NA KTÓRE CZEKAMY

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - DOROTA WYŻYŃSKA

„Chcemy uruchomić burzę, ażeby zobaczyć, czy jesteśmy w stanie z niej wyjść. Pytanie… dokąd? W jaką wolność? Czy w ogóle jakakolwiek wolność jest możliwa?” – zastanawia się Paweł Miśkiewicz. Reżyser zderza jeden z najważniejszych dramatów Szekspira m.in. z poematem Audena „Morze i zwierciadło”, który jest komentarzem do „Burzy” oraz fragmentami powieści „Wyspa skazańców” Stiga Dagermana.

Jako Prospero wystąpi Jerzy Radziwiłowicz, Ariela zagra Mariusz Benoit, a w roli Mirandy zobaczymy (i usłyszymy) wokalistkę Maję Kleszcz, dawniej związaną z Kapelą ze Wsi Warszawa, współautorkę (z Wojciechem Krzakiem) muzyki do spektaklu. Premiera 1 grudnia.

Dionizosa zagra Sandra Korzeniak. Niezapomniana Marilyn ze spektaklu Krystiana Lupy „Persona. Marilyn” – nie pierwszy raz współpracuje z Mają Kleczewską, ostatnio zachwyciła widzów główną rolą w „Pod presją” w Teatrze Śląskim w Katowicach. Premiera 7 grudnia. Paweł Passini (reżyser) i Artur Pałyga (autor adaptacji) zajęli się „Mistrzem i Małgorzatą” nie tylko po to, by przygotować nową inscenizację powieści Bułhakowa, ale – jak zapowiadają – „by rozwikłać tajemnicę samego autora, którego różne wcielenia odnajdziemy w przedstawieniu. Kim jest Bułhakow? Iwanem Bezdomnym? Mistrzem? Mateuszem Lewim? Co to za człowiek, dla którego Małgorzata jest w stanie poświęcić wszystko i zaprzedać duszę, ciało i całe swoje życie diabłu”. Spektakl otworzy tegoroczną 11. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” w Krakowie. Premiera 8 grudnia.

Projekt „Grotowski non-fiction” składa się z trzech części, które się uzupełniają: spektaklu, ale też wystawy Zbigniewa Libery i książki, która powstała podczas pracy z aktorami. Reżyserka zapowiada: „Grotowski non-fiction” opowiada o stwarzaniu pamięci. Czy możliwe jest dotarcie do człowieka na podstawie zachowanych wspomnień i artefaktów? Premiera w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu odbędzie się 8 grudnia, we Wrocławskim Teatrze Współczesnym 4 stycznia. Do TR Warszawa wraca Kornél Mundruczó – węgierski twórca, który kilka lat temu na scenie przy Marszałkowskiej wystawił entuzjastycznie przyjmowanego „Nietoperza”, a także reżyser filmowy, którego kolejne tytuły, m.in. nagrodzonego w Cannes „Białego boga”, dobrze znają widzowie Nowych Horyzontów we Wrocławiu.

Teatr zapowiada, że „Cząstki kobiety” to rewers „Nietoperza”. Wtedy tematem była eutanazja, odchodzenie z życia, teraz Mundruczó i autorka tekstu Katy Wéber zajęli się narodzinami. Bohaterką jest 30-letnia Maja, która mierzy się z osobistym kryzysem. W rolach głównych wystąpią: Justyna Wasilewska i Dobromir Dymecki. Premiera 13 grudnia na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

pod patronatem „Co Jest Grane 24”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.