Wspaniałe jest to, że nasi wychowankowie, których prace pojawiały się na tej wystawie, to obecnie znane nazwiska w świecie sztuki

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SZTUKA -

Na warsztat wzięła współczesne rzeźby autorstwa Mirosława Bałki: „Suczkę” i „Czystego pieska”. Absolwentka sięga po archiwalne materiały i korzysta z wywiadów z Mirosławem Bałką.

MEBLE BIODEGRADOWALNE

Pracę nad dyplomem – kompletem mebli biodegradowalnych „Bez śladu” – student wzornictwa Jędrzej Fiett rozpoczął od deklaracji „jak najmniej”. Celem było stworzenie pełnowartościowego produktu rynkowego, ale przy jak najmniejszym zużyciu energii i użyciu naturalnych materiałów, tkanin, barwników i bejc. Powstały stolik i siedzisko, w których zamiast kleju, gwoździ, śrub są sznurki konopne, a rolę wypełnienia pełni gorczyca.

– Projekt ma odpowiadać na problem współczesnego modelu konsumpcji, w którym życie przedmiotu jest często bardzo krótkie, a wiele dóbr jest marnotrawionych – deklaruje Jędrzej Fiett. Paulina Kwiatkowska z wydziału wzornictwa zaprojektowała kolekcję przedmiotów, które wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach. Pracę poprzedziły badania, eksperymenty i analizy dotyczące m.in. historycznych zastosowań tkanin w różnych kręgach kulturowych i strefach klimatycznych, a także nowych technologii i materiałów. Powstały tkaniny nowego typu, a z nich obiekty, które pełnią też funkcje dekoracyjne. Ten, który oczyszcza powietrze, pokryty jest farbą tytanową. Wykorzystanie krzemu pozwala regulować poziom wilgotności. Pianka wypełniona powietrzem zapewnia izolacyjność.

W OKU KAMERY

Katarzyna Kimak z Pracowni Koncepcji Artystycznych na wydziale sztuki mediów stworzyła instalację interaktywną pt. „Safety First”. To tzw. surveillance art, w której wykorzystuje się nowoczesne technologie, np. kamery miejskiego monitoringu. Przestrzeń instalacji podzielona jest na strefy: publiczną, gdzie widzowie są namierzani i śledzeni przez oko kamery, oraz prywatną, w której kamera nie widzi uczestników wystawy. Obraz z kamer wyświetla się na ekranach. Widzowie sami decydują, czy chcą się pojawić na ekranie czy nie.

Wystawę można oglądać do 21 grudnia, codziennie w godz. 10-18. Centrum Praskie „Koneser”, pl. Konesera 3, Butelkownia. Otwarcie W PIĄTEK 30 listopada o godz. 18. Wstęp wolny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.