FENOMEN RUDEGO CHŁOPAKA Z GITARĄ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - AGATA PIASECKA

Ed Sheeran jest chłopakiem z gitarą. Nie wykonuje skomplikowanych układów tanecznych, z występów nie robi wielkiego show z pokazami pirotechnicznymi. A jednak na jego dwóch polskich koncertach w najbliższy weekend będzie się bawić kilkadziesiąt tysięcy osób.

Nie jest szczególnie przystojny i pewnie nigdy magazyn „People” nie wybierze go najseksowniejszym mężczyzną. Ale ma rzeszę oddanych fanek i wyprzedaje koncerty na największych stadionach. Magia tkwi w jego piosenkach, które łatwo wpadają w ucho i w większości brzmią jak wyznania. Jego przebój „Perfect” jest jednym z najpopularniejszych utworów wybieranych przez młode pary na pierwszy taniec na weselach.

Można powiedzieć, że karierę muzyczną Ed Sheeran zaczął jako 13-latek, domowym sumptem nagrywając płytę „Spinning Man”, której udało mu się sprzedać aż 100 egzemplarzy. Dziś według magazynu „Forbes” jest dziewiątą najlepiej opłacaną gwiazdą na świecie i zarazem najlepiej opłacanym solowym muzykiem.

Urodził się w 1991 r. i większość dzieciństwa spędził w niewielkim angielskim mieście Framlingham w hrabstwie Suffolk. Jego rodzice byli kuratorami sztuki.

Śpiewał w chórze kościelnym, potem pokochał grę na gitarze. Gdy miał 16 lat, rzucił szkołę i wyjechał do Londynu. Występował i na ulicy, i w klubach. Zdobywał popularność w internecie i tam dostrzegł go Ben Cook, szef wytwórni Asylum Records. Ed wydał debiutancki album „+” (czyt. plus) z pierwszym hitem „The A Team”, balladą opowiadającą o uzależnionej od cracku prostytutce, którą poznał w schronisku dla bezdomnych.

Później poszło szybko. Prawie każdy kolejny singiel stawał się hitem, a płyty biły kolejne rekordy. Jego drugi album „X” (czyt. multiply) z przebojami „Thinking Out Loud” i „Photograph” były bestsellerami w USA i Wielkiej Brytanii. A ostatnia płyta „➗” (czyt. divide) była najlepiej sprzedającym się krążkiem zeszłego roku. W sumie Sheeran sprzedał ponad 26 milionów płyt i jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w historii. A przy tym wszystkim ma jeszcze czas na pisanie tekstów dla innych. Jest autorem m.in. przeboju „Love Yourself ” Justina Biebera i współautorem tekstu do „2002” ballady Anne-Marie, która wystąpi przed Sheeranem na jego warszawskich koncertach.

OdstyczniaSheeranjest zaręczony z Cherry Seaborn, koleżanką z dziecięcych lat. Oboje nie opowiadają publicznie o swoim życiu prywatnym. Sheeran w zeszłym roku porzucił Twittera. Z Instagrama korzysta używająciPada.Dorozmówmastarytelefonzklapką,naktórym nie ma dostępu do social mediów.

Ed Sheeran na Stadionie Narodowym zagra 11 i 12 sierpnia. Bilety wyprzedane.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.