MIEJSC KONCERTOWYCH

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Hydrozagadka / Chmury

– niewielka, ale tętniąca życiem wyspa alternatywnej muzyki na warszawskiej Pradze. Na parterze starej kamienicy, ściana w ścianę, działają dwa kluby, w których regularnie odbywają się koncerty wykonawców reprezentujących najróżniejsze gatunki niezależnego grania. W Hydrozagadce sala jest większa, a oferta stylistycznie szersza. Tej jesieni wystąpią m.in.: metalowa formacja Yob, grający emo rap zespół nothing.nowhere, islandzcy mistrzowie tradycyjnego rocka, grupa The Vintage Caravan czy Józef van Wissem. W Chmurach odbywają się mniejsze, kameralne koncerty, można się dowiedzieć, co się dzieje na młodej warszawskiej scenie.

Pogłos – to dziś jeden z najważniejszych prawdziwie niezależnych klubów w Polsce. Podczas rozdawania Wdech – kulturalnych nagród Co Jest Grane 24 – dostał Wdechę Publiczności dla miejsca roku. W szczycie sezonu koncertowego kilka razy w tygodniu można tam zobaczyć występy niezależnych formacji z całego świata. Tej jesieni zagrają m.in.: Doom, czyli brytyjscy klasycy muzyki znanej jako crust, legendy punk rocka: GBH i Conf lict, amerykańscy mistrzowie zimnofalowej elektroniki – Cold Cave.

U Bazyla – najaktywniejszy i najciekawszy w Poznaniu jest klub U Bazyla. Z zewnątrz nie obiecuje może zbyt wiele: mieści się w niezbyt urodziwym baraku, ale występują w nim gwiazdy sceny alternatywnej. Tej jesieni będzie tam można zobaczyć m.in.: Bury Tomorrow, specjalistów od pełnego wściekłości metalcore’u, prekursorów, a zarazem mistrzów łączenia black metalu z shoegazem, Kalifornijczyków z zespołu Deaf heaven czy Myrkur, projektu, w którego muzyce harmonijnie przeplatają się elementy black metalu i folku. Centrum Reanimacji Kultury

– klub, który zrodził się z punkowej idei „zrób to sam” oraz chęci organizowania i oglądania koncertów w miejscu niezależnym od oficjalnych instancji. Najnowszy sezon nie może się tam zacząć inaczej: na scenie zaprezentuje się legenda wrocławskiej sceny niezależnej, crustowa grupa Infekcja. W następnych tygodniach w klubie odbędzie się m.in. kolejna edycja bardzo cenionego w środowisku fanów szeroko pojętego mrocznego grania festiwalu Return To The Batcave.

B90 – mieści się na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, w hali, w której produkowano części do statków. Takiego otoczenia nie ma żaden klub w Polsce. Mało który ma też wyposażenie takie jak B90: najnowocześniejsze systemy oświetlenia i nagłośnienia. Klub specjalizuje się w występach formacji metalowych, ale pojawiają się też przedstawiciele innych gatunków. Tej jesieni wystąpią m.in.: siostry Przybysz, islandzcy postmetalowcy Solstafir czy specjalista od alternatywnego popu Son Lux. Przemysław Gulda

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.