ODDAJ KREW, ŚPIEWAJ „PAŁACYK MICHLA”

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

W środę 1 sierpnia o Godzinie W zawyją syreny, a ludzie i samochody zatrzymają się, by oddać hołd uczestnikom i uczestniczkom powstania warszawskiego z 1944 r. W 74. rocznicę zrywu przeciwko niemieckiej okupacji, który trwał 63 dni i kosztował życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy, będziemy słuchać koncertów, śpiewać powstańcze piosenki, palić ognisko na Kopcu Powstania, czytać wiersze poetów pokolenia Kolumbów i wbiegać na ostatnie piętro PAST-y. Oto wybrane wydarzenia.

BIEG ZDOBYCIA PAST-Y

SOBOTA, 28 lipca, godz. 12, budynek PAST-y, ul. Zielna 39. Wstęp wolny.

To bieg, który co roku odbywa się po schodach na przedostatnie piętro budynku przy ul. Zielnej 39. Gmach PASTY-y po zaciętych walkach podczas powstania został przejęty przez powstańców. Biegacze mają do pokonania 9 pięter. Ich zmagania będą śledzić kombatanci biorący udział w powstaniu w 1944 r. Eliminacje od godz. 9.

POWSTAŃCY Z CAŁEGO ŚWIATA

SOBOTA, 28 lipca, godz. 14, park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. Wstęp wolny

Spotkanie edukacyjne dla dzieci pt. „Powstańcy z całego świata” będzie poświęcone kilkudziesięciu obcokrajowcom, którzy przyłączyli się do walki warszawiaków z hitlerowcami. Byli wśród nich m.in.: Węgrzy, Słowacy, Gruzini, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Grecy, Brytyjczycy, Włosi, Ormianie, Rosjanie, a także Azer, Czech, Ukrainiec, Rumun, Australijczyk i Nigeryjczyk.

BIEG POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

SOBOTA, 28 lipca, godz. 20

28. Bieg Powstania Warszawskiego rozpocznie się na błoniach Toru Łyżwiarskiego Stegny minutą ciszy. Dwie trasy – na dystansie 5 i 10 km – prowadzą m.in. ul. Pory, Sikorskiego i Sobieskiego, przez miejsca, w których prowadzono najbardziej spektakularne walki. Gośćmi honorowymi będą powstańcy-kombatanci, a odcinek przed metą oświetlą płonące znicze.

SPRZĄTANIE POWSTAŃCZYCH GROBÓW

NIEDZIELA, 29 lipca, w godz. 12-20, Cmentarz Wojskowy Powązki, ul. Powązkowska 43/45.

W tym roku akcja skupi się na grobach powstańców rozsianych poza powstańczymi kwaterami, tych najbardziej zaniedbanych i zapomnianych. Kwatery wojenne czy alejki brzozowych krzyży są zadbane. Przydadzą się zmiotki, szczotki, grabki, łopatki, rękawiczki, worki, szmaty, wiadra, środki czyszczące, konewki, szpachelki, baniaki na wodę itp. Spotkanie o godz.12 przed główną bramą cmentarza od strony ulicy Powązkowskiej.

NIEDZIELA, 29 lipca, godz. 17, Nowy Fort, Fort Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51. Wstęp wolny. Fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego oraz wiersze poetów pokolenia Kolumbów, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przeczytają Anna Bojarska, Marek Urbański i Adam Woronowicz do akompaniamentu liry korbowej i fortepianu.

ŚPIEWANIE NA URSYNOWIE

NIEDZIELA, 29 lipca, godz. 20.30, plac przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, al. KEN 101. „Śpiewajmy razem dla Niepodległej” to wspólne śpiewanie mieszkańców Ursynowa pieśni powstańczych, legionowych i patriotycznych z udziałem ursynowskich chórów Ars Chori i Iuvenis oraz gościnnie chóru Ab Imo Pectore pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego. Koncert odbędzie się na placu przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

APEL POLEGŁYCH NA PL. KRASIŃSKICH

WTOREK, 31 lipca, godz. 19, pl. Krasińskich

We wtorek przy pomniku Powstania Warszawskiego odbędzie się Apel Poległych, czyli uroczyste odczytanie nazwisk żołnierzy i żołnierek poległych w powstaniu. O godz. 20.30 rozpocznie się tu koncert pt. „Sierpniowa miłość”.

„NIEWARSZAWA” POŻARU W BURDELU

Od WTORKU 31 lipca, Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7

Z okazji rocznicy powstania ekipa kabaretu Pożar w Burdelu zaserwuje nam „Niewarszawę” – muzyczny seans spirytystyczny oparty na 13 piosenkach, które wykona jedna z gwiazd Pożaru, Lena Piękniewska – Bem. Wśród utworów znajdzie się oczywiście tytułowa „Niewarszawa”, która od lat towarzyszy widzom Pożaru w Burdelu. Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak, muzyka i aranże: Jacek Kita. Premiera: 31 lipca, godz. 20, kolejne spektakle: 1, 2 i 3 sierpnia, godz. 20. Bilety: 50 zł.

SKŁADANIE KWIATÓW, MARSZ MOKOTOWA, GODZINA W

ŚRODA, 1 sierpnia, od godz. 9 W dzień wybuchu powstania warszawskiego oficjalne obchody rozpoczną się o godz. 9 przy dawnej siedzibie konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK (ul. Filtrowa 68). Uczestnicy złożą kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia powstania. Po uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944 w parku Dreszera, która rozpocznie się o godz. 10, warszawiacy przejdą do ul. Dworkowej w tzw. Marszu Mokotowa. O godz. 13.15 na rogu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, a o godz. 14 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ul. Wiejskiej. O godz. 17 uczcimy Godzinę W przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a w całym mieście zawyją syreny.

Na placu Piłsudskiego warszawiacy śpiewają powstańcze piosenki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.