OD „DOWŁATOWA” DO „AJKI”, CZYLI WEEKEND ZE SPUTNIKIEM

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE -

PAWEŁ MOSSAKOWSKI „Dowłatow” to opowieść o świetnym rosyjskim pisarzu, który w epoce Breżniewa próbuje walczyć (m.in. w towarzystwie Josifa Brodskiego) o prawo do własnej, suwerennej twórczości, zmaga się z pokusą kompromisu, szamocze z redaktorami i samozwańczymi cenzorami. O zbuntowanym przeciwko reżimowi artyście – tym razem malarzu Oskarze Rabinie – traktuje też dokument „Oskar”.

Jeśli ktoś miałby ochotę na coś lżejszego, to program festiwalu oferuje mu komedię obyczajową „O ja, chudnę” o młodej dziewczynie, która ma w życiu dwie miłości: swojego chłopaka oraz jedzenie. I jak łatwo się domyślić, obydwa te uczucia wchodzą ze sobą w konflikt. Także

Tegoroczna 12. edycja Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Sputnik nad Polską” powoli dobiega końca, ale w najbliższy weekend zostało do obejrzenia jeszcze kilka całkiem atrakcyjnie zapowiadających się filmów.

rozrywkowy charakter ma komedia, tym razem kryminalna, „Blockbuster”, która opowiada o dwóch dziewczynach zmuszonych okolicznościami do ucieczki zarówno przed mafią, jak i policją. Znacznie poważniejszy charakter ma „Trener”, gdzie bohaterem jest piłkarz reprezentacji, który po fatalnym błędzie podczas ważnego meczu rezygnuje z dalszej kariery i zostaje trenerem prowincjonalnej drużyny. Starałem się tu nie podawać tytułów filmów, które już wymieniałem podczas wstępnej zapowiedzi festiwalu, ale nie mogę po prostu nie wspomnieć o „Ajce”, moim prywatnym tegorocznym faworycie, opowiadającym o gehennie, jaką przeżywa przebywająca nielegalnie w Moskwie młoda Kirgizka. Przy okazji projekcji filmu będzie można się spotkać z jego operatorką Jolantą Dylewską.

12. Festiwal Filmu Rosyjskiego „Sputnik nad Polską”.

POD PATRONATEM

Do 18 listopada, kina Luna, Elektronik, Iluzjon, www.sputnikfestiwal.pl

„Dowłatowa” będzie można zobaczyć w piątek o godz. 20.30 w kinie Elektronik. Na zdjęciu: Milan Marić i Helena Sujecka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.