MUZYCZNA SZTAFETA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - ANNA S. DĘBOWSKA

Każde z 11 miast, które biorą udział w tej świątecznej sztafecie muzycznej, usłyszy inny zestaw arcydzieł muzyki polskiej. Podobnie będzie za granicą, w 11 metropoliach, od Chicago po Melbourne i od Paryża po Tokio, w których 11 listopada również zabrzmią liczne utwory polskich kompozytorów. Oba cykle koncertowe są zwieńczeniem projektu pt. „Sto na sto. Muzyczne dekady wolności”, przygotowanego od początku do końca przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne: to antologia stu arcydzieł muzyki polskiej czasu niepodległości – otwierają ją „Pieśni muezina szalonego” Karola Szymanowskiego z 1918 r., zamyka „Concerto Rosso” Hanny Kulenty z 2017.

Lista stu arcydzieł tworzy barwny obraz muzyki polskiej ostatniego stulecia, z jej konserwatywnym nurtem i awangardowymi przemianami. Antologia została nagrana na płyty i wydana w boksie „Sto na sto”. Będzie też dostępna w internecie, m.in. na Spotify i Tidal. 11 koncertów 11 listopada to tak naprawdę pierwszy, najbardziej efektowny akord tego projektu.

Sztafeta koncertowa zacznie się o godz. 11 w Filharmonii Krakowskiej, gdzie Kevin Kenner zagra Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego, a Tadeusz Strugała zadyryguje kantatą „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. W samo południe do obchodów dołączą Katowice – w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy zabrzmią dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara, których życie było ściśle związane z tym miastem. O godz. 13 pałeczkę przejmie Białystok – w Operze i Filharmonii Podlaskiej publiczność wysłucha „Harnasi” Karola Szymanowskiego, a godzinę później w Filharmonii Olsztyńskiej zabrzmi uwertura do baletu „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego, znakomitego symfonika i syna ziemi warmińskiej. Również Łódź zaprezentuje dzieła swoich rodzimych twórców: Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana (I Koncert fortepianowy wykona Julia Kociuban). O godz. 16 dołączy Rzeszów, a godzinę później publiczność w Filharmonii Szczecińskiej podda się czarowi III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego w interpretacji Jerzego Maksymiuka. Poznaniacy posłuchają Andrzeja Panufnika („Sinfonia votiva”, godz. 18), a wrocławianie w Narodowym Forum Muzyki – III Symfonii Witolda Lutosławskiego pod batutą Giancarlo Guerrero. Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina wykona też dla nich Julianna Awdiejewa.

Kulminacja nastąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (godz. 20), gdzie Paderewskiego zinterpretuje Garrick Ohlsson. Zamknięcie cyklu nastąpi w Gdańsku w nowoczesnym stylu – setem muzyki elektronicznej. Koncert w Europejskim Centrum Solidarności przygotuje Michał Jacaszek, w programie zabrzmią takie klasyki elektroakustyczne, jak „Etiuda na jedno uderzenie w talerz” Włodzimierza Kotońskiego, „Samotność dźwięków” Tomasza Sikorskiego i „Dixi” Eugeniusza Rudnika. Wszystkie koncerty transmituje radiowa Dwójka.

11 listopada w 11 najlepszych salach koncertowych od Krakowa po Gdańsk zabrzmi sto utworów polskich kompozytorów w interpretacji czołowych wykonawców.

Bilety: od 30 zł (w zależności od miasta i sali koncertowej).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.