KOLACJA JAK Z OBRAZKA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - AGATA PIASECKA

POD PATRONATEM Zazwyczaj już samo wnętrze robi wrażenie. Może to być lokal z wysokimi sufitami w pałacowych wnętrzach jak Amber Room w pałacu Sobańskich w Warszawie albo nowoczesne jak poznański Mus Bar & View na 15. piętrze biurowca Bałtyk Tower. – Na wizytę w restauracji finediningowej składa się całe doświadczenie: najwyższa jakość składników, potraw, obsługa. Goście jedzą na odpowiednio dobranej porcelanie, dobrej jakości sztućcami, na jednego kelnera przypada mniej klientów niż w zwykłej restauracji, a z przyprowadzania gości do stolika czy podawania dań staramy się zrobić teatr – mówi Robert Skubisz, szef kuchni Amber Room.

To kosztuje. Za kolację trzeba zapłacić kilkaset złotych. Chyba że wizytę zaplanuje się w ramach Fine Dining Weeka, wydarzenia na takich samych zasadach jak popularny Restaurant Week. Za 119 zł zjemy pięciodaniowy posiłek w jednej spośród 64 restauracji z ośmiu miast: Warszawy, Poznania, Wrocławia, Krakowa oraz, po raz pierwszy, z Łodzi i Trójmiasta.

Z okazji Fine Dining Weeku przygotowują one specjalne menu. – W Amber Room na deser podamy kulę z białej czekolady z mango i leśnymi owocami w środku. Polewana będzie gorącym sosem wiśniowym, co roztopi czekoladową skorupkę pokazując jej delikatność i wnętrze deseru – dodaje Robert Skubisz.

Fine Dining Week: 29 sierpnia – 9 września, rezerwacje: www.finediningweek.pl.

Pójść do supereleganckiej restauracji i się nie zrujnować? Taką możliwość daje Fine Dining Week.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.