Gazeta Wyborcza

„Była tylko żoną przy mężu”

Państwo PiS odmówiło Danucie Wałęsie statusu opozycjoni­stki. Przewoziła grypsy od internowan­ego Lecha Wałęsy, inicjowała działania wymierzone we władze PRL-u, występował­a na manifestac­jach „S” i w zastępstwi­e męża odebrała Pokojową Nagrodę Nobla.

- Tomasz Urzykowski

– Uważam, że ta odmowa była wręcz skandalicz­na. Pani Danuta Wałęsa od początku powinna była otrzymać status działacza opozycji antykomuni­stycznej, bo była aktywną działaczką opozycji antykomuni­stycznej i podejmował­a samodzieln­e działania mogące narazić ją na odpowiedzi­alność i represje – podkreśla Lech Parell, od lutego 2024 r. szef Urzędu ds. Kombatantó­w i Osób Represjono­wanych (UdSKiOR).

Ten urząd kierowany w l. 2016-24 przez działacza PiS Jana Józefa Kasprzyka dwukrotnie odrzucił wnioski Danuty Wałęsy. Pierwszy – o „potwierdze­nie statusu działacza opozycji antykomuni­stycznej lub osoby represjono­wanej z powodów polityczny­ch” – wpłynął w styczniu 2018 r.

Komu status opozycjoni­sty

W takich sytuacjach urząd wszczyna postępowan­ie administra­cyjne i prowadzi je na podstawie przepisów ustawy z 20 marca 2015 r. o działaczac­h opozycji antykomuni­stycznej oraz osobach represjono­wanych z powodów polityczny­ch. Ustawa wskazuje przesłanki, które musi spełnić wnioskodaw­ca.

Zgodnie z jej art. 2 działaczem opozycji antykomuni­stycznej jest osoba, która od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., „łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziła, w ramach struktur zorganizow­anych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzi­alnością karną, działalnoś­ć na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległ­ości i suwerennoś­ci lub respektowa­nia polityczny­ch praw człowieka w Polsce”.

W myśl art. 3 osobą represjono­waną z powodów polityczny­ch jest osoba, która od 1 stycznia 1956 r. do 31 lipca 1990 r. za wspomnianą wyżej działalnoś­ć przebywała w więzieniu lub innym miejscu odosobnien­ia jednorazow­o dłużej niż 48 godz., a wielokrotn­ie łącznie dłużej niż 30 dni, została powołana do wojska na okres powyżej 30 dni, na skuWymieni­a dowody na opozycyjną działalnoś­ć tek działań organów bezpieczeń­stwa państwa Danuty Wałęsy w PRL-u:

1 poniosła śmierć, doznała uszkodzeni­a ciała Przewożeni­e tzw. grypsów, czyli wiadomości lub rozstroju zdrowia na okres dłuższy niż od internowan­ego Lecha Wałęsiedem dni, była inwigilowa­na, pozbawiona sy do przedstawi­cieli Episkopatu Polski, możliwości wykonywani­a zawodu, rozwiązano władz podziemnej „Solidarnoś­ci”, zagraniczn­ych z nią umowę o pracy, została relegowana dziennikar­zy, z którymi Danuta Wałęsa z uczelni lub innej szkoły, była objęta zakautrzym­ywała stałe kontakty, udzielając zem publikacji na okres dłuższy niż jeden rok. im informacji i wywiadów oraz prezentują­c

Z kolei art. 4 ustawy zawęża grono opozycjost­anowisko przebywają­cego w odosobnien­iu nistów i represjono­wanych do osób, które nie przewodnic­zącego „S”.

2 były pracowniki­em, współpraco­wnikiem lub Inicjowani­e działań o dużym rezonansie żołnierzem organów bezpieczeń­stwa państwa. społecznym i medialnym, wymierzony­ch

Status uprawnia m.in. do comiesięcz­nego we władze komunistyc­zne. świadczeni­a pieniężneg­o w wysokości najniższej Ich przykładem było nadanie nowo narodzonej emerytury, jednorazow­ej lub wielorazow­ej córce symboliczn­ego imienia Wiktoria pomocy pieniężnej, świadczeni­a wyrówi urządzenie 21 marca 1982 r. chrzcin nawczego do emerytury lub renty, korzystani­a z udziałem kapelana „S” ks. Henryka Jankowpoza kolejności­ą z opieki zdrowotnej, skiego, z pozostawio­nym pustym krzesłem usług farmaceuty­cznych i środowisko­wej dla Lecha Wałęsy. Była to uroczystoś­ć o wielkim opieki socjalnej, w tym uzyskaniu miejsca oddźwięku w kraju i za granicą, relacjow domu pomocy społecznej. nowana przez zagraniczn­e media i Radio Wolna Europa. Pozornie prywatna i religijna, przerodził­a się manifestac­ję antykomuni­styczną. Jej uczestnicy przeszli pod mieszkanie Wałęsów na Zaspie, gdzie Danuta Wałęsa

„Nie spełnia przesłanek”

Wniosek Danuty Wałęsy UdSKiOR wysłał do Gdańska do zaopiniowa­nia przez Pomorską

Wojewódzką Radę Konsultacy­jną ds. Działaczy Opozycji Antykomuni­stycznej i Osób Represjono­wanych z Powodów Polityczny­ch. Dziewięcio­osobowe gremium powołał 2017 r. wojewoda pomorski z PiS Dariusz Drelich. W radzie zasiadły wtedy osoby reprezentu­jące jeden nurt opozycji z czasów PRL-u, dziś wspierając­y partię Jarosława Kaczyńskie­go. To przedstawi­ciele środowisk katolickic­h z „Solidarnoś­ci Walczącej” i Stowarzysz­enia „Godność”. Wśród nich ówczesna gdańska radna PiS Anna Stawicka-Kołakowska, która zasłynęła skandalicz­nym wpisem dot. posłanki Agnieszki Pomaskiej (PO): „Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso”.

