MAGDALENA BOCZARSKA: SZTUKI WYRYPAJEWA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SCENA - DOROTA WYŻYŃSKA ROZMOWA Z MAGDALENĄ BOCZARSKĄ

W Och-Teatrze trwają próby „Os” według sztuki Iwana Wyrypajewa „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie”. Tekst już był wystawiany w polskim teatrze, m.in. w Teatrze Dramatycznym, na Scenie na Woli, ale pierwszy raz reżyseruje go sam autor. Na scenie spotkają się: Marcin Dorociński, Dariusz Chojnacki i Magdalena Boczarska. aktorką

PREMIERA W OCH-TEATRZE

POD PATRONATEM próba jest inna, nie da się niczego zafiksować i powtórzyć dokładnie tak samo. Jak już się do czegoś przyzwyczaimy, to potrafi nagle wywrócić wszystko do góry nogami.

Jest pani aktorką, którą kocha kamera, o czym przekonaliśmy się wielokrotnie, oglądając choćby „Różyczkę”, „Sztukę kochania” czy ostatnio serial „Pod powierzchnią”. Ale mimo zajętości w filmie nie rezygnuje pani z teatru?

– Bo ja jestem dziewczyną z teatru! Od skończenia studiów w Krakowie jestem cały czas na scenie. To, że bycie aktorką zaczęłam od teatru, to nieoceniona wartość. Nie było roku, w którym nie miałabym premiery. Uczyłam się w Krakowie u znakomitych profesorów, m.in. Anny Polony, Agnieszki Mandat czy Krzysztofa Globisza. Wpajano nam wtedy, że teatr jest miejscem świętym. I ja w to wierzę. Że to wielki przywilej móc występować na scenie. Oczywiście, że uwielbiam być na planie, stać przed kamerą, ale wydaje mi się, że aktor, który tylko gra w filmach, traci coś ważnego. Tak samo zresztą w drugą stronę – obycie z kamerą, doświadczenie filmowe, też wnosi coś do roli teatralnej. Myślę, że idealnie jest łączyć te dwa światy, godzić je, jeśli to jest możliwe.

Przygotowując się do prób „Os”, pół roku temu, w wywiadzie dla „Dużego Formatu” mówiła pani – cytując Michalinę Wisłocką – „Trójkąt jest figurą, w której się odpoczywa najbardziej. Poza tym lubię pracować z mężczyznami. Nie mam wtedy żadnej konkurencji”.

– Erotyka u Wyrypajewa to temat, który można zgłębiać latami. On nie rozbiera swoich bohaterów fizycznie, ale ich obnaża emocjonalnie – mówi Magdalena Boczarska.

Magdalena Boczarska i Marcin Dorociński na próbie w Och-Teatrze

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.