KRZYSZTOF ZALEWSKI,

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Serdecznie państwu polecam „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej. Jej sposób podejścia do języka polskiego, niezwykła melodia i rytm, a także fakt, że jest w stanie wywołać naprzemiennie salwy śmiechu, poważną ref leksję i wzruszenie, sprawia, że w moim odczuciu jest to pozycja obowiązkowa. Mnie zwaliła z nóg. Oprócz tego lubię sobie ostatnio przypominać „O tyranii – 20 lekcji z XX wieku” Timothy’ego Snydera. Analizując historię ubiegłego stulecia, autor wskazuje, jakie są objawy odchodzenia od demokracji w stronę autorytaryzmu. Lektura może nie poprawia nastroju, ale stawia na bacznośćipomagabyćbardziejuważnym.

Jeśli chodzi o film – nie miałem ostatnio zupełnie czasu na kino, a żałuję, bo bardzo chciałem zobaczyć „McQueena”, skoro po jego obejrzeniu nawet redaktor Szubrycht nawrócił się na modę. Większość wolnych chwil, jakie mam w trasie, zabiera mi „Rodzina Soprano”, którą oglądam po raz czwarty. Kolejny raz utwierdzając się w przekonaniu, że to najlepszy serial na świecie. Połączenie Woody’ego Allena z Martinem Scorsese, telenoweli z kinem moralnego niepokoju. Nieodżałowany James Gandolfini jako Anthony Soprano – dobry ojciec, gburowaty socjopata, kłamca, zabójca i kobieciarz, któremu nie sposób nie kibicować.

Tutaj pozwolę sobie na małą prywatę i zaproszę państwa na monodram mojego taty Stanisława Brejdyganta. Spektakle „Winnego” wracają na gościnne deski Teatru Polonia w Warszawie od września. Mocna rzecz. Godna polecenia niezależnie od więzów krwi łączących mnie z autorem i odtwórcą głównej roli.

Muzycznie – polecam ostatni album Króla „Przewijanie na podglądzie”. Błażej Król to moim zdaniem jeden z najciekawszych twórców „młodego” pokolenia (używam cudzysłowu, bo nie wiem, czy wypada jeszcze używać określenia „młody” w stosunku do moich rówieśników). Z zagranicy zamiast nowości pragnę zwrócić państwa uwagę na świetny album Iggy’ego Popa z Joshem Hommem sprzed paru lat – „Post Pop Depression”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.