WRZESIEŃ W MUZEUM POLIN

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SCENA -

TORA – spotkanie z cyklu „Żydowskie ABC”.

Rabinka Małgorzata Kordowicz i rabin Oriel Zaretsky zastanowią się nad rolą i historią Tory. Prowadzenie: Piotr Kowalik. Wstęp wolny.

5 września, godz. 18.

GAGA PEOPLE – zajęcia ruchowe dla dorosłych (16+)

Bilety: 30 zł, karnet na wrzesień: 90 zł, zajęcia w jęz. angielskim.

6, 13, 20, 27 września godz. 18.30.

„DAWID JEDZIE DO IZRAELA”

Premiera i pokazy spektaklu towarzyszącego wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”

Spektakl Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce. Przedstawienie rozpoczyna się od próby rekonstrukcji realiów Marca ‘68, gdy w PRL trwa antysemicka nagonka. Polscy rodzice, wychowujący adoptowanego chłopca, decydują się przywrócić mu jego dotąd ukrywaną, żydowską tożsamość. Koproducent spektaklu: TR Warszawa. Obsada: Jan Dravnel, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak. Bilety: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł.

7, 8, 9 września godz. 19.

OBCY W DOMU. Wokół Marca ‘68 – spacer ze świadkiem historii

Jan Weinsberg wyjechał w 1968 r. jako nastolatek. Podczas spaceru opowie o warszawskiej Pradze, gdzie spędził dzieciństwo, oraz o doświadczeniach w Belgii, Izraelu i Kanadzie. Współprowadzenie: dr Mariusz Jastrząb z Muzeum Polin. Zbiórka: róg al. „Solidarności” i ul. Jagiellońskiej (pod liceum). Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.

9 września godz. 14.30.

ROSZ HASZANA, żydowski Nowy Rok

Rodzinny spacer świąteczny po wystawie stałej. bilet: 30 zł (1 dziecko + 2 opiekunów, każde następne dziecko 10 zł).

9, 16 września godz. 14.30.

PŁOCCY WYPĘDZENI. Marzec ‘68

Spotkanie z cyklu Czytelnia Polin, wstęp wolny. Tłem książki Rafała Kowalskiego są wydarzenia z marca 1968 r. Wśród wyjeżdżających były osoby związane z Płockiem. Z autorem rozmawiać będzie Anna Wacławik-Orpik. Książka ukazała się nakładem Muzeum Żydów Mazowieckich.

12 września, godz. 18.

WARSZTATY ANTYDYSKRYMINACYJNE dla dorosłych towarzyszące wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”

Wstęp bezpłatny, wymagana rejestracja na www.polin.pl. Na przykładzie wydarzeń z Marca ’68 przyjrzymy się mechanizmom stereotypizacji i wykluczania. Część zajęć będzie poświęcona rozpoznawaniu i możliwościom reagowania na współczesną mowę nienawiści.

13-14 września, godz. 10-17.

ŚWIĘTO MURANOWA

Na skwerze przy ul. Andersa 13. Organizatorem jest Klubokawiarnia Międzypokoleniowa. Wydarzenia przygotowane przez Muzeum Polin to: Żydowska ulica – spacer po wystawie stałej i po Muranowie – wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja.

15 września.

NOCNE ŻYCIE TUWIMA, czyli gdzie bawili się warszawscy artyści 90 lat temu – spacer miejski

Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. 16 września, godz. 14.30.

NIE TYLKO MARZEC... Jak przedstawiać trudną historię

Debata towarzysząca wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Udział wezmą dyrektorzy: Jan Ołdakowski – Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotr Cywiński – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Dariusz Stola – Muzeum Polin. Wstęp wolny.

17 września, godz. 18.

SUKKOT

Rodzinny spacer świąteczny po wystawie stałej.

Bilet: 30 zł (1 dziecko + 2 opiekunów, następne dziecko: 10 zł).

23, 30 września, godz. 14.30.

MARYAN. POWRÓT

Spotkanie z cyklu Czytelnia Polin – wstęp wolny.

Maryan-Pinkas Burstein był malarzem i rysownikiem. Pochodził z Nowego Sącza, ale w Polsce został prawie całkowicie zapomniany, mimo że jego prace wystawiają muzea w Paryżu i Nowym Jorku. Ewa Andrzejewska w swojej książce opowiada o życiu Maryana, nie jest to jednak biografia. Z autorką oraz dr Katarzyną Bojarską, Patrycją Dołowy i Krzysztofem Bojarczukiem rozmawiać będzie Anda Rottenberg. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Nisza.

24 września, godz. 19.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.