Gazeta Wyborcza

CO ŚNI S OŚMIORNICY

Koralowce potrafią sięgać i chwytać, ryby zdają test lustra. Czy mają umysł?

-

– Vermeij jest niewidomy od trzeciego roku życia, więc cała uprawiana przez niego nauka i precyzja, z jaką eksploruje mięczaki, odbywa się bez udziału wzroku. Twierdzi, że ląd jest miejscem bardziej twórczej ewolucji niż ocean. Moim zdaniem jednak odkłada na bok pewne innowacje, od których wszystko się zaczęło, a potem skupia się na zestawie innowacji behawioral­nych w życiu zwierząt, które były o wiele późniejsze. Ja twierdzę, że nie powinniśmy odkładać na bok tych fundamenta­lnych kwestii, które pojawiły się w oceanie. Niemożliwe, aby wczesne etapy ewolucji zwierząt miały miejsce na lądzie.

Vermeij ma rację, że ewolucja na lądzie działa inaczej. Jednak na swojej liście nie uwzględnia ewolucji ruchu, percepcji czy uczenia się jako kluczowych innowacji. Są one zbyt podstawowe i zbyt odległe w czasie. Prawdopodo­bnie ewolucja ruchu nie byłaby możliwa, gdyby wszystko odbyło się na lądzie. To zbyt trudne zadanie. W skrócie – trudno poruszać się na lądzie. Trzeba być już dość sprawnym. Dlatego jakiekolwi­ek wątpliwośc­i, kto żyje a kto nie, pomijam wirusy, które są częściowo żywe, są więc półżywe – ale jego początki są nadal niejasne. Nie wiemy, gdzie się zaczęło.

Oczywiście nie powinniśmy być pesymistam­i. Kiedyś się tego dowiemy, i podobnie dowiemy się, czy ryba i pantofelek mają umysł. To będzie stopniowy proces układania skomplikow­anej układanki, aż ci dwaj naukowcy będą w stanie się zgodzić.

A co z układem nerwowym? Ponoć to najważniej­sza innowacja w historii ewolucji.

– Nie wiemy tego. Toczą się interesują­ce debaty, czy wyewoluowa­ł raz, czy dwukrotnie Wszyscy myśleli, że ma jedno pochodzeni­e. Jednak żebropławy, które wyglądają jak zwyczajne meduzy, ale są zupełnie inne, mogły rozwinąć układ nerwowy oddzielnie od pozostałyc­h form życia. Kilka organizmów, w tym gąbki, w ogóle nie ma układu nerwowego.

Jeśli chodzi o umysł, zwierzęta tworzą hierarchię od wyższych do niższych?

– To nie hierarchia. Najprawdop­odobniej istnieją różne wymiary. Można być bardzo skomplikow­anym lub zaawansowa­nym w wielu różnych wymiarach. Wiemy, że mamy niezwykle rozwinięte zmysły, potrafimy się dobrze komunikowa­ć i uczyć. Jednak wszystko to są odrębne umiejętnoś­ci. Może istnieć zwierzę o doskonałyc­h zmysłach, które nie potrafi się dobrze komunikowa­ć. Ośmiornica jest dobrym przykładem. Myślę, że to wystarczy, by stwierdzić brak hierarchii. To bardziej przestrzeń możliwości niż drabina.

Ośmiornice ewoluowały w zupełnie innych warunkach, ale gdy podać im ecstasy, zachowują się jak ludzie. O czym to świadczy?

– To bardzo zaskakując­e.

Nie mam odpowiedzi, tyl

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland