KINO PROSTO Z ROSJI,

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE -

PAWEŁ MOSSAKOWSKI

POD PATRONATEM terenie niemieckiej komendantury. „Ambiwalencja” to dramat o dwóch młodych psychiatrach, przyjaciołach o kompletnie odmiennym podejściu do życia i kochających – też w zupełnie inny sposób – tę samą kobietę. „Serce świata” to historia weterynarza pracującego w ukrytym w środku lasu prywatnym ośrodku szkoleniowym dla psów myśliwskich i marzącym o tym, aby wejść do rodziny właściciela firmy. „Historia pewnego powołania” (gdzie występuje Łukasz Simlat) to dramat kostiumowy o konf likcie w armii rosyjskiej, którego arbitrem zostaje sam Lew Tołstoj. „Podrzutki” to dziwny, fantasmagoryjny film o chłopaku z domu dziecka, który po zabraniu przez matkę do Moskwy trafia szybko do grupy przestępczej.

Z debiutów warto zwrócić uwagę na dramat „Dwoje” o znajdującym się w kryzysie małżeństwie, które wyjeżdża do tajgi, gdzie niespodziewane wydarzenia nakazują im spojrzeć na ich związek z innej perspektywy. W „Martwych jaskółkach” dwaj pracownicy teatru muzycznego, śpiewak i oświetleniowiec, wyjeżdżają na ryby, a trafiają do pradawnego lasu zamieszkałego przez duchy, również kobiet... W „Pustce” młody żołnierz, weteran wojny w Czeczenii, wraca do domu swojej matki, by tam zacząć nowe życie, co okazuje się bardzo trudne.

W ramach nadrabiania zaległości można zobaczyć zwycięzcę zeszłorocznego festiwalu „Arytmię”. To dramat obyczajowy o ofiarnie pracującym ratowniku medycznym, któremu rozpada się małżeństwo.

Mnie osobiście najbardziej interesuje koprodukcja białorusko-rosyjsko-amerykańskoniemiecka „Kryształ” o subkulturze rave, rozkwitającej w Mińsku w latach 90., i młodej didżejce marzącej o wyjeździe do USA. Do zobaczenia w kinie!

8-18 listopada, kina Luna, Elektronik, Iluzjon. www.sputnikfestiwal.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.