BAROK NA KONTRATENOR I ORKIESTRĘ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA - ANNA S. DĘBOWSKA

Impreza w tym roku odbędzie się na Starym Mieście, Mokotowie i Pradze Północ. Tylko raz festiwal w tym roku zagości w Teatrze Królewskim w Łazienkach, z którym był przecież organicznie związany. Podczas poprzednich edycji wystawiono tu m.in. inscenizację „Agrypiny” i „Orlanda” Georga Friedricha Händla. O wyjściu festiwalu w miasto zadecydowały względy organizacyjne: na początku września rozpoczyna swój drugi sezon artystyczny Polska Opera Królewska, której siedzibą jest właśnie scena w Łazienkach, a ta – ze względu na swój zabytkowy charakter – nie może być intensywnie wykorzystywana.

BAROK Z RÓŻNYCH STRON EUROPY

Mimo zmiany miejsca Festiwal Oper Barokowych, kierowany przez dwie znakomite artystki: klawesynistkę Liliannę Stawarz i śpiewaczkę Annę Radziejewską, wspaniale się rozwija, oferując coraz bardziej zróżnicowany program.

Rozpocznie się w piątek, 31 sierpnia (godz. 19) koncertem na Zamku Królewskim: najpiękniejsze arie i duety barokowe skomponowane przez Vivaldiego, Händla i Henry’ego Purcella zaśpiewają Olga Pasiecznik (sopran), Anna Radziejewska (mezzosopran), Kacper Szelążek (kontratenor) i Artur Janda (bas). W programie również: seria koncertów oratoryjnych i kameralnych oraz recitali wokalnych. Będziemy słuchać m.in. dzieł niemieckiego i włoskiego baroku, muzyki dworu Ludwika XIV oraz mszy, psalmów i litanii skomponowanych przez polskich twórców z przełomu XVII i XVIII wieku: Damiana Stachowicza i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

ŚPIEWA ORLIŃSKI…

Festiwal Oper Barokowych od początku prezentował i promował młode talenty, wspierał uzdolnionych solistów. To właśnie tu pięć lat temu rozbłysł talent Jakuba Józefa Orlińskiego, wówczas absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Anny Radziejewskiej. Orliński jest wschodzącą gwiazdą wśród kontratenorów, zwłaszcza we Francji, a fani niecierpliwie czekają na jego solową płytę, którą pod koniec października wypuści na rynek wytwórnia Warner Classics. Zanim to nastąpi, Orliński zaśpiewa w Warszawie Vivaldiego, Cavallego i Corellego z towarzyszeniem zespołu Gradus ad Parnassum pod dyrekcją Krzysztofa Garstki (piątek, 7 września, godz. 19, Zamek Królewski).

… I TOMKIEWICZ

Na festiwalu zadebiutuje inny kontratenor, Rafał Tomkiewicz, absolwent UMFC w klasie Artura Stefanowicza. Ma już szeroko zakrojone plany artystyczne: w sezonie 2018/19 wystąpi m.in. w Große Koblenzer Musiknacht, wykonując solową partię w „Chichester Psalms” Leonarda Bernsteina, w Teatrze Wielkim w Poznaniu w „Juliuszu Cezarze” Händla jako Ptolemeusz, a w Operze w Biel/Bienne (Szwajcaria) w roli tytułowej w operze „Radames” Petera Eötvösa. Na festiwalu usłyszymy go w utworach Telemanna i Bacha (6 września, godz. 19, Dom Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64).

TRZY RAZY OPERA

W tym roku w programie znajdą się trzy tytuły operowe. W niedzielę (2 września) wraca na jeden wieczór inscenizacja „Farnace” Antonia Vivaldiego w reżyserii Natalii Kozłowskiej, w której wspaniałą kreację w roli tytułowej stworzyła Anna Radziejewska. We wtorek (4 września) będzie można posłuchać „Farnace” w Studio Koncertowym Polskiego Radia.

Z kolei 10 września, również w Studio Koncertowym, wysłuchamy rozpisanego na trzy dramatyczne głosy utworu Händla „Aci, Galatea e Polifemo” z Dagmarą Barną, Magdalena Plutą i Patrykiem Rymanowskim w obsadzie. Ale głównym punktem festiwalu będzie premiera „Alcyny” z Olgą Pasiecznik w partii tytułowej, która odbędzie się 14 września w Małej Warszawie przy ulicy Otwockiej 14.

Trzy opery, w tym premierowa inscenizacja „Alcyny” Händla, kontratenorowy debiut i koncert gwiazdy Jakuba Józefa Orlińskiego. W piątek rozpoczyna się IV Festiwal Oper Barokowych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.