BITWY, PIKNIKI I DEFILADA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

Defilada i piknik żołnierski, ale też widowisko „Wolność we krwi”. Oto przegląd wydarzeń z okazji Święta Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzimy 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., zwanej też Cudem nad Wisłą. To kluczowa bitwa wojny polsko-bolszewickiej, dzięki której Polska zachowała niepodległość, a bolszewizm nie rozlał się po Europie Zachodniej. Walki trwały trzy dni, m.in. w Radzyminie i Ossowie. Sprawdź, co się będzie działo w rocznicę tych wydarzeń.

ŚRODA, GODZ. 13.

START: WISŁOSTRADA PRZY MULTIMEDIALNYM PARKU FONTANN. WSTĘP WOLNY

Najbardziej wyczekiwany moment obchodów Święta Wojska Polskiego, czyli defilada wojskowa rozpocznie się o godz. 13. Tysiąc żołnierzy i 200 wojskowych pojazdów w tym roku defilować będą Wisłostradą. Przemarsz rozpocznie się na skrzyżowaniu z ul. Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Karową. Przy Parku Fontann defiladę przyjmie prezydent Andrzej Duda. W pochodzie zobaczymy m.in. 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych, żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i chorwackich z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu, a także transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, transportery minowania narzutowego Kroton. Wzdłuż Wisły przelecą śmigłowce SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3, samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb oraz samoloty

ŚRODA, GODZ. 20.30,

PL. PIŁSUDSKIEGO. WSTĘP WOLNY Akcja widowiska skupia się wokół losów polskiej rodziny w kontekście wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018. Wystąpią aktorzy i piosenkarze, m.in. Radosław Pazura, Dominika Ostałowska, Mateusz Banasiuk czy Sebastian Cybulski. Grać będzie orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Usłyszymy znane utwory w nowych aranżacjach, np. przebój „Czas nas uczy

NIEDZIELA – WTOREK, OSSÓW

W tym roku obchody rocznicy bitwy pod Ossowem będą trwały trzy dni. Na błoniach ossowskich w niedzielę o godz. 14 odbędzie się tradycyjna rekonstrukcja walk sprzed 98 lat z udziałem historycznie umundurowanych wojsk polskich i bolszewickich. We wtorek wieczorem odbędzie się uroczystość poświęcona poległemu w bitwie ks. Ignacemu Skorupce.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.