PETTSON I FINDUS – NAJLEPSZA GWIAZDKA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /KINO -

POD PATRONATEM Niemcy, 2016 (Pettersson und Findus 2 – Das schönste Weihnachten überhaupt).

Reż. Ali Samadi Ahadi. Aktorzy: Stefan Kurt, Max Herbrechter, Marianne Sägebrecht

Para sympatycznych przyjaciół z ilustrowanych książek dla dzieci autorstwa Svena Nordqvista doczekała się ekranizacji łączącej film aktorski z elementami animacji.

– Gwiazdka to święto radości – stwierdzi Pettson. – … święto gości! – powtórzy Findus, nie przejmując się tym, że się przesłyszał. Rezolutne i wygadane kocisko, dzięki któremu stary gospodarz nigdy się nie nudzi, cieszy się na myśl o wigilijnej kolacji w szerszym gronie. Pettson wolałby natomiast nie narzucać się nikomu ze swoim towarzystwem. Tak czy siak, trzeba pójść po choinkę, sprzątnąć dom, zrobić zakupy… Los jednak nie sprzyja bohaterom. Kiedy Pettson skręci kostkę – i będzie się upierał, że nie potrzebuje pomocy sąsiadów – wymarzone święta staną pod znakiem zapytania.

Ta prosta, przyjazna opowiastka dla najmłodszych zajęła drugie miejsce w głosowaniu publiczności podczas ostatniej edycji festiwalu Kino Dzieci.

Twórcy wykorzystują potencjał świątecznych przygotowań w śnieżnej scenerii, o jakiej my możemy ostatnio tylko pomarzyć. Bitwa na śnieżki czy harce w kuchni stanowią źródło slapstickowego humoru, szczególnie przy pechu prześladującym niezdarnego Pettsona. Dorośli uśmiechną się, słysząc przekomarzania dwóch wygdakanych kur, którym pod choinkę zamarzył się kogut, a w ramach strajku (święta zamiast w domu mają spędzić w kurniku) nie zamierzają znosić jaj. Animowanym efektom daleko do osiągnięć czołowych wytwórni, ale dodaje to filmowi pewnej poczciwości.

Bożonarodzeniowa przygoda niesie zresztą ważne przesłanie. Trzeba umieć pozwolić sobie pomóc, to nie jest wyraz braku samodzielności ani żadna ujma na honorze – wręcz przeciwnie, robienie czegoś wspólnie zacieśnia więzi.

Piotr Guszkowski

Rezolutny Findus

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.