PRZESZŁOŚĆ, TERAŹNIEJSZOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ JEDZENIA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /JEDZENIE - AGATA PIASECKA

Festiwal, przygotowany we współpracy z Dzielnicą Wilanów i Muzeum Pałacu Króla Jana III, potrwa dwa dni. W programie ponad 100 wydarzeń.

W wilanowskim ratuszu w sobotę i niedzielę odbywać się będzie otwarta konferencja na tematy dotyczące największych kulinarnych wyzwań współczesności. Na Plaży Wilanów zobaczyć można serię pokazów kulinarnych i zjeść coś smacznego na trwającym cały weekend targu, a w Oranżerii Pałacu w Wilanowie pokazywane będą filmy kulinarne (sobota, godz. 18 „Cydrowe historie”, niedziela, godz. 17 „Rolnik i szef kuchni”). W Villi Intrata zobaczymy wystawę „Gastronomia dwudziestolecia międzywojennego – afisze, ulotki, menu” oraz ekspozycję „Doznanie – wzór morze” przedstawiającą porcelanowe naczynia z historią. – W Villi Intrata odbędą się wykłady, dyskusje i warsztaty wokół historii kulinariów, polskich, warszawskich, również w wymiarze kultury i sztuki stołu – mówi Łapanowski.

Pełen program: www.warszawskifestiwalkulinarny.pl AGATA PIASECKA: Kim był Paul Tremo? DAVID GABORIAUD: Francuskim hugenotem urodzonym w Berlinie, gdzie jego rodzina schroniła się przed prześladowaniami. Później razem z jednym z braci pojechał do Polski. W 1762 r. został zatrudniony jako kucharz na dworze Stanisława Poniatowskiego, wtedy jeszcze arystokraty. A po jego koronacji szybko awansował na kuchmistrza. A co wniósł do polskiej kuchni?

Przede wszystkim ją odchudził. W swojej kuchni używał mniej tłuszczu, cukru, octu, soli i drogich przypraw egzotycznych. Król, który miewał problemy gastryczne, zwrócił na niego uwagę, bo Tremo gotował nieco lżej i bardziej lekkostrawnie. Jak na tamte czasy, oczywiście. Stanisław August Poniatowski zainicjował zresztą modę na wyrafinowaną, lekką i zdrową kuchnię, która łączyła francuskie i staropolskie tradycje kulinarne. Na jego dworze zrezygnowano z organizowania hucznych biesiad trwających godzinami. Na talerzach pojawiło się więcej warzyw, ryb i ptactwa. Ograniczono też spożycie wina, a król chętnie sięgał po wodę źródlaną. Po Tremie schedę przejął jego uczeń, Jan Szyttler, popularny autor polskich książek kucharskich. Paul Tremo odpowiadał też za menu na słynnych obiadach czwartkowych.

Tak, te wzorowane na salonach francuskich i angielskich spotkania odbywały się przez siedem lat. W trwającym 3-4 godziny obiedzie brało udział 10-12 intelektualistów, który poruszali najróżniejsze tematy od poezji po politykę. Najpierw podawano zimne przystawki, wędliny, pasztety, pikantne marynaty. A potem jedno z ulubionych dań króla – baraninę albo jarząbki szpikowane słoniną. Prawdziwym hiciorem Paula Tremy był barszcz z uszkami. Mało informacji mamy o deserach. Wiadomo natomiast, że gdy król zmęczył się rozmową, podawano śliwki, które były dla gości znakiem, że pora się zbierać do wyjścia. W ten weekend będziesz przygotowywał dania inspirowane kuchnią Tremy. Jakie?

Przygotuję potrawy inspirowane właśnie obiadami czwartkowymi. Będzie to długo (7 godzin w 100 stopniach) pieczona jagnięcina z Mazowsza, podana z purée ziemniaczanym oraz glazurowanymi w miodzie marchewkami. A na deser świeże śliwki karmelizowane na cukrze trzcinowym, z palonym masłem, pyłkiem kwiatowym, jogurtem i miodem. Jako że jestem pół Polakiem, pół Francuzem, zależało mi na połączeniu naszych kuchni, ale też pokazaniu, że z polskich produktów sezonowych można przygotować wyrafinowane, a zarazem lekkie i zdrowe potrawy na wzór kuchni Paula Tremy.

„Królewski stół” będzie inspiracją do rozmowy o przeszłości, ale też współczesności i przyszłości jedzenia – Grzegorz Łapanowski zaprasza na tegoroczną edycję Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego, którego jest pomysłodawcą i współorganizatorem.

Pokaz kulinarny: Z ziemi francuskiej do polskiej – historia smaku królewskiej kuchni NIEDZIELA, godz. 13.30, Pawilon Food Lab Studio, Plaża Wilanów Szef kuchni David Gaboriaud przygotowuje dania inspirowane obiadami czwartkowymi i przepisami Paula Tremy, kucharza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.