ZBUNTOWANA ŁÓDŹ GALA ’68. WOLNOŚĆ TO LUKSUS

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

między innymi Tymon Tymański, Ania Rusowicz, Ralph Kaminski i Fismoll. Za oprawę muzyczną wydarzenia i aranżacje utworów odpowiada Daniel Bloom. Muzycy na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi wystąpią 9 września. Bilety dostępne są w cenie: 50-90 zł. Grubson i pochodzący z Łodzi raper Zeus. Artyści zagrają w asyście orkiestry łódzkiego MPK oraz Poczty Polskiej. – Miałam już okazję grać z tą wielką orkiestrą orkiestr – mówi Bovska. – To prawdziwie wielokulturowe zderzenie solistów i orkiestr dętych, których brzmienie bardzo lubię. Ostatnio gdy graliśmy taki koncert, dołączyły do nas także mażoretki – wspomina artystka. W Łodzi grupa zrobi małe zamieszanie na ulicach swoją muzyczno-rowerową paradą.

Wstęp na koncert Orkiestry Czterech Kultur jest bezpłatny. społecznych. – Bunt stał się wówczas formą politycznej ekspresji napędzanej pragnieniem wolności. Pokażemy przede wszystkim świat nowej wyobraźni inspirowany obrazem filmowym. To, jak ikoniczne kadry i ujęcia wpływały na rzeczywistość społeczną – opowiada Agnieszka Zawadowska, kuratorka festiwalu. Na wystawie prezentowanej w Fabryce Sztuki od 8 do 26 września festiwalowicze zobaczą fragmenty etiud szkolnych m.in. Romana Polańskiego, Agnieszki Osieckiej, Filipa Bajona czy Zbigniewa Rybczyńskiego. Na ekspozycji pojawią się też uzupełniające je zdjęcia z ówczesnych reklam, fotografie i literackie cytaty. – Nawiązując do wyjątkowego klimatu Łodzi, przypomnimy i zreinterpretujemy spuściznę lat 60. – zdradza Zawadowska.

Wstęp na wernisaż wystawy „Biegnij. Stary świat jest za tobą” jest bezpłatny. Później bilety będą dostępne w cenie: 3 i 5 zł. Z myślą o festiwalu Łódź Czterech Kultur Agnieszka Jakimiak (współpracowała m.in. z Oliverem Frljiciem) wyreżyseruje w Teatrze Nowym w Łodzi spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus”. Jakimiak przeniesie swoich widzów na rozgrzewającą umysły tłumów galę rozdania nagród filmowych. Jednak zamiast celebrytów i współczesnych gwiazd szklanego ekranu jej bohaterami będą buntownicy sprzed pół wieku. – Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń 1968 roku zasługuje na galę przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu. Rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu – przekonuje reżyserka.

W roli uczestników nietypowego wydarzenia wystąpią aktorzy Teatru Nowego: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Beata Kolak, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski.

Spektakl będzie można obejrzeć 10, 11 i 12 września. Bilety: 25-45 zł.

L.U.C. z projektem Rebel Babel Ania Rusowicz Tomek Makowiecki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.