JAK SPĘDZIĆ WEEKEND Z OKAZJI STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

W STULECIE PRAW WYBORCZYCH POLEK

Pl. Zamkowy, schody ruchome na Trasie W-Z. Wstęp wolny

W Galerii W-Z przy pl. Zamkowym można oglądać wystawę „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, która prezentuje sylwetki protagonistek ruchu kobiecego na ziemiach polskich: Marii Dulębianki, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit czy Aleksandry Piłsudskiej.

PRAPREMIERA FILMU „SZALEŃCY”

SOBOTA, 10 listopada, godz. 18, FINA, ul. Wałbrzyska 3/5 w Warszawie. Wstęp wolny Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny zaprasza na pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Szaleńcy” z 1928 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

DRZWI OTWARTE W NIK

SOBOTA, 10 listopada, godz. 17-19, Najwyższa Izba Kontroli, ul. Filtrowa 57

Najwyższa Izba Kontroli pierwszy raz w historii zaprasza na zwiedzanie swojej siedziby. Zobaczymy miejsca, które na co dzień są ukryte przed oczami warszawiaków.

NA ZAMKU KRÓLEWSKIM

Od SOBOTY, 10 listopada, Muzeum Zamku Królewskiego, pl. Zamkowy 4

W sobotę na Zamku Królewskim zostanie otwarta wystawa „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” poświęcona historii walk o niepodległość w latach 1914-1918. Zobaczymy arcydzieła polskiej sztuki, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej i Edwarda Dwurnika. A także m.in. fragmenty kronik filmowych z lat 1915-16 czy relacji z uroczystości pogrzebowych Józefa Piłsudskiego.

KONCERT NA STADIONIE NARODOWYM

SOBOTA, 10 listopada,

PGE Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1

W programie „Koncertu dla Niepodległej”na PGE Narodowym utwory śpiewane przez Legiony Polskie czy powstańców warszawskich. Wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko, Ewa Farna, Kamil Bednarek czy SBB. Bezpłatne bilety nie są już dostępne, ale jest szansa, by zdobyć je z puli wejściówek, które nie zostały odebrane w terminie.

PIKNIK HISTORYCZNY

SOBOTA, 10 listopada, godz. 12-18, pl. Zamkowy

Stoiska z zabytkowym sprzętem wojskowym, rekonstruktorzy w mundurach z epoki, namioty wojskowe – w niedzielę na pl. Zamkowym odbędzie się Piknik Historyczny.

LABIRYNT NA PL. TEATRALNYM

SOBOTA, 10 listopada w godz. 10-20 i NIEDZIELA,

11 listopada w godz. 11-19.

Pl. Teatralny 1. Wstęp wolny Muzeum Historii Polski organizuje imprezę „Przystanek Niepodległość” na pl. Teatralnym. Główną atrakcją będzie interaktywna gra „Labirynt Niepodległości”.

PIKNIK W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

NIEDZIELA, 11 listopada w godz. 9-17, Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3. Wstęp wolny

Muzeum Wojska Polskiego świętuje piknikiem przed swoją siedzibą. W programie pokaz uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia używanych przez współczesnych spadochroniarzy, a także darmowy wojskowy gulasz.

PIKNIK RODZINNY U PREMIERA

NIEDZIELA, 11 listopada, godz. 13-17. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3. Wstęp wolny.

Kancelaria premiera zaprasza do swoich ogrodów na piknik rodzinny. W programie m.in. pokazy Wojska Polskiego i służb mundurowych, zawody sportowe, obiad polowy, koncerty Donia, Meza, Stachursky’ego i zespołu Red Lips.

FAJERWERKI NAD WISŁĄ

NIEDZIELA, 11 listopada, godz. 19.30 między mostami Świętokrzyskim i Śląsko-Dąbrowskim

Wielkie widowisko świetlno-pirotechniczne nad Wisłą. W programie 40-metrowa iluminacja świetlna i pokaz fajerwerków.

FESTIWAL NIEPODLEGŁA NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

NIEDZIELA, 11 listopada, godz. 13-22, Krakowskie Przedmieście

W programie m.in. parada zabytkowych samochodów z Muzeum Motoryzacji, występy orkiestr dętych i folkowych zespołów, nauka polskich tańców: mazurków, oberków, kujawiaków czy polonezów, a także warsztaty specjałów polskich kuchni regionalnych. W Pałacu Prezydenckim będzie wystawa o Orderze Orła Białego – najwyższym orderze Rzeczypospolitej, przy Domu Bez Kantów – punkt z okolicznościowymi gazetami stylizowanymi na międzywojenne.

O DMOWSKIM I ARENDT W TR WARSZAWA

NIEDZIELA, 11 listopada, godz. 17 i 20, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Mroczny musical Teatru Polskiego w Poznaniu pt. „Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski” w reżyserii Grzegorza Laszuka będzie można zobaczyć w TR Warszawa. Tematem jest fikcyjne spotkanie ideologa nacjonalizmu Romana Dmowskiego z filozof ką i myślicielką Hannah Arendt. Bilety: 70 zł.

„NASI NIEZWYCIĘŻENI” NA MŁOCINACH

W Parku Sztuki, plenerowej galerii na pętli Młociny, oglądać możemy wystawę „Nasi niezwyciężeni”. To 12 fotogramów przedstawiających żołnierzy polskich misji pokojowych. Wystawę można oglądać do końca grudnia.8

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.