RAP Z SZACUNKIEM ZAWŁASZCZONY

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA - ŁUKASZ KAMIŃSKI

POD PATRONATEM Gwiazdorska obsada niecodziennego projektu muzycznego. W piątek w Teatrze Muzycznym „Roma” Krystyna Prońko, Andrzej Dąbrowski, Krzysztof Zalewski, Rosalie., Ralph Kaminski wykonają klasyczne kompozycje polskiego hip-hopu. „Młodzi artyści wzięli kompozycje raperów i je z całym szacunkiem zawłaszczyli, sprawili, że cudze słowa, często osobiste, stały się ich własnymi słowami. »Albo inaczej 2« to dwanaście świetnych piosenek i kolejny przykład na to, że dobry tekst, dobra melodia są całkowicie ponadgatunkowe, ponadstylistyczne, ponadestetyczne” - pisaliśmy w tegorocznej recenzji płyty „Albo inaczej 2”. Punktem wyjścia, podstawą albumu była klasyka polskiego rapu w interpretacjach młodego pokolenia artystów: Rosalie., Krzysztofa Zalewskiego, Ralpha Kaminskiego, Mroza, Moniki Borzym, Justyny Święs, Piotra Zioły, Natalii Nykiel, Darii Zawiałow, Fismolla, Igo. Muzycy przy pomocy kompozytora i aranżera Mariusza Obijalskiego postanowili się zmierzyć z takimi hiphopowymi klasykami jak „Sznurowadła” Fisza Emade, „Nie mamy skrzydeł” Miuosha, „Mogę wszystko” WWO, „Złe nawyki” 2cztery7 czy „Chodź ze mną” Eldo. I właśnie wiele z tych piosenek usłyszeć będzie można w piątek w Romie, kiedy na scenie pojawią się: Krzysztof Zalewski, Ten Typ Mes, Emil Blef oraz Stasiak, Justyna Święs, Fismoll, Numer Raz, Piotr Zioła, Rosalie., Te-Tris, Ralph Kaminski, Grammatik oraz Igo.

Ale to tylko część programu. Ci, którzy wybiorą się w piątek na koncert, będą mogli usłyszeć też przeboje z pierwszej odsłony projektu „Albo inaczej” z 2015 roku. Wtedy do hiphopowych piosenek (znów pod czujnym okiem i uchem Obijalskiego) zabrały się gwiazdy estrady: Andrzej Dąbrowski, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Felicjan Andrzejczak oraz Wojciech Gąssowski. Tamta płyta wywołała spore zamieszanie. „Albo inaczej” to nie tylko ciekawostka, udany eksperyment, strzał świeżości na polskiej scenie muzycznej. To również dowód na siłę języka młodych raperów, na to, że ich teksty wyjęte z estetyki hiphopowej tak doskonale sprawdzają się w swingu, jazzie. Może więc nadszedł już czas, żeby wielcy artyści polskiej sceny piosenkarskiej, przygotowując się do nagrywania swoich nowych płyt, poprosili raperów o teksty?” - pisaliśmy z kolei w recenzji pierwszej edycji „Albo inaczej”.

Piątkowy koncert to nie pierwsza koncertowa odsłona „Albo inaczej” i „Albo inaczej 2”. Wcześniej oba projekty można było zobaczyć podczas licznych koncertów i festiwali, od Warsaw Challenge, przez Olsztyn Green Festival, po poznański Spring Break. Każdy z występów był inny, skład się zmieniał, a z nim program koncertów. Najbliższy wieczór z „Albo inaczej” będzie miał więc na pewno nie tylko spory rozmach, ale też własną dramaturgię.

PIĄTEK 2 listopada.

Teatr Muzyczny „Roma”, ul. Nowogrodzka 49. Początek o godz. 20. Bilety od 79 zł do 149 zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.