ŁAZIENKI Z WAMPIREM, PRAGA Z CHOPINEM, CEPELIA ZE SZTUKĄ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

Jeśli ktoś poczuje niedosyt halloweenowej grozy, w sobotę może wybrać się na spacer z adrenaliną po Łazienkach Królewskich. Wyprawa rozpocznie się po zmroku, o godz. 18. Uczestnicy zajrzą w sekretne zakamarki zabytkowego parku, a przewodnicy opowiedzą o ich tajemnicach. Dowiemy się, gdzie w Łazienkach ucztowały kiedyś wampiry i kto obciął tu głowę swojej ukochanej (wstęp - co łaska). A w niedzielę można wybrać się na spacer po cmentarzu powązkowskim szlakiem rzeźbiarzy, m.in. Konstantego Hegla, Leopolda Wasilkowskiego, Marii Gerson-Dąbrowskiej czy Edwarda Wittiga i ich dzieł. Spotkanie pod Bramą św. Honoraty o godz. 11, wstęp wolny.

KOMEDIA O ŚWIĘCIE ZMARŁYCH

Jeżeli wolimy się pośmiać i odreagować, idealną do tego okazją będzie improwizowany spektakl inspirowany Świętem Zmarłych pt. „Zespół stresu poświątecznego: Groby” w Resorcie Komedii (ul. Bielańska 1, sobota, godz. 19, bilety: 20 zł). Nie byliście jeszcze w Centrum Praskim „Koneser ” w dawnej fabryce wódek? Warto to nadrobić. Wprawdzie remont wciąż tu trwa, ale od strony ul. Białostockiej wejścia są już otwarte, można przejść się po pasażu Konesera, w którym działają pierwsze sklepy i butiki, odbywają się też wystawy, np. artystów związanych ze sztuką uliczną w ramach festiwalu Street Art Doping. Można też zwiedzić Muzeum Polskiej Wódki w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji (sobota w godz. 11-21, niedziela w godz. 10-20, bilety: 40 zł). A w niedzielę o godz. 16 w pasażu odbędzie się recital z cyklu „Chopin na Pradze”. Wystąpi japoński pianista Takashi Yamamoto.

RÓŻNE OBLICZA NIEPODLEGŁOŚCI

Ostatnio otwarto w Warszawie wiele wystaw z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Muzea i galerie postanowiły jednak podejść do tematu niesztampowo. Wybierzmy się koniecznie do Muzeum Narodowego na wystawę „Krzycząc: Polska!”, gdzie obok dzieł ikonicznych, sztuki legionowej oraz licznych popiersi i portretów marszałka Piłsudskiego obejrzeć możemy obrazy niepokazywane od kilkudziesięciu lat albo i nigdy, a także instalacje współczesnych artystów Przemysława Trusta Truścińskiego i Grzegorza Uklańskiego.

Dom Spotkań z Historią zorganizował wystawę „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939”. To fotograficzna opowieść o międzywojennej Warszawie, obrazki z ulicy. W galerii DSH (ul. Karowa 20) oraz na skwerze im. Jana Twardowskiego można zobaczyć ponad trzysta zdjęć z życia miasta.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przewrotnie podjęło temat wymazywania kobiet z historii walk o niepodległość Polski i stworzyło bardzo ciekawą współczesną ekspozycję „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy” (czytaj na s. 18-19), zaś Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski połączyło dwie rocznice stulecia niepodległości: Polski i Litwy, choć wystawa „Czekając na kolejne nadejście” dotyczy bardziej wzajemnych stosunków obu krajów dziś i w przyszłości.

Z kolei stosunkom z innymi sąsiadami ze wschodu - Ukrainą - poświęcony jest festiwal „Warszawa w budowie”, w ramach którego trwa wystawa „Sąsiedzi”. Warto się wybrać, tym bardziej że prace polskich i ukraińskich artystów pokazywane są w pawilonie Cepelii na Marszałkowskiej – niedostępnych na co dzień wnętrzach dawnego kasyna.

Od rocznicowych obchodów można się oderwać na wystawie „Skip The Line!” w nowej siedzibie Biennale Warszawa na ul. Marszałkowskiej 34/50. Na trzech piętrach zgromadzono dzieła sztuki krytycznej poświęcone populizmowi, jak np. rzeźba Katarzyny Górnej przedstawiająca Lenina i Abrahama Lincolna podających sobie rękę; świetlne tablice nestora polskiego konceptualizmu Jarosława Kozłowskiego, na których, jak na ulicznych reklamach wyświetlają się napisy kojarzące się z internetowym hejterstwem, jak „zboczeńcy”, „masoni”, „prowokacja”, „Ruscy”, a także „Idola nadwiślańskiego” Aleki Polis. Jest najnowsza praca Joanny Rajkowskiej „Samobójczynie” poświęcona kobietom dokonującym samobójczych zamachów terrorystycznych w Indonezji, Rosji, Izraelu czy Pakistanie i dokumentacja słynnego happeningu węgierskiej artystki Dory Maurer, podczas którego tuliła i całowała zwykłą kostkę brukową. Najbardziej spektakularna praca tej wystawy to „Pokemony” Moniki Szpener. Artystka stworzyła figurki potworów z japońskich kreskówek z twarzami polityków: Donalda Trumpa, Angeli Merkel, Władimira Putina, a także Jarosława Kaczyńskiego, który został przedstawiony jako słynny żółty stworek Pikachu.

Spacer po Powązkach śladami rzeźbiarzy, wystawa zdjęć przedwojennej Warszawy, koncert fortepianowy w Koneserze. Podpowiadamy, dokąd się wybrać, czego posłuchać i co obejrzeć.

W nowej siedzibie Biennale Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 34/50 możemy oglądać wystawę „Skip The Line!”, a na niej dzieła polskiej sztuki krytycznej, m.in. tę pracę Jarosława Kozłowskiego pt. „Wszystko buczy, oprócz tego, co bulgocze”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.