INNI LUDZIE NA PLACU, MYŚLĄCE MASZYNY NAD WISŁĄ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

A także festiwal kuchni azjatyckiej na Polu Mokotowskim i targi mody i designu w dawnej elektrowni na Powiślu. Podpowiadamy, jak wykorzystać weekend na ostatnie plenerowe wypady.

Zawsze warto wybrać się nad Wisłę, gdzie na bulwarach, w porcie Czerniakowskim i popularnych nadwiślańskich knajpach i restauracjach życie kwitnie tak, jakby lato wcale się nie skończyło. Przy okazji spaceru po nabrzeżu można zajrzeć do Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20), gdzie akurat odbywać się będzie Festiwal Przemiany. o rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływie na nasze codzienne funkcjonowanie. W programie m.in. debata z naukowcami, wykłady, pokazy filmów i koncerty pod chmurką, ale my polecamy szczególnie wystawę pt. „Machina Sapiens”. Można ją obejrzeć na 1. piętrze Kopernika tylko przez trzy dni, w piątek, sobotę i niedzielę, a wśród eksponatów z pogranicza sztuki i nauki znajdziemy takie cuda, jak np. robot, który opiekuje się chorymi na alzheimera (np. wyłącza gaz, gdy zapomni o tym osoba chora), wirtualny kompozytor, który najpierw nauczył się fachu, analizując tysiące partytur wielkich mistrzów, a teraz sam tworzy utwory do filmów i reklam, a także m.in. Fotoksiążkę, stworzoną przez sieć neuronową, aplikację Woebot czuwającą nad naszym dobrym nastrojem czy tzw. model pandemonium. Wstęp wolny. A będąc w Koperniku, mamy już kilka metrów do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie np. w niedzielę można wziąć udział w oprowadzaniu po aktualnej wystawie „Bestia, Bóg i linia” prezentującej prace współczesnej sztuki z regionu Azji i Pacyfiku. Bilety: 1 zł. W sobotę na dziedzińcu dawnej Elektrowni Powiśle (ul. Elektryczna 2) w godz. 11-19 odbędzie się Grand Bazar, czyli targi mody, urody i designu. Warto tam zajrzeć choćby po to, żeby zobaczyć nowo wybudowane budynki sąsiadujące z zabytkowymi obiektami, które są w trakcie rewitalizacji. Będą strefa vintage, strefa dla dzieci, strefa z jedzeniem, a także np. warsztaty pielęgnacji roślin. Wstęp wolny. CZYTANIE MASŁOWSKIEJ I FESTIWAL AZJATYCKI

W sobotnie popołudnie warto wybrać się też pod Pałac Kultury na plac Defilad, gdzie o godz. 17 rozpocznie się głośne czytanie najnowszej powieści Doroty Masłowskiej „Inni ludzie”. Hip-hopowy poemat będą czytać aktorki i aktorzy warszawskich teatrów, w tym zespół TR Warszawa, m.in.: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Cezary Kosiński, Magda Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Adam Woronowicz i Agnieszka Żulewska, ale także mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, którzy zgłosili się do akcji. Opieka reżyserska: Grzegorz Jarzyna. Miejsce: teren przyszłej siedziby TR Warszawa od strony ul. Marszałkowskiej, a obecnie parking przed Pałacem Kultury.

Przed czytaniem będzie można wziąć udział w warsztatach raperskich (godz. 15-17), które na placu Defilad poprowadzi polski raper, freestyle’owiec i producent muzyczny Adam Chrabin znany jako Te-tris. Obowiązują zapisy (edukacja@trwarszawa.pl). A po zakończeniu czytania na plenerowej scenie wystąpią Boston oraz DJ B, który zaprezentuje wideomix hip-hopowych teledysków.

A jeśli wybierzemy się na spacer po Polu Mokotowskim, zapamiętajmy, że w niedzielę w godz. 12-19 w klubokawiarni ISKRA (ul. Wawelska 5) odbędzie się kulinarny Festiwal Azjatycki, a na nim dymiące tajskie stragany, świeże japońskie sushi, indyjska aromatyczna pakora, gruzińskie chaczapuri i libański tabbouleh. Będzie można spróbować marynowanej rzepy i czarnego sezamu, domowego curry, zupy pho i wietnamskich kanapek bahn mi. Nie zabraknie dań kuchni koreańskiej i malezyjskiej oraz azjatyckich kosmetyków.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.