MERY SPOLSKY

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Ostatnio wpadłam jak szalona do sklepu, aby kupić dwie książki, które kusiły okładką i autorką. I nie zawiodłam się. Katarzyna Nosowska i jej „A ja żem jej powiedziała” oraz Dorota Masłowska i „Inni ludzie”. Obie czyta się w jeden dzień, a myśli o nich całymi tygodniami. Nosowska opisuje trafnie i kąśliwie wszystkie absurdy świata współczesnego, szczególnie tego z show-biznesu. Jej dobór słów mnie powala, a poczucie humoru i autoironia sprawiają, że po przeczytaniu książki przejmuje się ten dystans i aplikuje go we własne życie. „Inni ludzie” Masłowskiej to bardzo intrygujący tekst o subkulturze hiphopowej. Okładka wygląda jak płyta i ostrzega naklejką „Parental Advisory” o niecenzuralnej zawartości. Całość zaskakuje doborem słów i mieszanką bardzo prostego, wręcz wulgarnego języka z eleganckim stylem. Po przeczytaniu tej książki poczułam, jak mój umysł nakarmił się nową dawką ciekawych skojarzeń, rymów i tworów słownych, co spowodowało, że od razu napisałam piosenkę.

Ostatnią książkową pozycją jest „Znam wszystkie wasze numery”, czyli wywiad z Andrzejem Korzyńskim przeprowadzony przez Marię Szabłowską. Dużo tam muzycznych ciekawostek, w których zdradzane są kulisy komponowania muzyki do kultowych polskich filmów takich jak: „Człowiek z marmuru”, „Wielki Szu” czy „Akademia Pana Kleksa”.

Nie jestem zbyt serialowa, ale ostatnio bardzo urzekł mnie „The End of the F***ing World” (do obejrzenia na Netf lixie). Krótka forma, która już od pierwszego odcinka wywraca świat do góry nogami i wciąga. To historia o nastolatku, którego marzeniem jest zabicie człowieka. Spotyka na swojej drodze szaloną i bezkompromisową dziewczynę, która pragnie uciec z domu. Chłopak wykorzystuje ten pomysł, aby zrealizować na niej swoje marzenie. W trakcie ucieczki wplątują się w milion niepotrzebnych i dziwnych problemów. Oglądając ten serial, ma się dość duże poczucie abstrakcji. Oko cieszy bardzo specyficzny sposób kręcenia ujęć, a dialogi między nastolatkami są bezpardonowe, nieoczywiste, lecz wciągające. Nie zdradzę końcówki, ale powiem jedynie, że dała mi ona wiele do myślenia.

Muzycznie odkryłam ostatnio raperkę Cardi B i jej utwór „I Like It”, gdzie połączone są konkretne trapy z kubańskimi wstawkami. Zakochałam się również w płycie „Nawiasem mówiąc” Łony i Webbera, choć jest z 2016 roku. Kolejny raz Łona tekstowo powalił mnie na kolana i opisał szarą rzeczywistość w niekonwencjonalny sposób. Cała płyta jest tekstowo majstersztykiem.

Chciałabym również przyznać się do swojej nowej miłości, a jest nią, ku mojemu własnemu zdziwieniu, PRO8L3M i ich najnowsza płyta „Ground Zero Mixtape”. Wspominam o swoim zdziwieniu, bo nigdy wcześniej nie słuchałam aż tak często polskiego hip-hopu. PRO8L3M uraczył moje ucho ciekawym bitem z dużą ilością basu, a w tekstach odnalazłam pewien TORUNIU (9 września),

KATOWICACH (16 września),

ŁODZI (21 września),

GDAŃSKU (22 września),

POZNANIU (23 września),

SZCZECINIE (13 października).

Wystąpią Paulina Przybysz, Ania Rusowicz, Kayah, Brodka, Daria Zawiałow, Nosowska, Barbara Wrońska, Natalia Przybysz i Mery Spolsky. W każdym mieście zagra inny skład. Bilety w cenie od 99 zł (na koncert w Szczecinie) i 129 zł (na pozostałe koncerty).

Więcej informacji i bilety na: womensvoices.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.