ZOBACZ EGZOSZKIELETY I KOSTIUMY JAK NARZĘDZIA TORTUR

Gazeta Wyborcza - CJG - - ZRÓB TO W WARSZAWIE - AGATA PIASECKA

Warszawa jest siódmym przystankiem na trasie międzynarodowej podróżującej wystawy poświęconej współczesnej kostiumografii. Po raz pierwszy można ją było oglądać w Państwowym Centralnym Muzeum Teatralnym im. A.A.Bachruszyna w Moskwie. Do tej pory pokazywana była m.in. w Instytucie Technologii Teatralnej w St. Louis, na konferencji World Stage Design w Tajpej czy Międzynarodowym Tygodniu Kostiumów w Fuzhou w Chinach. Jej pomysłodawcą jest Igor Roussanoff, wykładowca akademicki i kostiumograf ubierający m.in. Stars of Bolshoi i The American Ballet Theatre.

KOSTIUM JUŻ NIE Z EPOKI

Głównym zdaniem wystawy jestpokazanie,jakzmianyspołeczne, gospodarcze, polityczne i technologiczne z przełomu tysiąclecia wpłynęły na sztukę tworzenia kostiumów teatralnych. – Teraz w teatrze coraz ważniejsze są doznania wizualne. Warstwa wizualna, a wraz z nią kostiumy i scenografia wysunęły się na pierwszy plan. Kiedyś kostiumy były ściśle związane z epoką, w której rozgrywa się sztuka. Obecnie kostiumograf może się bawić konwencją – opowiada Igor Roussanoff, który jest też pomysłodawcą i kuratorem wystawy „Kostium na przełomie wieków 1990-2015”. Jak dodaje, w ciągu ostatnich 25 lat zmieniła się również pozycja samego kostiumografa, który teraz nie tylko ubiera postać, ale też odkrywa ją poprzez tworzenie kostiumów. Na wystawie zobaczymy prawie 800 zdjęć i szkiców do kostiumów do spektakli i oper, a także kilkadziesiąt kostiumów ze wszystkich stron świata. Są tu tradycyjne chińskie stroje projektu Zhao Yan, współpracującej z teatrem, operą, telewizją i filmem, awangardowe kostiumy duńskiej kostiumograf ki Lise Kitten czy szkice Rogera Kirka, australijskiego kostiumografa nagrodzonego nagrodą Tony, który projektował m.in. kostiumy do broadwayowskiego musicalu „The Boy from Oz” z Hugh Jackmanem w roli głównej. – Moim marzeniem jest pokazanie prac wszystkich kostiumografów z całego świata, którzy tworzyli w tym okresie. Dlatego postanowiłem, że każdy, kto zgłosi chęć pojawienia się na wystawie, będzie na niej pokazywany – tłumaczy Igor Roussanoff. – Zawsze jednak finanse i przestrzeń wystawowa są pewnym ograniczeniem, dlatego na każdej edycji wystawy prezentujemy wybrane kostiumy. Inne projekty wyświetlane są na telebimie. Wszystkie kostiumy można też znaleźć na stronie www.worldcostumedesign.com.

EGZOSZKIELET I MROCZNE KOSTIUMY

Polska edycja wystawy podzielona jest na dwie części. Pierwsza międzynarodowa to „podróżujący trzon”, który później, powiększony o wybrane polskie projekty, uda się do Barcelony. Druga poświęcona jest polskiej sztuce kostiumografii i powstała przy współpracy z Pawłem Dobrzyckim, wykładowcą warszawskiej ASP i scenografem. Tu na szczególną uwagę zasługują prace dwóch artystek - Niki Danielskiej i Katarzyny Konieczki. Pierwsza tworzy artystyczne elementy garderoby opierające się na konstrukcjach szkieletowych. Druga, eksperymentując z tkaninami, przygotowuje awangardowe i często makabryczne stroje inspirowane m.in. historią medycyny. W jej kostiumach występowali m.in. Lady Gaga, Nergal i Doda.

Prawie 800 zdjęć i szkiców oraz kilkadziesiąt kostiumów stworzonych przez ponad 200 kostiumografów z 44 krajów można oglądać na wystawie „Kostium na przełomie wieków 1990-2015” na warszawskiej ASP.

WYSTAWA „KOSTIUM NA PRZEŁOMIE WIEKÓW 1990-2015”

Wydział Scenografii Akademii Sztuk Pięknych, Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39

Wystawa czynna do 31 stycznia 2019 w godzinach 12-20. Wstęp wolny

Kostiumy Qin Wenbao, chińskiego scenografa i profesora Academy of Chinese Theatre Arts

Kostiumy Katarzyny Borkowskiej do „Ksiąg Jakubowych” z warszawskiego Teatru Powszechnego

Kostiumy Julii Skrzyneckiej do „Cyrulika sewilskiego” z Teatru Wielkiego w Łodzi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.