MICHNIKA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SCENA -

wstał z okazji 250-lecia Teatru Narodowego.

Podczas przeglądu nie zabraknie też narodowego arcydramatu – „Dziadów” Mickiewicza, które w Narodowym wystawił litewski reżyser Eimuntas Nekrošius. „Dziady” te są nie tyle narodowo-historyczne, ile poetycko-mistyczne. Zaś Konradem/Gustawem jest precyzyjny i subtelny Grzegorz Małecki. Zobaczyć także będzie można w Narodowym drugi spektakl Nekrošiusa, „Ślub” Witolda Gombrowicza z godną uwagi kreacją Danuty Stenki.

Są też „Pożegnania” Agnieszki Glińskiej na podstawie powieści Stanisława Dygata. Opowieść o końcu II RP i arystokracji próbującej przetrwać czas wojny, chroniącej się w podmiejskiej willi przed nieubłaganym końcem i społecznymi zmianami. Ironia idzie tu co lepsze z liryzmem.

W ramach przeglądu zobaczymy też „Iwonę. Księżniczkę Burgunda” Agnieszki Glińskiej – formalną, groteskową inscenizację dramatu Gombrowicza, świetnie trzymającą rytm, z błyskotliwą, wplecioną organicznie w role aktorów Narodowego choreografią Weroniki Pelczyńskiej. Warto to zobaczyć.

Jest również mistrz Janusz Gajos w monodramie „Msza za miasto Arras”, inscenizacji Andrzeja Szczypiorskiego o fanatyzmie niszczącym społeczności i prowadzącym do terroru. Wreszcie, są spektakle-legendy, żywe pomniki nieżyjących już mistrzów polskiego teatru XX wieku, czyli: „Duszyczka” według Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegowskiego i „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.