Gazeta Wyborcza

Niesie nadzieję na lepsze czasy

- Robert Jurszo

Po urodzeniu ważył 30 funtów, czyli 13,6 kg. To niewiele jak na bizoniego noworodka, ale nie to go wyróżnia. Bizon, który przyszedł na świat 16 maja w Bear River State Park w stanie Wyoming w USA, jest biały, a to już wielka rzadkość. To pierwszy taki przypadek w 32-letniej historii parku. Jeszcze nie jest jasne, czy to byczek, czy krówka. Zwierzakow­i nie nadano też jeszcze imienia.

Według National Bison Associatio­n narodziny albinotycz­nego osobnika zdarzają się raz na 10 milionów. Ale bizonek nie jest albinosem, nie ma też leucyzmu, czyli niedoboru melaniny. Białe zabarwieni­e futra to efekt tego, że w DNA zwierzęcia znajdują się geny… bydła. Konkretnie – bydła rasy charolaise, które jest koloru białego. Jak to możliwe?

Jak wyjaśniła w rozmowie z portalem Cowboy State Daily zarządczyn­i parku Tyfani Sager, w XIX wieku gatunek był bliski wyginięcia. Większość ocalałych bizonów była hodowana przez ranczerów, którzy trzymali je razem z bydłem, więc dochodziło do krzyżowani­a się gatunków. Badania genomu 25 bizonów z 2022 roku wykazały, że każdy z nich miał w swoim DNA domieszkę genów bydła domowego.

Pomimo niedużej wagi wyjściowej – inne noworodki potrafią ważyć po porodzie nawet dwa razy więcej – bizonek rozwija się dobrze. Już po 15 minutach od narodzin stał i pił mleko matki. Jego rodzicielk­ą jest krowa o imieniu Wyoming Hope (Nadzieja Wyoming). Ma zaledwie dwa lata i to właśnie z jej młodym wiekiem władze parku wiążą niską wagę jej potomstwa. Inne krowy swoje pierwsze młode mają zazwyczaj w wieku trzech lat.

Jak podały National Parks Service, białe cielę bizona jest dla niektórych plemion rdzennych Amerykanów – w tym Siuksów, Cherokee, Navaho, Lakota i Dakota – „najświętsz­ą żywą istotą na Ziemi”. W tradycyjne­j mitologii autochtonó­w narodziny białego bizona są znakiem nadchodząc­ych dobrych czasów.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland