ZOBACZ FILM, POZNAJ TWÓRCĘ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - AGATA PIASECKA

POD PATRONATEM To ostatni weekend Warszawskiego Festiwalu Filmowego – imprezy, na której oglądamy filmy, ale też mamy szansę spotkać wielu twórców. Wybraliśmy pięć seansów, po których będzie można porozmawiać z reżyserami, scenarzystami, producentami i aktorami.

PIĄTEK, GODZ. 21,

MULTIKINO, ZŁOTE TARASY Niemiecki reżyser, scenarzysta i producent Hermann Vaske spędził ponad 30 lat na tworzeniu filmu dokumentalnego, w którym dziesiątkom słynnych osób zadał to samo pytanie „Dlaczego jesteś kreatywny”. Odpowiedzieli mu m.in. Vivienne Westwood, Dalajlama, David Bowie, Angelina Jolie, David Lynch, Stephen Hawking czy George R.R. Martin. Film miał swoją premierę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Reżyser weźmie udział w piątkowej projekcji filmu i być może sam odpowie na pytanie, które zadaje swoim rozmówcom.

PIĄTEK, GODZ. 21, KINOTEKA

To film biorący udział w konkursie dla najlepszego dokumentu. Opowiada o elicie robotniczej klasy ZSRR, czyli górnikach z Donieckiego Zagłębia Węglowego (Donbasu). W piątkowej projekcji filmu wezmą udział producent filmu Yuri Leuta i reżyser Igor Minaev. Minaev urodził się w 1954 r. w Charkowie, ale pod koniec lat 80. wyemigrował do Paryża. Obecnie jest wykładowcą w prestiżowej paryskiej szkole filmowej La Fémis. Dwa jego filmy – „Kholodnyy mart” i „Pervyy etazh” miały premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. SOBOTA, GODZ. 18.30

I NIEDZIELA, GODZ. 9.30, KINOTEKA Dokument poświęcony małżeństwu wybitnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka i jego żony Ewy. Z filmu wyłania się postać niezwykle utalentowanego muzyka, który w codziennym życiu jest zupełnie zagubiony i potrzebuje pomocy żony. Reżysera filmu Tomasza Drozdowicza, scenarzystkę Marię Nockowską i głównych bohaterów – Jerzego i Ewę Maksymiuków będzie można spotkać dwukrotnie podczas pokazów w sobotę i niedzielę.

NIEDZIELA, GODZ. 16.30, KINOTEKA Film zmarłego w tym roku reżysera Piotra Szulkina z 1984 r. wyświetlany będzie w ramach sekcji Polskie Klasyki. W świecie po wojnie jądrowej w betonowej kopule schroniło się osiemset osób, które czekają na przybycie cudownej arki. W spotkaniu z widzami weźmie Jerzy Stuhr, który w filmie wcielił się w pierwszoplanową rolę Softa.

NIEDZIELA, GODZ. 19, KINOTEKA Kolejny film z sekcji Polskie Klasyki. Nagrodzony Kryształowym Globusem w Karlowych Warach i polskim Orłem film Krzysztofa Krauzego poświęcony jest ostatnim ośmiu latom życia Nikifora, wybitnego i niedocenionego malarza zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata. W rolę artysty fenomenalnie wcieliła się Krystyna Feldman. W spotkaniu połączonym z projekcją weźmie udział Joanna Kos-Kauze, współautorka scenariusza do filmu i żona reżysera.

34. Warszawski

Festiwal Filmowy

12-21 października, Multikino Złote Tarasy i Kinoteka. Program: www.wff.pl.

Bilety: 15-20 zł

Jerzy Stuhr w filmie „O-bi. O-ba. Koniec cywilizacji”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.