NAJLEPSI Z CAŁEGO ŚWIATA NA URODZINY MISTRZA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA - ANNA S. DĘBOWSKA

W Warszawie pojawi się śmietanka artystyczna z całego świata. Krajowymi orkiestrami zadyrygują światowej sławy dyrygenci: Jerzy Maksymiuk, Christoph Eschenbach, Leonard Slatkin, Alexander Liebreich, Lawrence Foster, Jacek Kaspszyk, Rafael Payare, Tadeusz Strugała, John Axelrod i Sergey Smbatyan. „Każdy zaproszony mistrz batuty będzie dyrygował jednym utworem Krzysztofa Pendereckiego” – zapowiada Elżbieta Penderecka, dyrektor artystyczna festiwalu. Znakomici soliści, z niemiecką skrzypaczką Anne-Sophie Mutter na czele, przeprowadzą nas przez różne stadia twórczości jubilata i przez gatunki muzyczne, które składają się na jego dorobek – od utworów kameralnych („Sekstet”, „Kwartet” na klarnet i trio smyczkowe) po wielkie dzieła wokalno-instrumentalne („Credo”, „Pieśni zadumy i nostalgii”).

Będziemy mogli prześledzić przemiany stylu kompozytora, słuchając jego kwartetów smyczkowych w wykonaniu Shanghai Quartet oraz symfonii – od „ Pierwszej”, uznanej przez samego twórcę za podsumowanie jego przygody z awangardą, po „Szóstą”, którą ukończył w ubiegłym roku. Jest wprawdzie Penderecki kompozytorem spełnionym, ale wciąż twórczym – autor legendarnej „Pasji według św. Łukasza” pracuje nad kolejnymi utworami. Na festiwalu zaplanowano prawykonanie jego „Tria fortepianowego”, które splecie się z debiutem nowego zespołu kameralnego – Penderecki Piano Trio w składzie: Jarosław Nadrzycki (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela) i Konrad Skolarski (fortepian).

Kontrapunktem dla głównego nurtu twórczości Pendereckiego będą jego młodzieńcze utwory kameralne – festiwal stwarza wyjątkową okazję do tego, aby na żywo posłuchać I Sonaty skrzypcowej, „Trzech miniatur” na skrzypce i fortepian czy „Emanacji” na dwie orkiestry smyczkowe. A także podziwiać pomysłowość i błyskotliwe poczucie humoru obecne w jego popisowych utworach skrzypcowych i przeznaczonych na instrumenty dęte.

Urodziny mistrza Pendereckiego przypadają 23 listopada. Tego dnia odbędzie się wspaniały koncert finałowy z udziałem gwiazdy – AnneSophie Mutter i z monumentalnym dziełem wokalno-instrumentalnym „Dies illa”, które kompozytor napisał z okazji stulecia wybuchu pierwszej wojny światowej.

Przed nami osiem dni z muzyką Krzysztofa Pendereckiego z okazji radosnego święta – 85. urodzin wielkiego polskiego kompozytora. Pierwszy koncert w piątek w Filharmonii Narodowej.

Krzysztof Penderecki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.