OSTATNIE DNI WAKACJI – SPĘDŹ JE KULTURALNIE

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

przed galerią Zachęta. Pośród przewróconych przez majowe burze drzew artyści Paweł Althamer i Roman Stańczak stworzyli kongres rzeźbiarzy, czyli miejsce twórczych działań, w którym do końca wakacji można spotkać różnych artystów i obejrzeć ich prace. Wstęp wolny. To też okazja, żeby zobaczyć aktualne wystawy w Zachęcie, m.in. prace wybitnego artysty Kojiego Kamojiego, wystawę o warunkach mieszkaniowych w PRL-u, a od tygodnia również „Dziary” Maurycego Gomulickiego – fotografie tatuaży subkultury gitów (czytaj więcej na s. 16). Bilety: 15 zł.

OD SOBOTY: WARSZAWA SINGERA

Od soboty można wybrać się na wydarzenia Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Potrwa do 2 września, a w programie są koncerty, spektakle, pokazy filmowe, spotkania literackie, wystawy, spacery i warsztaty. Usłyszymy muzykę klezmerską i jazzową w wykonaniu m.in. kantorów Yaakova i Shulema Lemmerów, zespołu Oleś Brothers czy międzynarodowego kwintetu Kennetha Dahla Knudsena. Zobaczymy spektakle Teatru Żydowskiego, a także izraelskich teatrów. W najbliższą sobotę w godz. 15-22 na skwerze na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej odbędzie się wydarzenie „Okno na Waliców” poświęcone przeszłości Mirowa i przedwojennych zabytkowych kamienic z numerami 10, 12 i 14. Przetrwały likwidację getta, dziś są opuszczone i niszczeją. W domu z nr. 14 mieszkali poeta Władysław Szlengel, autor wiersza „Okno na tamtą stronę”, oraz Menachem Kipnis, kantor i dziennikarz. Obaj zginęli w getcie. Na spacer po okolicy zabierze varsavianista Jarosław Zieliński, będzie można obejrzeć wystawę pomysłów studentów architektury z politechnik Mediolańskiej i Warszawskiej, jak dać drugie życie zabytkowym opustoszałym budynkom, a także wysłuchać kantora Yaakova Lemmera. Wstęp wolny.

W POKOJU NA LATO: THE DUMPLINGS

ul. Towarowa 25

Do końca sierpnia będzie działał sezonowy drewniany pawilon przed Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym można coś zjeść, potańczyć, posłuchać koncertu. Przed nami ostatnie warsztaty z robienia olejków eterycznych (29 sierpnia) i ostatni wieczór muzyki improwizowanej, podczas którego wystąpi zespół Merkabah (26 sierpnia). Na zakończenie czwartego sezonu Pokoju na Lato 31 sierpnia zagra elektropopowy duet The Dumplings. Wstęp wolny.

NA MURANOWIE: SPACER ŚLADAMI LEŚMIANA

Jeszcze do końca sierpnia możemy odetchnąć na Łące Leśmiana, czyli plenerowej instalacji przy Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” od strony ul. Edelmana, gdzie odbywają się spotkania poetyckie, warsztaty plastyczne, zajęcia z jogi czy filmowe pokazy plenerowe z cyklu „Literatura na ekranie”. W niedzielę, 26 sierpnia o godz. 14.30 rozpocznie się wydarzenie towarzyszące Łące Leśmiana – spacer śladami Bolesława Leśmiana z przewodniczką muzeum Polin, który rozpocznie się na placu Bankowym przy pomniku Stefana Starzyńskiego. Bilety: 15 zł.

Koncerty w plenerze, spacery literackie i Festiwal Kultury Żydowskiej. Podpowiadamy, jak nie zmarnować ostatnich dni wakacji w Warszawie.

KLASYCZNIE: CHOPIN MOZART I MENDELSSOHN

Miłośnicy muzyki klasycznej mogą wybrać się na koncerty w ramach festiwalu „Chopin i jego Europa”, który do 31 sierpnia odbywa się m.in. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wystąpią m.in. Nelson Goerner, Alex Szilasi czy Dang Thai Son (bilety: 20-100 zł). W parku przed Królikarnią (ul. Puławska 113) odbywają sie plenerowe koncerty z cyklu „Klasycznie na trawie”. W najbliższą niedzielę o godz. 12 wystąpi Orkiestra Filharmonii Narodowej. Usłyszymy koncert skrzypcowy Mozarta i symfonię Mendelssohna. Wstęp wolny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.