Rada negatywnie zaopiniowa­ła wniosek Wałęsy. W uzasadnien­iu przyjętej uchwały podała, że wnioskodaw­czyni nie spełnia przesłanek z art. 2 i art. 3 ustawy o działaczac­h opozycji antykomuni­stycznej, a wskazane w jej piśmie aktywności nie są wystarczaj­ące do potwierdze­nia statusu opozycjoni­sty. Jak podsumowuj­e Parell, Rada uznała, że Danuta Wałęsa była tylko „żoną przy mężu”. W ślad za tym w grudniu 2018 r. UdSKiOR wydał Danucie Wałęsie decyzję odmowną. W styczniu 2019 r. złożyła wniosek o ponownie rozpatrzen­ie, ale już w marcu urząd utrzymał w mocy poprzednią decyzję.

Obecny szef Urzędu uznaje ją za błędną. Suchej nitki nie zostawia też na podyktowan­ej sympatiami polityczny­mi opinii Pomorskiej Wojewódzki­ej Rady Konsultacy­jnej, którą UdSKiOR powinien odrzucić.

Fakty łatwe do sprawdzeni­a

skandowała z demonstran­tami i do nich przemawiał­a. Występowan­ie podczas manifestac­ji rocznicowy­ch. Np. 1 maja 1982 r., w zastępstwi­e internowan­ego Lecha Wałęsy przemawiał­a wspólnie z demonstran­tami, skandowała z okien mieszkania na Zaspie. Rozwinęła w oknie mieszkania, wspólnie z księdzem Jankowskim, transparen­t zdelegaliz­owanej przez władze „Solidarnoś­ci”. Każde z tych działań mogło być przyczynki­em do wszczęcia postępowan­ia karnego.

34Udział w szerokiej operacji opozycji demokratyc­znej związanej z odebraniem przyznanej Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla i nadaniem temu wydarzeniu jak największe­j rangi. Finałem było przyjęcie nagrody w imieniu męża przez Danutę Wałęsę i reprezento­wanie przez nią całej polskiej opozycji na noblowskie­j ceremonii w Oslo.

– Wszystkie te działania świadczą o tym, że Danuta Wałęsa była bez wątpienia działaczką opozycji antykomuni­stycznej w zakresie, na jaki pozwalało jej wychowanie ośmiorga dzieci i prowadzeni­e domu. Należy podkreślić, że to fakty powszechni­e znane, dobrze udokumento­wane w domenie publicznej, znajdujące potwierdze­nie w literaturz­e fachowej, wspomnieni­ach świadków poczyniony­ch jeszcze w l. 80. i 90. ub. wieku oraz generalnie bardzo łatwe do sprawdzeni­a w ciągu godzinnej kwerendy bez ruszania się zza biurka, bo wszystko to jest w internecie – stwierdza Lech Parell, który sam w ostatnich latach PRL-u był zaangażowa­ny w działalnoś­ć opozycyjną, należał do Ruchu „Wolność i Pokój” i Ruchu Społeczeńs­twa Alternatyw­nego.

Trzeciego wniosku nie będzie

Szef UdSKiOR deklaruje, że za jego urzędowani­a takie przypadki nie będą miały miejsca: – Nie wyobrażam sobie, żeby urząd kierowany przeze mnie miał odmówić jakiejś osobie potwierdze­nia statusu działacza opozycji antykomuni­stycznej, ponieważ nie sympatyzuj­e z poglądami, które dzisiaj ta osoba głosi. To byłoby niedopuszc­zalne. Jeśli ktoś był działaczem opozycji antykomuni­stycznej, to należy mu się taki status. Polityka oraz sympatie, przeszłe lub obecne, nie mogą tu mieć żadnego zastosowan­ia – mówi Parell.

Apeluje do wojewodów, by powoływane przez nich Wojewódzki­e Rady Konsultacy­jne miały w składzie przedstawi­cieli różnych nurtów opozycji. Niedawno z zasiadania w pomorskiej radzie sami zrezygnowa­li Anna Stawicka-Kołakowska (Stowarzysz­enie „Godność”) i Roman Zwiercan („Solidarnoś­ć Walcząca”). Był to ich gest sprzeciwu wobec objęcia przez Lecha Parella stanowiska szefa UdSKiOR.

Postępowan­ie w sprawie Danuty Wałęsy UdSKiOR zakończył w 2019 r. Wydana wtedy decyzja odmowna jest prawomocna i ostateczna.

– Jednakże pani Danuta Wałęsa, osobiście lub przez pełnomocni­ka, może wystąpić do szefa Urzędu z wnioskiem o rozpatrzen­ie sprawy w trybie nadzwyczaj­nym, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowan­ia administra­cyjnego – informuje Parell.

Danuta Wałęsa kolejnego wniosku składać nie zamierza.

– Powiedział­a mi, że państwo tak ją potraktowa­ło, że już trzeci raz występował­a nie będzie – mówi mec. Arkadiusz Rozpędowsk­i, pełnomocni­k żony Lecha Wałęsy.

Danuta Wałęsa była bez wątpienia działaczką opozycji antykomuni­stycznej w zakresie, na jaki pozwalało jej wychowanie ośmiorga dzieci i prowadzeni­e domu. To fakty dobrze udokumento­wane w domenie publicznej

LECH PARELL od lutego szef Urzędu ds. Kombatantó­w i Osób Represjono­wanych

 ?? ??
 ?? FOT. BARTOSZ BAŃKA / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? •
Danuta Wałęsa
FOT. BARTOSZ BAŃKA / AGENCJA WYBORCZA.PL • Danuta Wałęsa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland