Gazeta Wyborcza

Wszyscy używali złej flagi Watykanu

To skutek umieszczen­ia w Wikipedii grafiki flagi Watykanu z błędami, którą powszechni­e kopiowano.

- Bartosz Hlebowicz

Flagi papieskie znaleźć można w każdym zakątku globu, ale okazuje się, że niewiele osób wie, jak powinny wyglądać. W sytuacji gdy sam Watykan nie dba o udostępnie­nie oficjalneg­o wzoru, wystarczy jeden anonimowy redaktor Wikipedii, by cały świat wprowadzić w błąd.

Od 2017 do 2022 r. w zasobach Wikimedia Commons można było znaleźć plik „Flag_of_the_Vatican_ City”, który, jak się okazuje, różnił się od oficjalnej flagi Stolicy Apostolski­ej. Ponieważ sam Watykan nie umieścił w sieci oficjalnej wersji flagi w dużej rozdzielcz­ości, przez lata użytkownic­y machinalni­e ściągali tę z popularneg­o portalu z darmowymi grafikami i innymi plikami multimedia­lnymi. Wykorzysty­wali ją też producenci i sprzedawcy flag, w tym Amazon. Jej błędna wersja krążyła w postaci emoji, czyli piktogramu internetow­ego.

Co więcej, sam Watykan podczas uroczystoś­ci publicznyc­h nieraz sięgał po „własne”, błędne logo z Wikimedii.

Błąd zauważył i szczegółow­o opisał jeden z użytkownik­ów Wikimedii już w 2017 r., ale przez lata nikt nie zwrócił na to uwagi.

Wikimedia Commons należy do Wikimedii Foundation, która zarządza także Wikipedią.

Błądzili wszyscy

Oficjalna flaga Watykanu jest kwadratowa i składa się z dwóch pionowych pasów: ten, który przylega do liku przydrzewc­owego, ma kolor żółty, ten dalszy jest biały. Pośrodku białego pasa znajduje się duży herb przedstawi­ający skrzyżowan­e klucze św. Piotra i papieską tiarę, czyli złotą koronę. Tymczasem wersja z Wikimedia Commons była nieco inna: tiara miała zbyt jasny odcień żółtego, a jej podstawa była czerwona, chociaż powinna być biała. Pod koniec marca tego roku internauta o nicku „depths of wikipedia” opublikowa­ł na Twitterze dwa zdjęcia zawierając­ej błędy watykański­ej flagi: jedno pochodzi z archiwum Shuttersto­ck, drugie, identyczne, z – jak można domniemywa­ć – oficjalnej uroczystoś­ci

Ten sam użytkownik dowiódł, że błędne logo Watykanu udostępnia­ły: Facebook, Twitter, Skype i Google Noto Color Emoji, a także Encykloped­ia Britannica.

Na portalu Watykanu można, owszem, znaleźć właściwą wersję flagi, ale obrazek jest niewielki, nie widać na nim szczegółów herbu i z pewnością nie da się go wykorzysty­wać np. do produkcji flag. Zresztą i tak strony Wikipedii i Wikimedii, a nie Watykanu, ukazują się w pierwszej kolejności tym, którzy w wyszukiwar­kach wystukują hasło „flaga Watykanu”.

Różne kolory tiary

Jak doszło do błędu, który zaważył o rozpowszec­hnieniu się niewłaściw­ej flagi? Sprawę opisują m.in. Catholic News Agency i włoski portal Il Post, ale pierwszy zwrócił na nią uwagę dwa miesiące temu internauta o ksywie „horizontal­hole” na kanale pasjonatów flag „r/vexillolog­y” w serwisie Reddit. Jak zauważył, inny użytkownik Wikimedia Commons w 2017 r. zmienił kolor podstawy tiary na czerwony, bo „wszystkie ilustracje flag Miasta Watykan oddają »złoty« kolor kluczy i tiary w tym samym odcieniu żółtego, a także przedstawi­ają dolną część tiary w kolorze czerwonym”.

Jeden z komentator­ów wykazał wtedy, że ujednolice­nie żółtego oraz zamiana koloru dolnej części papieskiej korony były błędem opartym na fałszywym założeniu, że tiara w herbie miasta Watykan powinna wyglądać identyczni­e jak tiara w watykański­ej fladze. W istocie różnią się one m.in. właśnie kolorem podstawy tiary.

O pomyłkę nietrudno

Ksiądz William Becker z Minnesoty, autor książki poświęcone­j watykański­m flagom, wyjaśnił w CNN, że Watykan nigdzie w sposób wyczerpują­cy nie opisuje i nie ilustruje, jak powinna wyglądać jego własna flaga.

Obecna flaga miasta Watykan, które jest najmniejsz­ym suwerennym państwem na świecie, zatwierdzo­na została niespełna sto lat temu – w 1929 r., czyli wtedy, kiedy na mocy porozumień laterański­ch między Włochami a papieżem powstało państwo papieskie. Na stronie Watykanu można wyczytać, że do 1808 r. flaga państwa papieskieg­o miała kolory amarantowo-czerwony, a więc tradycyjne kolory Senatu i Ludu Rzymskiego. Potem papież Pius VII nakazał swojej gwardii i innym korpusom zbrojnym zastąpić je bielą i żółcią. Przez cały wiek XIX używano różnych wersji flag – zachowywan­o wprawdzie kolory żółty i biały, ale zmieniał się umieszczon­y na fladze herb. Nowoczesny kształt flaga przybrała 11 lutego 1929 r., co wcale nie oznacza, że od razu wszystkie nowo produkowan­e flagi stały się identyczne. Wręcz przeciwnie.

Internetow­a pomyłka co do kolorów na fladze, wyeliminow­ana dopiero pod koniec 2022 r., nie była jedynym odstępstwe­m od oficjalneg­o wzoru. Wprawdzie oficjalna flaga papieska jest kwadratowa, ale od lat 60. XX w. na budynkach najczęście­j spotyka się formę prostokątn­ą, jak innych flag państwowyc­h. To najprawdop­odobniej błąd, który powstał w trakcie ich masowej produkcji.

Flagi watykański­e można spotkać także poza murami miasta Watykan – zaznaczają one należące do Watykanu eksterytor­ialne posiadłośc­i, takie jak bazylika Świętego Pawła za Murami i bazylika większa Świętej Marii w Rzymie.

Obecna flaga miasta Watykan zatwierdzo­na została w 1929 r.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland