BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. SEKRET RODZINY VON BROM

Gazeta Wyborcza - CJG - - /KINO -

Szwecja/Finlandia 2013 (LasseMajas detektivbyra – Von Broms hemlighet). Reż. Pontus Klange, Walter Soderlund. Aktorzy: Amanda Pajus, Lukas Holgersson, Peter Magnusson

Kino familijne. Lasse i Maja, para 12-letnich detektywów, znajdują w krypcie kościoła tajemniczą szkatułkę wykonaną przed wiekami przez kompozytora Von Bromsa. Znalezisko zamierza przejąć jego ekstrawagancka rodzina, ale zostaje ono skradzione.

Pomysł łagodnych, wolnych od krwawej brutalności „kryminałów”, w których śledztwa prowadzą dzieci – bardziej skądinąd kompetentne od miejscowego inspektora policji – jest bardzo fajny i nie dziwię się wcale popularności cyklu powieści Martina Widmarka, na których została oparta seria filmów. Jednak realizacja, przynajmniej w tym przypadku, wyraźnie szwankuje. Humor bywa toporny, a niektóre wątki – jak np. zakochanego włoskiego kelnera Dino – raczej żenujące. Ale historyjka jest w miarę wciągająca, zdarzają się w niej niezłe pomysły (podwójne życie młodego muzyka, potomka von Bromsa) i ma dowcipną puentę. Propozycja dla tych, którym odpowiadają skandynawskie produkcje dla dzieci: umiarkowane, staroświeckie i z wyraźnym przesłaniem moralnym(tu:ważnajestwspólnotaiwspółdziałanie,anieindywidualne,egoistyczne interesy). Jeszcze tacy istnieją.

Paweł Mossakowski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.