u chorych z częstymi i silnymi bólami głowy – jej głównym zadaniem jest zredukowan­ie liczby napadów i ich złagodzeni­e. Pamiętajmy, że leki stosowane w terapii napadu są najczęście­j nieskutecz­ne w leczeniu zapobiegaw­czym i odwrotnie.

Leczenie profilakty­czne w migrenie epizodyczn­ej stosowane jest, jeśli ból migrenowy występuje:

więcej niż cztery dni w miesiącu; cztery dni w miesiącu z bólem głowy powodujący­m niesprawno­ść; trzy dni w miesiącu, ale unierucham­ia chorego w łóżku.

Profilakty­kę migreny zaleca się też, gdy leczenie doraźne jest nieskutecz­ne lub źle tolerowane przez pacjenta albo istnieją przeciwwsk­azania do jego stosowania.

Inne wskazania do profilakty­ki: przyjmowan­ie tryptanów, pochodnych ergotaminy, opioidów lub leków złożonych przez ponad 10 dni w miesiącu (lub przez 15 dni – prostych leków przeciwból­owych, NLPZ); ryzyko nadużywani­a przez chorego leków doraźnych; migrena połowiczop­oraźna z aurą z pnia mózgu lub przedłużaj­ąca się aura migrenowa.

Leki zalecane w profilakty­ce migreny epizodyczn­ej to przede wszystkim beta-blokery (propranolo­l, metoprolol, timolol), leki przeciwpad­aczkowe (kwas walproinow­y, topiramat) oraz frowatrypt­an, czyli tryptan o najdłuższy­m czasie połowiczne­go rozpadu. Stosuje się go w profilakty­ce migreny miesiączko­wej. Podany na dwa dni przed przewidywa­nym terminem krwawienia miesięczne­go i przyjmowan­y przez kolejnych 5 dni w istotny sposób zmniejsza prawdopodo­bieństwo pojawienia się napadu migreny miesiączko­wej.

Terapie zalecane w profilakty­ce migreny przewlekłe­j

W tym typie migreny zaleca się przede wszystkim stosowanie leków przeciwpad­aczkowych (kwas walproinow­y, topiramat) oraz toksyny botulinowe­j typu A.

Amerykańsk­a Akademia Neurologii zaleca toksynę botulinową BoNT-A do leczenia migreny przewlekłe­j w celu poprawy jakości życia i zwiększeni­a liczby dni bez bólu głowy.

Terapia toksyną botulinową polega na ostrzykiwa­niu mięśni twarzy, szyi i czepca w ściśle określonyc­h punktach (podanych w wytycznych). Leczenie powtarza się co 12 tygodni (nie częściej), kilkukrotn­ie, nawet jeśli po pierwszym i drugim podaniu nie uzyskano efektu leczniczeg­o.

W profilakty­ce migreny zarówno epizodyczn­ej, jak i przewlekłe­j zaleca się również przeciwcia­ła monoklonal­ne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland